Pałkiewicz - Droga Odkrywcy

Zysk i S-ka
2010-07-06
2010-07-06
978-83-7506-503-9

Taka przekrojówka. Czytałem kilka książek Pałkiewicza, więc coś było nowe dla mnie inne wątki już kojarzyłem. Wolę książki Pałkiewicza poświęcone jednemu, konkretnemu wyzwaniu, ale nie żałuję, że przeczytałem. Tu warto zaznaczyć, że nie jest to autobiografia, tylko efekt pracy Andrzeja Kapłanka.

Takiego lizusostwa nigdy wcześniej nie czytałam... Mimo, że życiorys ciekawy, to ta chęć przypodobania się podmiotowi wywołuje u mnie odruch wymiotny. Przeczytane w strasznych męczarniach...

Bardzo przyjemna lektura. Przedstawia podróże, przemyślenia Jacka z czasów jego wypraw. Jacek opisuję wielokrotnie proces postępującej globalizacji i porzucenia tożsamości narodowej na świecie.

W książce jest wiele ciekawostek i smaczków z wojaży. Dla ciekawych świata i entuzjastów książek podróżniczych to warta przeczytania pozycja. Dodam jeszcze, że cała pozycja zawiera wiele zdjęć z podróży co jest bardzo fajnym dodatkiem do lektury.

+ przedstawia dokładną historię niesamowitego człowieka, o którym nie mówi się zbyt wiele w polskich mediach, a powinno
+ pomimo sporej objętości książkę czyta się jednym tchem, ilość opisanych przygód jest ogromna
+ bardzo motywująca - "chcieć to móc"
+ ubarwiona ciekawymi zdjęciami związanymi z Jackiem Pałkiewiczem, ułatwiającymi czytanie historii jego barwnego życia
+/- autor pomimo bycia bliskim znajomym Pałkiewicza, stara się zachować obiektywność, chociaż nie zawsze mu to wychodzi

+ bardzo motywująca - "chcieć to móc"
+/-...

Biografia jednego z najwybitniejszych eksploratorów ostatnich grup etnicznych nieskażonych jeszcze arogancką współczesną cywilizacją, badacza terenów po dzień dzisiejszy nieodkrytych i miłośnika przygód - wyzwań z pogranicza survivalu i przekraczania ludzkich barier.
Sugestywne opisy ekspedycji organizowanych przez Pałkiewicza, które miały miejsce na przełomie ostatnich 40 lat, przedstawiają nam bohatera naszej biografii jako człowieka szalenie odważnego, ciekawego świata, uparcie dążącego do wyznaczonego celu i z pewnością nie działającego pochopnie czy nieprzemyślanie - a jako pozbawionego chaotyczności i posiadającego ogromną wiedzę podróżnika, badacza i odkrywcę.
Od roli dobrowolnego rozbitka, mającego samotnie przepłynąć Atlantyk na szalupie ratunkowej - chcąc udowodnić, iż każdy człowiek jest w stanie przetrwać katastrofę morską jeśli tylko posiada dostateczną motywację - do zakończonej sukcesem próby odnalezienia i ustalenia źródła Amazonki. Od wyprawy na Biegun Zimna w głębokiej Syberii, po poszukiwania legendarnego zaginionego miasta Inków - Paititi. Wszystko to ujawnia nam niezłomny charakter, olbrzymi zapał i niezwykłe umiejętności przetrwania w najbardziej skrajnych sytuacjach naszego eksploratora.

Jackowi Pałkiewiczowi na pewno nie można zarzucić bezczynności, braku ogromnego zaangażowania, samozaparcia i pomysłów.
Czytając książkę, można dowiedzieć się o mnogości opinii na jego temat. Z jednej strony wylewająca się słodycz i same superlatywy, zwłaszcza wśród osób związanych z Pałkiewiczem, tych którzy go znają. Z drugiej strony zarzuty o przesadną autopromocję, nadmiar ambicji, zbytnią pewność siebie i zarozumialstwo według niektórych osób postronnych, często również parających się "podróżnictwem" i najwyraźniej będących zazdrosnymi o sukcesy.
Czyż jednak większość z cech zarzucanych Pałkiewiczowi nie powinna być obecna w charakterze człowieka takiego pokroju? Odkrywcy narażającego własne życie w imię nauki i własnych zasad? Do odpowiedzi na postawione pytanie zachęcam pozostałych czytelników tej książki. A wierzę, że będzie ich coraz więcej. Bo naprawdę warto.

Pozycja obowiązkowa dla miłośników książek podróżniczych jak i postaci dr Jacka Pałkiewicza. Napisana w typowym stylu p. A.Kapłanka, czyli ciekawie, z licznymi chociaż nie przedłużającymi się dygresjami i odczuwalnymi na każdym kroku pokładami wiedzy autora na.. chyba każdy temat.. Książka pisana była m.in. na podstawie dzienników J.Pałkiewicza i osoby, które tak jak ja, czytały jego inne książki, napotkają sporo powtórzeń niemal słowo w słowo.

Dobrze chronologicznie napisania biografia Pana Jacka Pałkiewicza.
Dowiedziałem się kilka nowych interesujących faktów z życia p. Jacka.
Polecam

Dobrze chronologicznie napisania biografia Pana Jacka Pałkiewicza.
Dowiedziałem się kilka nowych interesujących faktów z życia p. Jacka.
Polecam

Książka bardzo dobra. Opowiada o przygodach Jacka Pałkiewicza oraz o jego ciekawym życiu. Warto ją przeczytać, żeby wiedzieć o jego dokonaniach jako wybitnego odkrywcy, podróżnika i osoby zmagającej się żywiołem.

• Biografie
  • Chcę przeczytać, nie posiadam