Pałkiewicz - Droga Odkrywcy

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7506-503-9
Evelline

Wokół wielowymiarowej postaci Jacka Pałkiewicza narosło sporo legend. W roli dobrowolnego rozbitka pokonał samotnie Atlantyk. Jest weteranem Sahary i Syberii. Przecierał szlaki na Borneo i Nowej Gwinei. Twórca survivalu w Europie. Szkolił liderów biznesu w przekraczaniu barier osobowości. Przygotowywał brygady antyterrorystyczne do działań w niegościnnych klimatach dżungli, pustyni i Arktyki. W 1996 r. rozwiązał zagadkę źródła Amazonki, które wcześniej było przedmiotem niekończących się spekulacji. Odkrycie to zostało zatwierdzone przez właściwe instytucje peruwiańskie i otworzyło, jako pierwszemu Polakowi, drzwi do superelitarnego Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie, instytucji poświadczającej sławę eksploratora. Pałkiewicz to postać wyrazista, bezkompromisowa, nie grzesząca skromnością. Dla jednych stanowi wzór niestrudzonego podróżnika i skutecznego działania, dla innych słynie z przerośniętej osobowości. Z pewnością nie jest facetem, który przeprasza, gdy ktoś nadepnie mu na nogę w tramwaju. Krytycy zarzucają mu nietolerancję i ksenofobię, a jego drakoński stosunek do poprawności politycznej wzbudza kontrowersje. Nie wielu biografów potrafiło tak jak Andrzej Kapłanek pokazać bohaterów bez uprzedzeń i wyolbrzymiania, nie goniąc za sensacją. „Niczego nie podkolorowałem, starałem się pokazać go bez emocji, a przede wszystkim wiernie - pisze Autor. – Czy wyszła biografia lub pomnik, osądzi Czytelnik”.

J_orchid | 2013-11-24
Na półkach: Przeczytane, 2013

+ przedstawia dokładną historię niesamowitego człowieka, o którym nie mówi się zbyt wiele w polskich mediach, a powinno
+ pomimo sporej objętości książkę czyta się jednym tchem, ilość opisanych przygód jest ogromna
+ bardzo motywująca - "chcieć to móc"
+ ubarwiona ciekawymi zdjęciami związanymi z Jackiem Pałkiewiczem, ułatwiającymi czytanie historii jego barwnego życia
+/- autor pomimo bycia bliskim znajomym Pałkiewicza, stara się zachować obiektywność, chociaż nie zawsze mu to wychodzi

valdusdus | 2010-07-29
Przeczytana: 20 lipca 2010

Dobrze chronologicznie napisania biografia Pana Jacka Pałkiewicza.
Dowiedziałem się kilka nowych interesujących faktów z życia p. Jacka.
Polecam

Bohren | 2013-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2013

Biografia jednego z najwybitniejszych eksploratorów ostatnich grup etnicznych nieskażonych jeszcze arogancką współczesną cywilizacją, badacza terenów po dzień dzisiejszy nieodkrytych i miłośnika przygód - wyzwań z pogranicza survivalu i przekraczania ludzkich barier.
Sugestywne opisy ekspedycji organizowanych przez Pałkiewicza, które miały miejsce na przełomie ostatnich 40 lat, przedstawiają nam bohatera naszej biografii jako człowieka szalenie odważnego, ciekawego świata, uparcie dążącego do wyznaczonego celu i z pewnością nie działającego pochopnie czy nieprzemyślanie - a jako pozbawionego chaotyczności i posiadającego ogromną wiedzę podróżnika, badacza i odkrywcę.
Od roli dobrowolnego rozbitka, mającego samotnie przepłynąć Atlantyk na szalupie ratunkowej - chcąc udowodnić, iż każdy człowiek jest w stanie przetrwać katastrofę morską jeśli tylko posiada dostateczną motywację - do zakończonej sukcesem próby odnalezienia i ustalenia źródła Amazonki. Od wyprawy na Biegun Zimna w...

Gantu_mn | 2011-01-24
Przeczytana: 18 stycznia 2011

Pozycja obowiązkowa dla miłośników książek podróżniczych jak i postaci dr Jacka Pałkiewicza. Napisana w typowym stylu p. A.Kapłanka, czyli ciekawie, z licznymi chociaż nie przedłużającymi się dygresjami i odczuwalnymi na każdym kroku pokładami wiedzy autora na.. chyba każdy temat.. Książka pisana była m.in. na podstawie dzienników J.Pałkiewicza i osoby, które tak jak ja, czytały jego inne książki, napotkają sporo powtórzeń niemal słowo w słowo.

Roberto Don | 2015-10-07
Przeczytana: 10 lutego 2015

Książka bardzo dobra. Opowiada o przygodach Jacka Pałkiewicza oraz o jego ciekawym życiu. Warto ją przeczytać, żeby wiedzieć o jego dokonaniach jako wybitnego odkrywcy, podróżnika i osoby zmagającej się żywiołem.

Piotr Chit | 2016-09-20
AdamGra | 2016-04-01