Warszawa

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Cuda Polski". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: LTW
978-83-7565-070-9
Warszawa, stolica, międzywojnie
Nibi

Prezentowany tom jest reprintem książki "Warszawa" z roku 1930. Dokładnie odwzorowuje pisownię, układ graficzny i ilustracje wydania pierwszego, a więc powiela również ewentualne błędy tamtej edycji.

Nifelinord | 2013-08-10
Przeczytana: 2013 rok

Prześliczny reprint na doskonałym papierze, bardzo ciekawy wykład (bez zbędnych dłużyzn), niewymuszony, pełen miłości stosunek autora do miasta - nic nie przeszkadzało mi się tą książką cieszyć.

Zaczytana | 2017-11-05

Ogromnym walorem tej książki jest ciekawy opis historii miasta oraz bogata ilustracja. Dwóch rzeczy nie mogę autorowi wybaczyć. Po pierwsze szkalowania królowej Bony, która dla Warszawy i Mazowsza zrobiła wiele dobrego. W tamtych czasach to była "dziura zabita dechami" a Bona przyczyniła się do znacznego rozwoju tej dzielnicy Królestwa. Trzeba też pamiętać, że majątek króla a majątek Królestwa to były dwie oddzielne kwestie, więc Bona miała pełne prawo zabrać swój prywatny majątek, gdy wracała do Italii. Szkoda, że autor kilkukrotnie podkreśla, że była zachłanną Włoszką, która okradła Zamek Warszawski, a nie wspomina tych, którzy okradali Królestwo. Po drugie zszokowana jestem opinią autora o Stanisławie Auguście Poniatowskim, któremu powinniśmy wybaczyć rozbiór Polski, bo przecież na swój sposób kochał ojczyznę, no i tyle zacnych budynków po sobie pozostawił (!). Super, chwalmy zdrajców, którzy myśleli nie głową a rozporkiem, a psy wieszajmy na Włoszce, która była większą...

BeArcik | 2013-07-14
Przeczytana: 12 lipca 2013

Magiczna podróż w czasie. Ponad połowa książki to historia miasta w zarysie - dokładna, ale nie rozwlekła. Autor opisuje kwestie czysto podręcznikowe (jak czynniki geologiczne ukształtowania terenu) w sposób iście literacki. Nie jest to jednak książka, którą bez wahania można polecić każdemu, jest bowiem nieomal hymnem na część Warszawy. I jakkolwiek ja w odwiecznym konflikcie międzystolicowym zajmuję zdecydowanie warszawskie stanowisko, tak inni z pewnością nie byliby tak wzruszeni opisem doskonałej lokalizacji miasta i jego fantastycznych przepowiedni na przyszłość. Autor kocha Warszawę i widać to w każdym zdaniu, tym smutniej z perspektywy czasu czytać o prognozach, jakoby Warszawa miała się wkrótce stać największym i najwspanialszym miastem Europy, czy też o wszelkich inwestycjach jakie były planowane w czasach, gdy książka została napisana. Zastrzeżenia? Oświecanie chrześcijaństwem ślepych pogan. Ale ciężko mi tu mieć pretensje do autora, takie czasy, takie obyczaje.

Adam Kornik | 2013-07-22

Stolica moim miastem Legia moim klubem. A tak na poważnie to lubię książki opisujące dawną Warszawę.

małgorzata | 2017-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2017