Jacy? Tacy! czyli 100 pytań i odpowiedzi o Krakowie

83-85931-09-0
Kraków
literatura faktu
alga

To już (narazie) czwarta książka autorskiego tandemu Czuma & Mazan. Tym razem - próba zajrzenia w mrok duszy mieszkańców Krakowa i wydobycia na światło dzienne ich często skrywanych wstydliwie bądź skromnie tajemnic. Współautorami książki są ci desperaci, którzy podjęli szlachetne ryzyko podróży pod Wawel, ale nie zawsze potrafią zrozumieć specyfikę miasta i różnice między Krakowem a...

Współautorami książki są ci desperaci, którzy podjęli szlachetne ryzyko podróży pod Wawel, ale nie zawsze potrafią zrozumieć specyfikę miasta i różnice między Krakowem a mazowiecką, wielkopolską, śląską etc., etc., prowincją. "Jacy? Tacy!" są również niezastąpionym podręcznikiem dla krakowian, niejednokrotnie bezradnych wobec pytań o sprawy oczywiste (Dlaczego pod Wawelem strzela się z karabinu do kurcząt? Dlaczego ten na wieży tak gwałtownie przerywa? Czy Kopernik był krakowianinem? Jak uprawiać seks po krakowsku? itd., itp.). Książkę najlepiej nosić ze sobą, a już koniecznie należy zabierać ją w zawsze trochę ryzykowną podróż w okolice Pałacu Kultury i Nauki.

źródło opisu: z okładki

źródło okładki: własne

luthien | 2013-10-19
Przeczytana: 18 października 2013

Kolejna świetna pozycja autorstwa duetu Czuma & Mazan. Książka wypełniona krakowskimi elementami, miłością do tego miasta i przede wszystkim - humorem! Doskonałym podsumowaniem (a równocześnie i zachęceniem do przeczytania) tej książki niech będzie cytat, czyli ostatnie pytanie ze stu tytułowych:
"100. Na okładce jednej z książek o Krakowie widnieje motto: EXTRA CRACOVIAM NON EST VITA (poza Krakowem nie ma życia). Czy to prawda?

Prawda. Chociaż, może i jest. Ale co to za życie..."

alga | 2010-07-18
Na półkach: O Krakowie, 2010, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2010

Uwielbiam książki tego duetu. Uważam, że odpowiedź na 100 pytań dotyczących Krakowa to stanowczo za mało, ale to już jednak odkrywa kilka tajemnic.

Witold Lisek | 2014-09-24
Przeczytana: 15 listopada 2014