Tate, jedziemy do Krakowa!

Wydawnictwo: Anabasis
8 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Alfalfa

Książka to pierwsze na naszym rynku czytelniczym kalendarium (od wieku X - po czasy współczesne), na które złożyły się wydarzenia mało znane lub zupełnie nieznane, reprezentatywne dla trwającej w Krakowie od przeszło tysiąca lat integracji narodów polskiego i żydowskiego. Procesu niełatwego, ale świadczącego o narastającej z wieku na wiek, wpisanej w krakowski pejzaż potrzebie tej integracji, zrozumienia, szacunku i współpracy. Podane w przystępnej formie, nasączone nastrojem tamtych lat fakty, anegdoty i opowieści oraz towarzysząca im bogata warstwa ikonograficzna obrazująca Kraków, Kazimierz i ich mieszkańców na przestrzeni wieków, stanowi swoisty dokument czasu minionego.

„Tate, jedziemy do Krakowa!” to obraz wzajemnego sąsiedztwa, przedstawiający tysiącletni proces wzajemnego przenikania się kultur, obyczajów, tradycji, smaków kulinarnych itp. Przytacza też przykłady obecności Żydów w polskim, krakowskim życiu społecznym, nauce, kulturze, sporcie.

Tak pomyślana, niekonwencjonalna w formie pozycja wydawnicza prezentuje Kraków, jakiego nie znamy i zaciekawi zapewne nie tylko krakowian. Przydatna być może również dla szkół, przewodników po mieście, dla tysięcy turystów.

„Tate, jedziemy do Krakowa!” to cytat ze sławnego musicalu „Skrzypek na dachu”: córka Tewjego Mleczarza, Chawa, wypędzona jak wszyscy Żydzi przez cara z Anatewki, postanawia wraz z mężem wyjechać właśnie nad Wisłę, pod Wawel. Amerykańscy żydowscy aktorzy występujący w latach międzywojennych w filmowej wersji musicalu często gościli w Krakowie. O tym też piszą autorzy książki.

źródło opisu: http://www.anabasis.com.pl/

źródło okładki: http://www.anabasis.com.pl/

Bozena | 2017-03-29
Przeczytana: 28 marca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jest to historia Żydów, zamieszkałych lub pochodzących z Krakowa począwszy od 965 roku po rok 2015, prowadzona w formie kalendarium. Bardzo wygodna forma. Można książkę czytać chronologicznie, można wracać do genezy wydarzeń, cofając się w tył.
Jest to historia tysiącletniego wspólnego życia w jednym mieście Polaków i Żydów, przenikania kultury obu narodów, czasem trudnych relacji , czasem wspólnych działań ale przede wszystkim o tym ,że bez żydowskiej społeczności Kraków nie byłby takim jakim jest.
Razem z Autorami przemierzamy ulice Krakowa, tego , którego już nie ma i tego, który dobrze znamy. Opowieści smutne a nawet tragiczne przeplatają się z tymi radosnymi . Anegdoty i żydowski humor okraszają nie jedno zdarzenie.
Czy znacie kosmetyki Heleny Rubinstein, najbogatszej swego czasu kobiety świata ?
A wiecie,że pochodziła z krakowskiego Kazimierza ? Bieda nie była jej obca. Była córką biednego żydowskiego sprzedawcy nafty z ulicy Józefa.
Lubicie impresjonistów? Jeden z nich...