Fantastyka, Science Fiction,
dona

Zawartość zbioru opracowany przez Lecha Jęczmyka: 1. Kurt Vonnegut - Hart ducha (Fortitude) - przełożyła Zofia Uhrynowska. 2. Victor Contoski - Gambit Von Gooma (Von Goom''s Gambit) - przełożył Lech Jęczmyk. 3. Wieczesław Moroczenko - Wiecie jak się nazywam (Moja imia wam izwiestno) - przełożył Tadeusz Gosk. 4. Dean Mc Laughlin - Kryterium (Tuchstone) - przełożyła Izabella Wagner. 5. Ray...

Zawartość zbioru opracowany przez Lecha Jęczmyka:
1. Kurt Vonnegut - Hart ducha (Fortitude) - przełożyła Zofia Uhrynowska.
4. Dean Mc Laughlin - Kryterium (Tuchstone) - przełożyła Izabella Wagner.
5. Ray Bradbury - Poczwarka (Chrysalis) - przełożyła Zofia Uhrynowska.
6. Krzysztof W. Malinowski - Wizja II
7. Robert Sheckley - Świat naszych pragnień (The World of Heart''s Desire) - przełożył Lech Jęczmyk.
8. Robert Silverberg - Szczęśliwy dzień w roku 2381 (A Happy Day in 2381) - przełożył Marek Wagner.
9. Stanisław Lem - Profesor A. Dońda
10. Ilia Warszawski - Uniwersalny poradnik dla pisarzy fantastów (Nazidanije dla pisatielej fantastow) - przełożył Tadeusz Gosk.
11. Arthur C.Clarke - Ognie od wewnątrz (The Fires Within) - przełożył Robert Stiller.
12. Janusz A. Zajdel - Żywa torpeda
13. Bruce Jay Friedman - Zabójca z telewizora (The Killer in the TV Set) - przełożyła Zofia Uhrynowska.
14. Clifford D. Simak - Chodzić po ulicach miasta (To Walk a City''s Street) - przełożyła Izabella Wagner.
15. Henry Slesar - Po (After) - przełożyła Zofia Uhrynowska.
16. Janusz A. Zajdel - Raport z piwnicy
17. Laurence Yep - Dzieci Selcheya (The Selchey Kids) - przełożyła Elżbieta Zychowicz.
18. Rick Norwood - Omnia Triste (Omnia Triste) - przełożył Lech Jęczmyk.
19. Arthur C.Clarke - Strzała czasu (The Time''s Arrow) - przełożył Marek Wagner.
20. Krzysztof W. Malinowski - Schizochronia
21. Michaił Puchow - Galeria obrazów (Galerija) - przełożył Krzysztof W. Malinowski.
22. Isaac Asimov - Ostatnie pytanie (The Last Question) - przełożył Krzysztof W. Malinowski.
23. Philip Jose Farmer - Tylko we wtorek (The Sliced-Crosswise Only-on-Tuesday World) - przełożyła Zofia Uhrynowska.
24. Andrzej Czechowski - Rekonstrukcja
25. Terry Dixon - Opowieść Barda (The Bard's Tale) - przełożyła Izabella Wagner.

Fakty hipotezy zagadki.
Andrzej Trepka - Człowiek nie jest samotny we wszchświecie
Krzysztof W. Malinowski - Czekając na kosmitów
Aleksander Gorbowski - Wiedza znikąd (Zagadki drewniejszej istorii) - przełożył Bolesław Baranowski.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: zdjęcie własne

Marta | 2018-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2018

Tom 5 zawiera kilka przewspaniałych opowiadań, kilka dobrych opowiadań i 3 rozprawki naukowo filozoficzne , z czego 3 ostatnia jest naprawdę doskonała. Ogólnie tom 5 Almanachu jest naprawdę na wysokim poziomie. Opowiadanie Vonneguta, Raya Bradbury oraz 2 opowiadania Clarka są naprawdę rewelacyjne. Natomiast pojawiające się w tym tomie opowiadanie Asimova to po prostu majsersztyk!Jest to czysta esencja calego gatunku sf. Myślę, że żadna powieść sf nie jest nawet w połowie tak dobra jak to krótkie opowiadanie. Asimov niepodważalne udowodnił, że jest mistrzem nad mistrzami! Odpowiada ono na najbardziej nurtujące nas pytanie i przedstawia historię rozwoju człowieka i maszyny na przestrzeni trwania wszechświata. Reasumując tom 5 jest naprawdę bardzo, bardzo dobry, co najmniej 14 opowiadań jest rewelacyjnych z czego 2 genialne a reszta na cóż dobra..W tomie 5 nie ma złych utworów. Myślę, że każdy fanatyk sf-owy powinien mieć w swoim domu ten Almanach. Polecam!

Bartek Biedrzycki | 2016-06-28

Jak zwykle stara fantastyka nie zawodzi.

ares2012 | 2013-09-06

Bardzo dobre !