Herodiada

Tłumaczenie: Julian Rogoziński
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Hérodias
herodiada, herod, salome, jan chrzciciel
kryptonite

G. Flaubert przedstawił w noweli "Herodiada" okoliczności męczeńskiej śmierci Jana Chrzciciela. Tytułowa bohaterka była żoną palestyńskiego władcy, Heroda Antypasa. Z powodu krytyki niezgodnego z żydowskim prawem małżeństwa Jan został uwięziony w 28 roku n.e. Według legendy, podczas uczty, córka Herodiady - Salome - tańczyła tak pięknie, że Herod Antypas obiecał spełnić każde życzenie pasierbicy. Namówiona przez matkę dziewczyna poprosiła o głowę Jana. Tak też sie stało... Taniec Salome i ofiarowana w darze głowa męczennika stały się jednym z wielkich motywów światowej literatury i sztuki.

źródło okładki: Google.pl

Jarosław Wiśniewski | 2017-06-30

Książka zawiera dwa rewelacyjne opowiadania Flauberta. Pierwsze to "Herodiada", drugie to "Legenda o świętym Julianie Szpitalniku". Oba wyjątkowe, zakotwiczone w chrześcijaństwie, z moralno-filozoficzną osnową i historią w tle. Bardzo mi się podobały i stanowczo zasługują na przychylną opinię.
Flaubert to jeden z mistrzów prozy francuskiej. Opowiadania tutaj zawarte pochodzą ze zbioru nowel "Trzy opowieści". Oba opowiadania cechują się specyficzną romantyką i miesza się tu charakterystyczny dla autora obiektywny realizm oraz poetycki i nowatorski styl. Cenne te nowele wzbudziły u mnie podziw i wyrazem tego faktu jest duża ilość gwiazdek, które wystawiłem w ogólnej ocenie.
Nie chcę zdradzać szczegółów tych opowiadań, ich treści, wydarzeń tam opisanych. Znajdziemy tu motywy wczesnochrześcijańskie, średniowieczne, tematykę związaną choćby z rządzą władzy i z przeznaczeniem. Zachęcam do samodzielnej lektury tych krótkich, lecz jakże wartościowych tekstów literackich. Literatura...

WojciechZmudzinskiSJ | 2017-05-11
Przeczytana: 09 maja 2017

W opowiadaniu Flauberta rekonstruującego wydarzenia biblijne po osadzeniu Jana Chrzciciela w twierdzy w Macheroncie, poznajemy, odmalowane po mistrzowsku, stany emocjonalne zarówno tytułowej bohaterki jak i Heroda. Ich wściekłość budzą słowa popularnego wśród prostych ludzi proroka. Oboje czują się zagrożeni, ale każde z nich z innego powodu. Herodiada doświadcza poniżenia, bo usłyszała prawdę o sobie w niewybrednych słowach i boi się o swoją reputację. Opowiada, że Jan opluł ją wszystkimi przekleństwami proroków. „Oczy mu płonęły, ryczał jak dziki zwierz i wznosił ramiona, jakby chciał niebu wydrzeć pioruny” – relacjonuje. Myśl o Janie, siedzącym już od jakiegoś czasu w więzieniu, nadal zatruwa jej życie.

Więzień Macherontu woła do Heroda i jego zwolenników grożąc Przedwiecznym, który wkrótce unurza ich członki we krwi, porozrywa ich na strzępy i ochłapy ich ciał rozrzuci po górach. „Dzieci będą się czołgać w popiele obok zwłok matek. Pójdziecie szukać nocą chleba pośród gruzów...

książek: 1954

Pana Flauberta poznałam poprzez przygotowanie się do matury ustnej z polskiego na temat kobiet fatalnych. Jedną z nich była właśnie Salome.

Bazyli Venosta | 2017-03-13
Dominika | 2016-09-09