Droga do science fiction. Od Gilgamesza do Wellsa

Okładka książki Droga do science fiction. Od Gilgamesza do Wellsa
Edward BellamyAmbrose Bierce Wydawnictwo: ALFA Cykl: Droga do Science Fiction (tom 1) fantasy, science fiction
397 str. 6 godz. 37 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Droga do Science Fiction (tom 1)
Tytuł oryginału:
The Road to Science Fiction: From Gilgamesh to Wells
Wydawnictwo:
ALFA
Data wydania:
1985-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1985-01-01
Liczba stron:
397
Czas czytania
6 godz. 37 min.
Język:
polski
ISBN:
8370010660
Tłumacz:
przekład zbiorowy
Tagi:
opowiadanie fantastyka naukowa science fiction antologia opowiadań
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Boo! Groza na Halloween Joseph Conrad, Fiodor Dostojewski, Jerome K. Jerome, Rudyard Kipling, Edgar Allan Poe, Aleksander Puszkin, Bram Stoker, Herbert George Wells, Oscar Wilde
Ocena 6,4
Boo! Groza na ... Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki Wojna Światów Philippe Chanoinat, Herbert George Wells, Alain Zibel
Ocena 7,7
Wojna Światów Philippe Chanoinat,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
145 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1953
1384

Na półkach: ,

Początek historii literatury science fiction. Na książkę składają się fragmenty lub całości różnych utworów literackich, które według redaktora tomy miały wpływ na rozwój gatunku. Każdy z utworów poprzedzonych jest dłuższą notką przybliżająca autora i jego twórczość albo dany okres historii. Żeby było zabawniej, przeczytałem już kolejne tomy parę lat temu i ten jest ostatnim jaki czytam. Książka jest bardzo dobrym źródłem informacji zarówno dla laików, jak i osób obeznanych w tych tematach, które chcą pogłębić swoją wiedzę (na dodatek na końcu książki znajduje się mała lista innej literatury fachowej dotyczącej tej tematyki). Należy jednakże pamiętać, że książka oryginalnie została wydana w latach 70. i co za tym idzie nie uwzględnia wielu nowszych pozycji, więc jeżeli ktoś chce dobrze poznać ten gatunek, to nie może się ograniczyć wyłącznie do tej publikacji.

Jeżeli chodzi o same utwory literackie, to jest bardzo różnie. Po pierwsze, jak już zaznaczył sam redaktor naczelny we wstępie, teksty te to w większości nie jest science fiction, a bardziej pewne źródła inspiracji dla późniejszych twórców. Mnie osobiście nie wszystkie utwory przypasowały i część była zbyt archaiczna. Paradoksalnie, pochodzący ze starożytności przygodowy tekst „Prawdziwa historia” Lukiana z Samosaty czytało mi się bardzo przyjemnie. Jednakże kolejne utwory przedstawiające różne utopijne społeczności zaczęły mi się zlewać w jedno i dopiero napisany z humorem fragment „Podróży Guliwera” naprawdę mnie wciągnęły. Później było już tylko lepiej. Wprawdzie fragment „Wyprawy do krajów podziemnych” Ludviga Holbrga był zdecydowanie zbyt krótki żeby sobie wyrobić jakiekolwiek zdanie , to reszta utworów miała dosyć szeroki zakres tematyczny – zahaczające o horror „Córka Rapacciniego” Nathaniela Hawthorne’a czy „Draństwo” Ambrose Bierce’a; fragment przygodowej powieści „Ona” H. Ridera Haggarda; globalna katastrofa w opowiadaniu „Gwiazda” Wellsa; fragmenty podróży w przestrzeń kosmiczną i na dno morza u Verne’a czy nawet spojrzenie w mikroskopijny świat w opowiadaniu „Diamentowa soczewka” Fritza-Jamesa O’Briena. Zaciekawiło mnie też fantastycznonaukowe oblicze Edgara Allana Poe w opowiadaniu „Mellona Tauta” czy dziewiętnastowieczna wersja Ripa van Winkle’a we fragmencie „Z przeszłości – 2000 – 1887 r.” Edwarda Bellamyego. Nie jestem jednakże pewien czy w przypadku klasycznego „Frankensteina” Mary Shelley zostały wybrane akurat te fragmenty, które dobrze reprezentują ten utwór. Niestety znudziło mnie opowiadania „Nocna poczta” Rudyarda Kiplinga – chyba jednak nie jestem fanem sterowców.

Ogólnie jest to niestety najsłabszy z tomów, nie wszystkie teksty przetrwały próbę czasu, ale jeżeli chodzi o wartość poznawczą, to każdy miłośnik fantastyki naukowej powinien zapoznać się z tą pozycją.

Początek historii literatury science fiction. Na książkę składają się fragmenty lub całości różnych utworów literackich, które według redaktora tomy miały wpływ na rozwój gatunku. Każdy z utworów poprzedzonych jest dłuższą notką przybliżająca autora i jego twórczość albo dany okres historii. Żeby było zabawniej, przeczytałem już kolejne tomy parę lat temu i ten jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    263
  • Przeczytane
    194
  • Posiadam
    96
  • Fantastyka
    15
  • Teraz czytam
    7
  • Science Fiction
    5
  • Ulubione
    5
  • Chcę w prezencie
    4
  • 2018
    2
  • Sci-Fi
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Droga do science fiction. Od Gilgamesza do Wellsa


Podobne książki

Przeczytaj także