Lato z Moniką

Tłumaczenie: Aleksander Szulc
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Sommaren med Monika
Jola_St

- Mieliśmy piękne lato - powiedział Harry. Czuł, jak wzbiera w nim wspomnienie pachnących świeżością poranków, dni słonecznych i deszczowych, wypraw łodzią, kąpieli nago i plażowania, nocy spędzonych w kajucie i godzin miłości. To było naprawdę piękne lato. Czegoś podobnego nigdy nie przeżył. Czy kiedykolwiek jeszcze będzie podobnie?

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1991

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Norberto | 2016-05-07
Przeczytana: maj 2016

Książka warta przeczytania. Mimo że przez 180 stron jesteśmy z nią w Szwecji w latach 50. (Sztokholm i jego wyspiarskie okolice, a to nie musi się każdemu podobać), to jednak opowiada o każdym z nas. O kilku ważnych sprawach - o naszej pracy, z której - bywa - nie jesteśmy zadowoleni, o potrzebie ucieczki, o miłości i wielkim szczęściu, które niesie. Ale przede wszystkim jest to opowieść o dojrzewaniu, o tym, że polega ono na zrozumieniu kilku ważnych rzeczy. Początek jest zniechęcający, ale nie dajcie się zwieść! Per Anders Fogelström specjalnie (i krótko) potrzyma Was w proletariackiej, szaro-burej rzeczywistości, by potem z większym żarem oddać piękno nadmorskiego krajobrazu. Bohaterem jest młody chłopiec Harry Lund, pojawia się też Monika. "Miała czarne, kręcone włosy, wymykające się niesfornymi kosmykami spod chustki, twarz dziecinną, jakby dużej lalki, o czerwono wymalowanych ustach i wyskubanych brwiach" - pisze Fogelström. Zatem miłość, ale i jej konsekwencje....

Magdalena Faszcza | 2012-02-04

Czytałam ją jako dorastająca nastolatka,nie wiem czemu zapadła mi tak w pamięci,bo po latach ją odnalazłam,przeczytałam i nie wiem co mnie oczarowało.Może ucieczka tych młodych ludzi na wyspę,ukrywanie się,coś w niej jest.Jest przeciętna,ale wciąga.

Alicja | 2014-11-16
Przeczytana: 25 maja 2014