Ciemne sprawy dawnych warszawiaków

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
7 (24 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
978-83-06-03201-7
Warszawa, historia,
historia

Stanisław Milewski pokazuje w swojej książce panoramę obyczajów i mentalności mieszkańców dziewiętnastowiecznej Warszawy, widzianą przez pryzmat ówczesnej prasy. Wykorzystuje w tym celu notatki z gazet, kroniki wydarzeń, rozporządzenia policyjne, artykuły prawników i relacje z rozpraw sądowych. Erudycja autora, bogactwo szczegółów, rozmaitość omawianych zagadnień - to zalety tej książki.

stilben | 2011-05-12
Przeczytana: 11 maja 2011

Milewski powtarza w tej książce informacje zamieszczone w Intymnym życiu dawnej Warszawy, ale znacznie je rozszerza. Autor podsumowuje i systematyzuje dane wyczytane w kronikach kryminalnych, gazetach i pamiętnikach, a tyczących ponurej strony życia w mieście. Alkoholicy, prostytutki, dzieciobójczynie, fałszerze, oszuści, włamywacze, nożownicy, złodzieje. Właśnie tym mieszkańcom stolicy poświęcona jest książka, czyli postaciom o których nie lubili pisać ówcześni pisarze. Wyłania się nam zupełnie inny obraz XIX wiecznej Warszawy od tego przedstawionego w Lalce Prusa. Obraz nieco mroczniejszy i ponury, ale o ile bardziej prawdziwy.
Ciekawe, historyczne opracowanie podane lekkim, dobrze się czytającym językiem.

Lenkaite | 2014-03-29
Przeczytana: marzec 2014

Całkiem ciekawe, ale bez fajerwerków, których się spodziewałam, może trochę na wyrost :) niektóre frazy bezcenne(kobieta będąca napitą, panna stojąca:>>>>), a obraz zacienionego światka marginesu ciekawie zarysowany. Nie można odmówić Autorowi rzetelności obyczajowej, większość spraw opisana na podstawie dokumentów lub kronik... (czego więc się czepiam???:> ...chyba zbyt przesiąknęłam ostatnio sensacyjnym stylem Kopera w kolorycie XX-lecia...)

Joe | 2013-01-13

Pasjonująca.