Życie uliczne niegdysiejszej Warszawy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
historia
Łukasz Kuć

Opowieść o dawnej Warszawie i jej mieszkańcach, o czasach, gdy Nowy Świat leżał na peryferiach miasta a Krakowskie Przedmieście było wybrukowane drewnianymi kostkami. Po ulicach jeździły dorożki i omnibusy, po podwórzach wędrowali obnośni sprzedawcy cebuli, orzechów, kołder, garnków... Autor barwnie opisuje rozwój stolicy: stan ulic i zabudowy, komunikację miejską i zmienne losy przepisów ruchu drogowego, życie codzienne ale także ciemne sprawy miasta – przestępczość i prostytucję.
Z tej książki dowiemy się między innymi dlaczego mieszkańcy nie chcieli się „ekspensować na koszta dla lampartów"; czemu przedostanie się na drugą stronę ulicy Senatorskiej groziło śmiercią lub kalectwem; jak sałaciarze radzili sobie z taksomierzami i po co kradli koniom śniadania; co roznosił „szczygieł"; czym się zajmowała brygada sanitarno-obyczajowa i co oznaczał środkowy palec dłoni wsunięty w dziurkę od guzika.

źródło opisu: Wydawnictwo ISKRY, 2013

źródło okładki: www.iskry.com.pl

Aggie | 2014-02-16
Przeczytana: 22 stycznia 2014

Chcecie dowiedzieć się, kiedy wprowadzono pierwszy kodeks drogowy w Warszawie? Dlaczego na dorożkarzy mówiono „sałaciarze”, a szanujące się damy nie jeździły dorożkami na gumach? Czemu Krakowskie Przedmieście nie należało raczej do przyjemnych ulic? Jeśli tak, koniecznie przeczytajcie „Życie uliczne niegdysiejszej Warszawy”.
Książka niezwykle ciekawa, pełna bardzo interesujących informacji, dotyczących życia ulicznego głównie XIX–wiecznej Warszawy.

Publikacja została podzielona na cztery części. Pierwsza z nich dotyczy stanu i wyglądu ulic, oraz działalności władz w kierunku ulepszenia stołecznych dróg. Dowiemy się stąd m.in. skąd wzięła się nazwa ul. Marszałkowskiej.
Kolejne dwie części poświęcone są ruchowi ulicznemu oraz komunikacji. Natomiast ostatni rozdział przybliży nam, jak wyglądało kiedyś życie na ulicy.

Autorowi należą się wyrazy szacunku za tytaniczną pracę, jaką włożył w zgromadzenie tych wszystkich ciekawych informacji. Dodatkowo teksty zostały opatrzone rycinami i...

ZapomnianaBiblioteka | 2014-09-30

Stanisław Milewski oprócz licznych publikacji z zakresu historii wymiaru sprawiedliwości ma w swoim bogatym dorobku także wiele prac poświęconych dziejom Warszawy. Co warte zauważenia autor sięga po tematykę niezbyt często poruszaną przez varsavianistów. W niniejszej książce znajdziemy garść informacji o problemach stolicy związanych rozwojem komunikacji oraz ruchu ulicznego na przestrzeni niemal czterystu ostatnich lat.

Na ulicach Warszawy od wieków dochodziło do licznych wypadków. Dlatego już w 1767 r. podjęto pierwsze próby uregulowania przepisów związanych ruchem, zabraniając szybkiej jazdy konnej pod rygorem wysokiej grzywny. W katalogu kar za niebezpieczną jazdę możemy znaleźć nawet karę chłosty. Mimo to przejście na drugą stronę ulicy gwarantowało pieszym wiele emocji i nierzadko kończyło się potrąceniem. Inna sprawa, że spacerowicze nic sobie nie robili z wprowadzonych regulacji prawnych, przechodząc przez ulicę i zatrzymując się tam gdzie tylko mieli ochotę.

Więcej...

Scarlett | 2013-11-09
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 30 października 2013

Publikacja została pięknie wydana. Okładka jest twarda, papier ma szlachetną fakturę, a czcionka wygląda bardzo estetycznie. Wycinki gazet, cytowane prawa i periodyki zostały zaakcentowane żółtawym tłem.
Ta publikacja, choć rewelacyjnie oddaje klimat minionych epok (aż czuć życie, tętno końskich kopyt, gwar, ruch), to momentami bywa nużąca.

Autor bardzo skrupulatnie zaprezentował temat. Często odwołuje się do innych źródeł – wystarczy spojrzeć na obszerną bibliografię. Ale co ważniejsze – na pierwszy rzut oka widać, że pisarz jest pasjonatem.

Krzysiek | 2015-05-09
Przeczytana: 02 maja 2015