Codzienność niegdysiejszej Warszawy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
978-83-244-0134-5
historia
stilben

Zaskakujący obraz XIX-wiecznej Warszawy, w której przeciętna długość życia wynosiła 33 lata. Studnie i ustępy zdobiły każde podwórze, rynsztokami płynęły ścieki, a na letnisko jeździło się do Anina albo Czerniakowa. Książka opowiada o prozaicznych sprawach, jak ceny w sklepach, warunki pracy i mieszkania, ale też o ludziach, którzy poświęcali się społecznikostwu, kochali swoje miasto, a dziś są w większości prawie zapomniani. Całość zamyka zbiór rysunków satyrycznych Franciszka Kostrzewskiego.

Koronczarka | 2016-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2016

Jeśli ktoś myśli, że życie codzienne Warszawy końca XIX wieku i początków XX nie ma dla niego tajemnic, bo przeczytał "Lalkę" Prusa, to się myli. "Lalka jest powieścią genialną i warszawskie życie w różnych jego przejawach aż w powieści tętni, ale Prus nie podglądał panną Izabelą w kąpieli, a za Wokulskim nie pobiegł do WC. Wstydliwe sprawy higieny zajmują wiele miejsca w książce Stanisława Milewskiego i wiele też miejsca poświęca on Sokreatesowi Starynkiewiczowi, którego staraniom nasza stolica zawdzięcza dobrą pitną wodę (Filtry) i kanalizację. A oprócz tego można tu znaleźć mnóstwo rzeczy nadzwyczaj ciekawych - jak na przykład funkcjonowanie publicznego transportu (omnibusy), problemy mieszkaniowe, popularna rozrywka, praca, sport. Dodatkowym walorem jest to, ze jest ona bogato ilustrowana rysunkami z natury Gierymskiego, Gersona i innych mniej sławnych, karykaturami i satyrycznymi rysunkami Franciszka Kostrzewskiego.

szczypiorek5 | 2011-09-29
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 28 września 2011

Świetnie napisana książka , solidna porcja wiedzy o życiu mieszkańców Warszawy w XIX wieku. Gdzie pracowali, gdzie odpoczywali.
Sporo miejsca poświęcone jest infrastrukturze stolicy czyli kanalizacji, wodociągom. Fascynująca podróż w przeszłość, dzieki której wiem skąd nazwa ulicy Karowej,Nalewki, doceniam Lindleya, podziwiam Starynkiewicza i chodząc ulicami Warszawy są one dla mnie mniej anonimowe.
Dodatkowym atutem książki są fragmenty felietonów Bolesława Prusa i wiele widoków starej Warszawy.
Polecam

Karolina | 2012-01-02
Przeczytana: 2010 rok

Kolejna pozycja z serii o dawnej Warszawie, tak jak poprzednie - bardzo interesująca i dobrze się czyta.

Piotr | 2014-02-21

Trochę się zawiodłem. Za dużo przepisywania z dawnych gazet i z Prusa, za mało komentarza. Niemniej jednak w książce można znaleźć sporo ciekawych informacji.

Patrycja | 2016-05-22
Przeczytana: 02 grudnia 2016