Czerwone horyzonty: Prawdziwa historia zbrodni, życia i upadku Nicolae Ceausescu

Wydawnictwo: Litera
Red horizons: chronicles of a Comunist spy chief
komunizm
historyczna
LordRuthven

Czerwone horyzonty" to książka jedyna w swoim rodzaju. Generał-porucznik Ion Pacepa, w swoim czasie wiceminister spraw wewnętrznych Rumunii, szef tajnych służb oraz prawa ręka Ceausescu po swej ucieczce na Zachód obnaża w niej najskrytsze kulisy krwawej dyktatury, a także demaskuje system totalitarnej władzy zbudowanej pod szyldem komunizmu. Na kartach "Czerwonych horyzontów" spotykamy wiele...

Na kartach "Czerwonych horyzontów" spotykamy wiele znanych osobistości nie tylko rumuńskiego establishmentu politycznego w czasie komunizmu.

Stoimy wobec relacji opisującej niesłychane zbrodnie, korupcję, intrygi, a także cały program międzynarodowego terroryzmu oraz kłamstwa i dezinformacji zbudowany na usługi "Geniusza Karpat", ale służący przecież nie tylko jemu i nie przez niego wynaleziony.

"Czerwone horyzonty" to relacja wstrząsająca i skłaniająca do namysłu, książka, którą czyta się jak krwawy kryminał, a zarazem podzwonne dla całej epoki "czerwonej dyktatury", która na naszych oczach odchodzi wreszcie w przeszłość.

Jest to książka, którą przeczytać i zapamiętać powinien każdy, komu nieobojętna jest sprawa wolności, kto chciałby zrozumieć jak perfidne mogą być drogi oraz metody zniewolenia człowieka niezależnie od haseł, jakimi można je maskować...

źródło opisu: Litera

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Roman Dłużniewski | 2017-01-16

Pamiętam ucieczkę Pacepy na Zachód. Wolna Europa poświęciła wiele miejsca na antenie opisując tę historię. Generał Pacepa opowiada nam o Ceausescu. Było to wyjątkowe bydlę, taki europejski Idi Amin czy inny Bokassa. Imponował pozostałym demoludom bo wysłał ekipę do Los Angeles na igrzyska. I nie zgodził się na interwencję wojsk rumuńskich w Czechosłowacji. Oglądałem na ekranie TV jego egzekucję. Egzekucję jego i jego lubej. I wtedy przyszło mi do głowy, a jak by tak w Polsce...

ArtZ72 | 2017-01-10
Przeczytana: 2008 rok

W obozie komunistycznym było tak, że Polskę zwano "najweselszym barakiem w obozie wschodnim". My z kolei zazdrościliśmy mieszkańcom Czechosłowacji, Węgrom i NRD-owcom braku kolejek i niezłego zaopatrzenia w sklepach, Bułgarom i Jugosłowianom - łagodnego klimatu, a tym ostatnim - także niezależności od sowieciarzy oraz łatwego dostępu do paszportów i "dewiz". Jedynie ZSRR, Albania i Rumunia nie budziły w nas zazdrości. A to z prostych przyczyn: Ich mieszkańcy żyli w ubóstwie, praktycznie nie mogli wyjechać za granicę, nie dowiadywali się z rodzimych mediów niczego o życiu poza "żelazną kurtyną", a ich kontakty z cudzoziemcami podlegały ścisłym ograniczeniom.
Książka przybliża nam fragment z dziejów Rumunii u schyłku lat 70-tych, tuż zanim Autor - gen. Ion Pacepa, zdecydował się uciec na Zachód i obnażyć kulisy przestępczej dyktatury Ceausescu. Nie sposób się nudzić, czytając wspomnienia obdarzonego fenomenalną pamięcią rumuńskiego generała, jakkolwiek chwilami smutna to lektura....

Justyśka | 2013-10-06
Przeczytana: 2008 rok

Książka obnażająca reżim rumuńskiego satrapy. Polecam każdemu, który jak ja, lubi książki dokumentujące systemy totalitarne.
Wstrząsająca i interesująca. Nie ma momentu nudy, pozostaje niedowierzanie, że ludzie są zdolni do okrucieństwa i oszustw na taką skalę.

Leesec | 2016-09-29
Przeczytana: 14 września 2016

Czasami trafia się na książki przypadkowo, tak ja i tym razem. Nigdy wcześniej nie byłam zainteresowana reżimami totalitarnymi, ale wakacyjny pobyt w Rumunii sprawił iż sięgnęłam po tę relację, wkrótce po podróży. Całe szczęście czasem się trafia na rozumnych przewodników, którzy znają historię miejsca, w którym żyją i potrafią zarazić ciekawością.
Pierwszego dnia, podczas zwiedzania budynku parlamentu rumuńskiego (nota bene drugiego pod względem wielkości na świecie, zaraz po Pentagonie), przewodnik opowiadał o rozmachu budynku, którego zbudowanie, wielkim materialnym, kulturalnym i ludzkim kosztem Ceasescu kazał zbudować. Drugiego dnia, absolwentka historii, opowiadała o czasach komunistycznych, podczas naszej wędrówki przez miasto śladem reżimowych budowli. Trzeciego dnia, kolejny przewodnik polecił książkę, relację generała Pacepy, „prawej ręki” Ceasescu, „Czerwone horyzonty”.
Owego drugiego dnia, całkiem młoda przewodniczka, jakby z rozckliwieniem opowiadała o wielkiej...

Alen | 2017-01-17

Rumunia czasów komuny od wewnątrz. Więcej niż ciekawie.

holiut | 2017-05-07
iska | 2017-04-11