Kobiety wywiadu

Wydawnictwo: Fronda
Edunia

Uwodzicielskie i niebezpieczne. W półmroku buduarów wyciągały sztabowe tajemnice od kochanków, skakały ze spadochronem, skutecznie operowały bronią. Intrygi, szantaże, wielka polityka. Brawura i adrenalina. MATHILDE CARRÉ. Drapieżna kotka, zdradziła Niemcom siatkę francuskiego Resistance. Skazana na gilotynę w wieku lat 40. Dożyła jednak prawie stu lat, wydając po drodze...

Intrygi, szantaże, wielka polityka. Brawura i adrenalina.

MATHILDE CARRÉ. Drapieżna kotka, zdradziła Niemcom siatkę francuskiego Resistance. Skazana na gilotynę w wieku lat 40. Dożyła jednak prawie stu lat, wydając po drodze pamiętnik.

GABRIELLE BONHEUR (COCO) CHANEL. Interesowna kobieta sukcesu. W czasie niemieckiej okupacji Coco związała się z niemieckim wywiadem. Francuski ruch oporu wydał na nią wyrok śmierci, ale po wojnie uniknęła kary za kolaborację.

ANNA CHAPMAN. Agentka 00Sex. Wyszkolona na „uniwersytecie uwodzicieli” koło Kazania. Powróciła do rosyjskiej ojczyzny w glorii superszpiega. Jej podobizna znalazła się ostatnio nawet na znaczkach pocztowych.

IZABELLA HORODECKA. „Teresa” od wyroków. Zwiedziła kilkadziesiąt państw na sześciu kontynentach. James Bond w spódnicy. Przenikliwa, niezwykle spostrzegawcza, mająca świetny refleks, podczas okupacji wzięła udział w 23 poważnych akcjach likwidacyjnych.

CHRISTINE KEELER. Seks, kłamstwa i samobójstwo. Piękna dziewczyna, lekarz erotoman, łysiejący brytyjski minister i przystojny rosyjski szpieg. Nawet w swingującym Londynie lat sześćdziesiątych taka mikstura po prostu musiała eksplodować.

KAROLINA RZEWUSKA (SOBAŃSKA). Szpieg w krynolinie. Używając prowokacji i szantażu, bez wahania niszczyła polskich patriotów, nawet tych z kręgu najbliższych przyjaciół i rodziny.

KRYSTYNA SKARBEK. Agentka brytyjskiego SOE, używająca pseudonimu Christine Granville. Ulubiony szpieg Churchilla. Za swoje brawurowe misje otrzymała najwyższe odznaczenia francuskie i angielskie. Nie potrafiła się odnaleźć w powojennej rzeczywistości. Zginęła najprawdopodobniej z ręki zazdrosnego kochanka.

ELŻBIETA ZAWACKA. Najdzielniejsza z dzielnych. Cichociemnych było tylko 316 – wśród nich jedna kobieta. Przekradała się przez ośnieżone przełęcze Pirenejów i skakała w nocy ze spadochronem. Wzorzec odwagi i patriotyzmu.

MARGARETHA ZELLE (MATA HARI). Oko Bóstwa. Na hasło: „kobieta – szpieg” każdy niemal odpowiada: „Mata Hari”, chociaż biedna Greta Zelle nie była ani dobrą tancerką, ani nie oddała aż tak wielkich usług szpiegowskich jak inni niemieccy agenci.

Sprawdź, dla kogo gasisz światło. Twoje tajemnice są w niebezpieczeństwie.

źródło opisu: https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/kobiety-do-zadan-specjalnych

źródło okładki: materiały wydawnictwa

martolina | 2019-05-15
Przeczytana: 03 maja 2019

temat dobry,
jednak autor wybrał za dużo bohaterek, podaje fakty czasami nie związane z bohaterką
czyta się źle

jarr74 | 2019-01-29
Przeczytana: 2019 rok

„Uwodzicielskie i niebezpieczne. W półmroku buduarów wyciągały sztabowe tajemnice od kochanków, skakały ze spadochronem, skutecznie operowały bronią. Intrygi, szantaże, wielka polityka. Brawura i adrenalina”.

Wydawnictwo Fronda już po raz drugi serwuje nam ciekawą i znakomicie napisaną, popularnonaukową pozycję, dotycząca różnych aspektów działań, szeroko pojętego, wywiadu, ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej, pozwalając zagłębić się w ten wciąż skrywający wiele tajemnic i sekretów, specyficzny, świat podziemnego frontu.

Jak możemy domyślić się z tytułu publikacji, Przemysław Słowiński skupił się na kobiecym wątku dotyczących służb specjalnych, kreśląc nam kilkanaście sylwetek najsłynniejszych, najważniejszych i najbardziej zasłużonych (nie zawsze w dobrym rozumieniu tego słowa) przedstawicielek tej szczególnej, szpiegowskiej profesji.

Oczywiście, w tego rodzaju pracy nie może zabraknąć tych najbardziej rozpoznawalnych postaci jak osławiona Mata Hari (znacznie...

Finkla | 2018-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2018

Piętnaście rozdziałów, każdy opowiada o innej kobiecie pracującej dla wywiadu. Zazwyczaj pięknej — podrywanej albo podrywającej, wyłudzającej informacje w łóżku, przemycającej dokumenty lub pieniądze, niekiedy również strzelającej... Dla agentek można znaleźć wiele zastosowań.

Historie kobiet ułożone są alfabetycznie, nazwiskami. Każdej damie przypada około dwudziestu stron. Historyjki nie zawierają wiele informacji, bo i trudno je zdobyć — szpiedzy przeważnie należą do bardzo skrytych ludzi. Zdaje się, że tylko jedna pisała pamiętnik — ewenement w tej branży.

Więcej szczegółów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2018/11/kobiety-wywiadu-zwieze-historie.html

Gosia | 2018-11-08
Na półkach: Przeczytane, ROK 2018
Przeczytana: 08 listopada 2018

Piętnaście ciekawych historii agentek, szpiegów wojennych, odważnych kobiet które na swój sposób walczyły z wrogiem. Każda historia inna, ale zbyt krótka bo zaledwie po kilkanaście stron a chciałoby się czytać więcej i zbyt ogólnikowo napisana. Autor sporo opisywał tło historyczne i swoje dywagacje a samym kobietom poświęcił nieco mniej miejsca.
Jednakże jak dla mnie książka ciekawa.

Boookreads | 2018-10-28

"Kobiety wywiadu" to książka Przemysława Słowińskiego.
Przedstawił on w niej sylwetkę piętnastu niezwykłych kobiet pracujących w wywiadzie. Piękne, zmysłowe , seksowne, uwodzicielskie, a przy tym szalenie niebezpieczne. Potrafiły wydobyć od mężczyzn ich największe tajemnice i zmusić ich do podjęcia każdej decyzji.
Bohaterkami  jego książki jest  zarówno znana na  całym świecie Coco Chanel, jak i  Izabela Horodecka, czy też Karolina Rzewuska.

Powodów dla, których decydowały się korzystać ze swojego seksapilu w kontaktach z wrogiem było wiele.
Jedne  działały z pobudek patriotycznych, zemsty, a czasami motywacją bywały wyłącznie pieniądze.
Ogromnym plusem jest przejrzystość. Każda z przedstawionych biografii  to osobny rozdział, w którym zostały zamieszczone fotografie bohaterek, dzięki którym czytelnik bardziej przybliża sobie postać samej agentki.

Przemysław Sowiński prezentuje barwny korowód postaci, które zasłynęły patriotyzmem , bądź okryły się hańbą, dzięki swojej...

jeke | 2018-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

Wywiad to głównie domena mężczyzn, ale od wieków korzystano też z usług kobiet agentów, bo wszyscy wiedzieli doskonale, że kobiety idealnie przełamują opór mężczyzn i jak trzeba, to potrafią wydobyć od nich określone tajemnice. Wszystkie wywiady i kontrwywiady świata z całą bezwzględnością, lekceważeniem uczuć i emocji, tych którzy znaleźli się w ich polu zainteresowania korzystają z misternych sekspułapek.

Przemysław Słowiński w książce ,,Kobiety wywiadu" przedstawił sylwetki piętnastu niezwykłych kobiet pracujących w wywiadzie. Anna Chapman nazywana przez rosyjską prasę Agentką 00Sex czy Agent 90-60-90 po zdekonspirowaniu w USA w 2010 roku wróciła do Moskwy i bryluje na salonach. Szybko stała się częścią rosyjskiej popkultury. Izabella Horodecka wychuchana, wychowana w cieplarnianych warunkach dziewczyna z dobrego domu trafiła do oddziału bezlitosnych zawodowych zabójców. Christine Keeler w politycznej historii Wielkiej Brytanii zapisała się jako wyjątkowo przebiegła i...

ZapomnianaBiblioteka | 2018-07-31

Dobrze napisana, zawierająca wiele interesujących informacji o losach nietuzinkowych kobiet publikacja. Polecam.

Miśka | 2018-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2018

Czytało się nawet dobrze, ale mam mieszane uczucia...
Autor podał imponującą bibliografię, a ja odniosłam wrażenie, że z każdej z tych książek coś wziął dla siebie i tak powstała jego...

Vemona | 2017-09-13
Na półkach: Przeczytane, Mam, Oddam, Historia
Przeczytana: kwiecień 2016

Niestety, bardzo przykre rozczarowanie, liczyłam na ciekawą lekturę, interesują mnie losy kobiet, ale nie znoszę wciskania ideologii. Wystarczy, jeśli autor napisze, jak było, nie potrzebuję jego komentarzy. Już w pierwszym rozdziale dotyczącym Julii Brystygierowej z treści wynikało, że straszniejsza była, zdaniem autora, jej praca nad deprecjonowaniem kościoła, niż fakt, że znęcała się nad więźniami. A stwierdzenie "... miała czelność pisać opowiadania dla polskich dzieci..." wyraźnie mówi o opinii, nie o fakcie. Wiele jest w książce podobnych kwiatków, podobnie jak nie trzymania się tematu, rozdział o Benicie von Falkenhayn mówi prawie wyłącznie o Georgu Sosnowskim, który ją zwerbował, zdecydowanie lepiej postać ta została opisana w "Igłach" Marka Łuszczyny. Coś mi się wydaje, że choć autor popełnił jeszcze kilka pozycji, to ja mu już podziękuję.

dobermanka89 | 2017-05-08
Przeczytana: wrzesień 2016

Idealna książka do podróży. Rozmiar do damskiej torebki, bez ryzyka urwania rączki czy bolącego barku. Sama treść dość lekka, opisowa i raczej popularnonaukowa, z naciskiem na "popularno-".
Kilka historii kobiet ryzykujących życie na rzecz wyższych idei. Nie zawsze ryzyko się opłaciło. Z resztą czy dobry agent to nie ten który własnie nie jest słynny.
CZyta się dobrze. Do gwarnego pociągu lub zatłoczonej stacji jak najbardziej. Treść nie wymaga szczególnego skupienia.
Moim zdaniem alternatywa dla artykułów czytanych na smartfonie :)