Najnowsze artykuły
Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać280Artykuły
Książki adwentowe dla dzieci i dorosłych – te tytuły zapewnią ci 24 dni przedświątecznego czytaniaAnna Sierant4Artykuły
Jest temat, o którym się nie mówi… Porozmawiajmy o piractwieKonrad Wrzesiński11Artykuły
Można już zgłaszać książki do Nagrody Literackiej WarszawyLubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Oleg Khlevniuk

2
7,0/10
Pisze książki: historia
Urodzony: 07.07.1959
Rosyjski historyk i starszy badacz w Archiwum Państwowym Federacji Rosyjskiej w Moskwie. Korespondent Królewskiego Towarzystwa Historycznego.
Znaczna część jego pisma o stalinowskim Związku Radzieckim opiera się na nowo wydanych dokumentach archiwalnych, w tym osobistej korespondencji, dokumentach Komitetu Centralnego, wspomnieniach i wywiadach z byłymi funkcjonariuszami i rodzinami członków Biura Politycznego. Gleb Pawłowski nazwał go „czołowym rosyjskim historykiem stalinizmu”. Autor książki „Stalin. Nowa biografia” (2016).
Znaczna część jego pisma o stalinowskim Związku Radzieckim opiera się na nowo wydanych dokumentach archiwalnych, w tym osobistej korespondencji, dokumentach Komitetu Centralnego, wspomnieniach i wywiadach z byłymi funkcjonariuszami i rodzinami członków Biura Politycznego. Gleb Pawłowski nazwał go „czołowym rosyjskim historykiem stalinizmu”. Autor książki „Stalin. Nowa biografia” (2016).
7,0/10średnia ocena książek autora
109 przeczytało książki autora
200 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2004
The History of the Gulag: From Collectivization to the Great Terror
Oleg Khlevniuk
7,0 z 1 ocen
1 czytelnik 1 opinia
2004
Najnowsze opinie o książkach autora
Stalin. Nowa biografia Oleg Khlevniuk 
6,9

Nie jestem znawcą biografii Stalina ani epoki stalinizmu. Po książkę Olega Khlevniuka "Stalin. Nowa biografia" sięgnęłam dzięki zachęcającym recenzjom, tym bardziej że wciąż pamiętam pasjonującą lekturę "Stalin. Dwór czerwonego cara" Simona Montefiorego.
Książki Khlevniuka nie czyta się tak łatwo, chociaż nie jest też męczącą publikacją naukową. Jako zwykły czytelnik z umiarkowaną wiedzą historyczną nie chcę się wypowiadać o stronie merytorycznej, czy jest nowatorska, czy faktycznie obala mity, czy jest przełomowo odkrywcza. Dla mnie lektura była satysfakcjonującą chronologicznie poukładaną historią Związku Radzieckiego, która uzupełniła moje luki wiedzowe i przedstawiła fakty na podstawie nowych (niedawno odtajnionych) moskiewskich źródeł archiwalnych.
Khlevniuk ukazuje postać Stalina (od dzieciństwa, nauki, okresu więzienia i zesłania) w szerokim kontekście historycznym, dzięki czemu dostajemy analizę i ocenę kolejnych procesów historycznych: począwszy od dojścia Lenina do władzy i dramatycznej rosyjskiej wojny domowej, potem podbój, a właściwie uśmiercanie, rosyjskiej wsi poprzez krwawą rewolucyjną kolektywizację i nieskuteczną industrializację, a w rezultacie Wielki Głód na Ukrainie nazywany przez autora "Głodem Stalina" (szczyt 1932-1933 r.) oraz cały stalinowski reżim polegający na mordach, torturach, zsyłkach (szczyt: Wielki Terror 1937-1938),wreszcie błędy II wojny światowej (słabe kierownictwo gospodarcze i wojskowe),bezlitosne poświęcanie żołnierzy i ludności cywilnej — aż po śmierć Stalina w 1953 roku.
Khlevniuk konsekwentnie przedstawia silną osobowość Stalina, który najpierw lawirując i elastycznie dopasowując się do okoliczności, zyskuje akceptację Lenina, a po jego śmierci umiejętnie i bezwzględnie eliminuje rywali (kampania antytrockistowska, zniszczenie Kamieniewa i Zinowjewa),potem tym samym sposobem ucina okres kolektywnego kierownictwa na rzecz indywidualnej dyktatury. Stalin od początku prowadził politykę zastraszania i opozycji (działania przeciw "elementom kapitalistycznym"),i podwładnych (każda decyzja była sprawdzana, nie tylko pod względem sensowności, ale przede wszystkim dla wykrycia braków ideologicznych). Nigdy nie miał zahamowań, gdy mógł sięgnąć po przemoc. Był okrutny w stosowaniu bezwzględnych represji i czystek w ZSRR. Wprowadził totalitarne rządy oparte na terrorze.
Omawiając życie prywatne Stalina, autor koncentruje się na zainteresowaniach "wożda". Lubił czytać (podobno 400-500 stron dziennie),ale czytał książki "społecznie istotne". Oprócz Marksa i Lenina sięgał po literaturę okresu sowieckiego, natomiast nie znał literatury pięknej. Lubił książki historyczne, bo fakty z przeszłości (np. brutalny Iwan IV Groźny był okrzyknięty dzielnym obrońcą Rosji) pozwalały mu uprawomocniać własną politykę. Do swojej narracji dostosowywał współczesnych sowieckich autorów, literatura i sztuka interesowały go jako narzędzia ideologiczne, stanowiły część aparatu propagandowego. Podobnie według użyteczności ideologicznej oceniał nowo powstałe filmy, które "sprawdzał" na seansach w kremlowskim kinie.
Świat Stalina oparty na walce klasowej był prosty. Dla niego zbrodnie reżimu były umotywowane i usprawiedliwione. W ramach ideologii nie było miejsca na złożoną rzeczywistość. Jednowymiarowy światopogląd upraszczał życie dyktatora.
Bagatelizował ekonomię polityczną, nie przejmował się kryzysem gospodarczym (najlepszą pożywką dla komunistycznego reżimu) i śmiercią milionów ludzi z głodu. Najważniejsze było doprowadzenie społeczeństwa do stanu całkowitej uległości. Taki model świata pozwalał mu utrzymywać władzę i manipulować wszystkimi.
Stalin. Nowa biografia Oleg Khlevniuk 
6,9

To dobra biografia, ale nie bardzo dobra, a na pewno nie jakoś szczególnie przełomowa.
Jest to połączenie dwóch książek, klasycznej, naukowej biografii, przeplecionej swoistym esejem, poświęconym ostatnim dniom życia dyktatora - i jego relacji z najbliższymi. To b. dobry pomysł, który tchnie świeżością. Ten esej jest ciekawie zbudowany, widać tam starego człowieka pod koniec swojego życia, starego, ale nadal zdolnego planować kolejne mordercze czystki.
Część naukowa dobra, ale raczej w pierwszej części, tj do lat 30-tych. Widać jak Stalin dochodził do władzy, jak umiejętnie poruszał się w meandrach polityki ale także jak bardzo... sprzyjało mu szczęście.
Mocna strona książki, to także umiejętne rozprawienie się z mitami, a przynajmniej, wykazanie że w istocie na ich poparcie nie mamy dowodów.
Sporym plusem jest też jasne rozgraniczanie przez Autora tego co wie, od tego co tylko jest jego przypuszczeniem.
Druga część, zdecydowanie słabsza. Wielka historia zaczyna Autorowi zakrywać opisywaną postać. To spora wada, bo wtedy także się przecież sporo działo.
Bardzo ciekawe zdjęcia w środku.
Całość wg. mnie zbyt mało szczegółowe, biografia tak istotnej dla XX wieku zasługuje na pełniejsze przedstawienie