Truman Capote

Capote. A biography
biografia, Truman Capote
anulla

Inne wydania

Biografia Trumana Capote, amerykańskiego pisarza, który zasłynął z takich powieści jak "Śniadanie u Tiffany'ego" czy "Z zimną krwią"

Tomek | 2017-02-25

Literacki hardcore. Łamiący wszelkie schematy, fascynujący i budzący odrazę, genialny i prymitywy, wielki i żałosny jednocześnie bohater, gigant udręczony swoimi słabościami, koneser życia z tym życiem nie dający sobie rady oraz bezkompromisowy, unikający jakichkolwiek upiększeń i łatwego skandalizowania, zniuansowany styl, w jakim została opowiedziana jego historia. Inna sprawa, że Gerald Clarke nie musiał na siłę szukać skandali. Truman Capote był jednym wielkim skandalem – świadomie i nieświadomie jednocześnie. Uwielbiał prowokować, łatwo było go też sprowokować. Na dodatek jego (naturalny lub wymyślony) sposób bycia oraz styl sprawiały, że Capote może szokować (ale i budzić podziw obyczajową odwagą) nawet dziś – 33 lata po śmierci, w czasach mody na skandale i kolorowe ptaki. W szarych, konserwatywnych latach 50. i 60., gdy wyjście w dżinsach było towarzyskim nietaktem, był więc wręcz chodzącą obyczajową bombą atomową.
Ale dla Clarke’a Capote to ktoś więcej niż tylko geniusz,...

Henry Rackham | 2017-06-14
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 13 czerwca 2017

Truman Capote jest najbardziej znany z dwóch powieści „ Śniadanie u Tiffaniego „ oraz opartej na faktach „Z zimną krwią”, w biografii autorstwa Geralda Clarka jawi się jako człowiek zagubiony, z deficytem uczuć, a także jako świetny pisarz. Jednak Capote ma też mroczną cześć osobowość, taką jak mściwość, plotkarstwo posunięte do granic przyzwoitości i okropną złośliwość ( co jeszcze mogę zrozumieć – sam jestem złośliwcem ) ale już skrajnej nielojalności nie potrafię mu wybaczyć – szczególnie dotykającej jego najbliższych przyjaciół, osób które w początkowym okresie jego twórczości wyciągnęli do młodego ignoranta rękę, goszcząc Trumana w swoich rezydencjach, żywiąc i często utrzymując przez długie miesiące.
Truman Capote był także alkoholikiem, narkomanem i lekomanem porzuconym przez większość przyjaciół.
Dzięki książkom Trumana Capote podziwiam pisarza, dzięki jego biografii poznaję człowieka, który nie do końca zasługuje na mój szacunek i początkowa fascynacja jego osobą,...

Madelin | 2017-04-29
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

Św. Teresa z Ávili rzekła: "Więcej łez wylano nad wysłuchanymi modlitwami niż nad niewysłuchanymi."
Oto fenomenalna opowieść o poturbowanym przez życie chłopcu, który został jednym z najwybitniejszych pisarzy XX w. Literacki odjazd! Dawno nie czytałam czegoś tak dobrego! Nie, ja tego nie czytałam, ja tą biografię pochłaniałam! Niezwykle wciągająca w mroczny, a jednocześnie bardzo kolorowy świat (sic!) autora. Truman był niezwykłym człowiekiem, wybitnie inteligentnym (IQ 215), potrafił dokładnie zapamiętać 94% rozmowy (stad nigdy nic nie notował podczas wywiadu), pragnął sławy... która ostatecznie go zabiła.

Dotka76 | 2010-07-11
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2009

Doskonała biografia.
Razem ze świetnym filmem o tym samym tytule pokazuje portret człowieka, który - aby zaspokoić swoje potrzeby - nauczył się używać ludzi, manipulować nimi. "Z zimną krwią" może odnosić się nie tylko do bohaterów jego powieści - ale moim zdaniem - i jego samego. Barwne, bogate życie z dużą ilością cierpienia i autodestrukcji. Poruszający opis śmierci pisarza (i wzbudzający współczucie, na które niewątpliwie zasłużył).
Świetna książka.

Marcin Hadaś | 2017-03-12