Truman Capote

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Capote. A biography
biografia, Truman Capote
anulla

Biografia Trumana Capote, amerykańskiego pisarza, który zasłynął z takich powieści jak "Śniadanie u Tiffany'ego" czy "Z zimną krwią"

Tomek | 2017-02-25
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Literacki hardcore. Łamiący wszelkie schematy, fascynujący i budzący odrazę, genialny i prymitywy, wielki i żałosny jednocześnie bohater, gigant udręczony swoimi słabościami, koneser życia z tym życiem nie dający sobie rady oraz bezkompromisowy, unikający jakichkolwiek upiększeń i łatwego skandalizowania, zniuansowany styl, w jakim została opowiedziana jego historia. Inna sprawa, że Gerald Clarke nie musiał na siłę szukać skandali. Truman Capote był jednym wielkim skandalem – świadomie i nieświadomie jednocześnie. Uwielbiał prowokować, łatwo było go też sprowokować. Na dodatek jego (naturalny lub wymyślony) sposób bycia oraz styl sprawiały, że Capote może szokować (ale i budzić podziw obyczajową odwagą) nawet dziś – 33 lata po śmierci, w czasach mody na skandale i kolorowe ptaki. W szarych, konserwatywnych latach 50. i 60., gdy wyjście w dżinsach było towarzyskim nietaktem, był więc wręcz chodzącą obyczajową bombą atomową.
Ale dla Clarke’a Capote to ktoś więcej niż tylko geniusz,...

Dotka76 | 2010-07-11
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2009

Doskonała biografia.
Razem ze świetnym filmem o tym samym tytule pokazuje portret człowieka, który - aby zaspokoić swoje potrzeby - nauczył się używać ludzi, manipulować nimi. "Z zimną krwią" może odnosić się nie tylko do bohaterów jego powieści - ale moim zdaniem - i jego samego. Barwne, bogate życie z dużą ilością cierpienia i autodestrukcji. Poruszający opis śmierci pisarza (i wzbudzający współczucie, na które niewątpliwie zasłużył).
Świetna książka.

asia_las | 2017-02-26