Przez dziurkę od klucza. 30 lat obserwacji szympansów.

Tłumaczenie: Jerzy Prószyński
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Through a window. Thirty Years with the Chimpanzees of Gombe
szympans, Jane Goodall
Moriana

Od 1960 roku Jane Goodall przez 30 lat prowadziła obserwacje szympansów w ich naturalnym środowisku, w sercu Afryki. Jej badania, które zostały uznane za jedno z największych osiągnięć nauki o zachowaniu się zwierząt, udowodniły ku powszechnemu zaskoczeniu, że szympansy myślą, rozwiązują proste problemy, kochają i nienawidzą, potrafią się nudzić i smucić, prowadzą regularne wojny, a nawet czasami popełniają morderstwa. Zdolności naukowe idą u Jane Goodall w parze z talentem literackim, dzięki czemu jej relacje z badań są literaturą popularnonaukową najwyższej próby. Poprzednia książka, "W cieniu człowieka", została przetłumaczona na 48 języków!

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1995

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 1995

Tę książkę można uważać za jeden z pierwszych przyczynków do nadania wyższego statusu niektórym zwierzętom. Indie już to uczyniły, uznając delfiny za "osoby nie będące ludźmi", tym samym nadając im prawa zbliżone do praw człowieka, m.in. nie wolno delfinów zabijać, bo to jest morderstwem.
O nadanie takich praw naczelnym od lat walczy wielu światłych naukowców, jak na razie bez efektów.
Jane Goodall była chyba pierwszą osobą, która tak wnikliwie obserwowała szympansy (przed nią chyba nikt nie obserwował w ten sposób żadnych zwierząt) i która nadała im "ludzkie oblicze". Dopiero po niej nastąpił wysyp badań i obserwacji pozostałych naczelnych, a potem także innych zwierząt, co zaowocowało coraz szerszym uznaniem poglądu, że zwierzęta to nie "mięso z oczami", a niektóre z nich np. inteligencją przewyższają wielu ludzi.
Warto tę książkę przeczytać, choćby i dlatego, że dostarcza wielu naprawdę silnych emocji i wzruszeń, bo to nie suchy zapis naukowy, a piękna opowieść o tych cudownych...

Tak właśnie zaczęła się przygoda Jane Goodall. Młoda kobieta, nie mająca pojęcia o tym czego się podjęła, rozpoczęła studiowanie naczelnych, w lasach parku narodowego Gombe w Tanzanii. Zadanie było proste: obserwacja, sporządzanie notatek, przekazywanie danych. Skończyło się na tym, że na podstawie tych badań należało ponownie zdefiniować pojęcie „człowiek” oraz „narzędzie”.

Na pewno jest to bardzo poruszająca opowieść, o życiu kobiety, która moim zdaniem jest jedną z najwspanialszych, wyjątkowych oraz najbardziej wpływowych osób tego świata. Jej godna pochwały postawa wzbudza szacunek wśród autorytetów w dziedzinie polityki, kultury i sztuki oraz osób prywatnych. Dzisiaj jest szanowanym „orędownikiem pokoju” ONZ, aktywistką, fundatorką organizacji szerzących wiedzę na temat dzikiej przyrody. Nauce zasłużyła się poprzez poznaniu procesów społecznego uczenia się, myślenia, działania i kultury wśród dzikich szympansów. Odznaczona wieloma honorowymi tytułami oraz nagrodami. Całkiem...

Jacek Sosnowski | 2013-11-25

30 lat wśród szympansów, co przyczyniło się do zwiększenia świadomości o ich zagrożonym życiu. Książka typu must-read dla każdego, kto wie, że ludzie to tylko część natury, a nie nadrzędny gatunek. Opisy zachowań szympansów czyta się tak, jakby była to opowieść o ludziach z innego miasta, a nie o zwierzętach

Łukasz | 2016-04-25

Wspaniała książka. Jane Goodall to obecnie światowej sławy prymatolożka. Skończyła studia z antropologii i zajęła się badaniami nad dzikimi szympansami w Tanzanii, a w późniejszym czasie także w innych krajach. W książce w ciekawy sposób opowiada historie obserwowanych szympansów, głównie z konkretnego ich stada. Trochę miejsca poświęca kwestiom ewolucji biologicznej czy etyki. Temat książki jest więc niecodzienny, a sposób pisania autorki przyjemny w odbiorze. Pokuszę się o stwierdzenie, że byłaby to książka, jako popularnonaukowa, nie zagłębiająca się szczególnie w naukowe analizy, dobra jako lektura w liceum. Zdecydowanie polecam przeczytać.

Moriana | 2010-06-12

Jest to książka popularnonaukowa, napisana przejrzystym językiem, z uczuciem, a jednocześnie stanowi źródło wiedzy o szympansach. Świetnie napisana, po prostu wciąga. Jeśli kogoś interesują te zwierzęta, polecam obydwie książki Goodall (pierwsza to "W cieniu człowieka"), ale z tych dwóch tę chyba bardziej :)

Maanwe | 2014-10-29
Przeczytana: 05 marca 2013

Kilkanaście lat z życia grupy szympansów na wolności oczami J.Goodall, która spędziła z nimi połowę swego życia.
Polecam

delfinapotocka | 2016-11-26