Przez dziurkę od klucza. 30 lat obserwacji szympansów

Okładka książki Przez dziurkę od klucza. 30 lat obserwacji szympansów Jane Goodall
Okładka książki Przez dziurkę od klucza. 30 lat obserwacji szympansów
Jane Goodall Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Seria:
Na ścieżkach nauki
Tytuł oryginału:
Through a window. Thirty Years with the Chimpanzees of Gombe
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
1995-09-15
Data 1. wyd. pol.:
1995-09-15
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
8386669624
Tłumacz:
Jerzy Prószyński
Tagi:
szympans Jane Goodall
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Księga nadziei. Poradnik przetrwania w trudnych czasach Douglas Carlton Abrams, Jane Goodall
Ocena 6,8
Księga nadziei... Douglas Carlton Abr...
Okładka książki Mądrość i cuda świata roślin Jane Goodall, Gail Hudson
Ocena 7,0
Mądrość i cuda... Jane Goodall, Gail ...
Okładka książki Among Chimpanzees. Field Notes from the Race to Save Our Endangered Relatives Jane Goodall, Nancy Merrick
Ocena 0,0
Among Chimpanz... Jane Goodall, Nancy...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
95 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
17
11

Na półkach:

Już minęło naprawdę wiele lat, kiedy przeczytałem tę książkę. Ciągle myślę o niej jako o jednej z najbardziej inspirujących pozycji w serii Na Ścieżkach Nauki.
Goodall przedstawia historię poznania niesamowitego świata jaki odkryła podczas ekspedycji w Afryce. I to jest właśnie coś więcej niż przedstawianie samych wyników badan jako rezultatów. Po zakończeniu takiej lektury ma się wrażanie, jak by samemu chciałby się brać udział w tego typu ekspedycjach.
Dodać należy, że to jest dobry kawałek pisarstwa, czyta się naprawdę dobrze.
Polecam, naprawdę inspirująca.

Już minęło naprawdę wiele lat, kiedy przeczytałem tę książkę. Ciągle myślę o niej jako o jednej z najbardziej inspirujących pozycji w serii Na Ścieżkach Nauki.
Goodall przedstawia historię poznania niesamowitego świata jaki odkryła podczas ekspedycji w Afryce. I to jest właśnie coś więcej niż przedstawianie samych wyników badan jako rezultatów. Po zakończeniu takiej lektury...

więcej Pokaż mimo to

avatar
203
199

Na półkach:

Wzruszająca i bardzo ciekawa książka. Czytałam z dużym zainteresowaniem, bo oprócz życia szympansów autorka kreśli również swoją biografię. Element dramatyzmu został wprowadzony przez zestawienie niemal sielskiego życia tych czekokształtnych w naturze, w Gombe (Tanzania) z traktowaniem szympansów w niewoli. Ich populacja jest coraz mniejsza i oczywiście winni temu są ludzie. Jesteśmy najbardziej niszczycielskim gatunkiem na Ziemi.

Wzruszająca i bardzo ciekawa książka. Czytałam z dużym zainteresowaniem, bo oprócz życia szympansów autorka kreśli również swoją biografię. Element dramatyzmu został wprowadzony przez zestawienie niemal sielskiego życia tych czekokształtnych w naturze, w Gombe (Tanzania) z traktowaniem szympansów w niewoli. Ich populacja jest coraz mniejsza i oczywiście winni temu są...

więcej Pokaż mimo to

avatar
157
29

Na półkach:

Bardzo piekna i poruszajaca ksiazka. Autorka przez ponad 30 lat obserwowala spolecznosc szympansow w afrykanskim Gombe u wybrzezy jeziora Tanganika. Siedzac w cieniu rozlozystych drzew lub wedrujac za grupkami szympansow, Goodall staje sie niemal czescia ich swiata, swiadkiem niezwyklych scen z zycia naszych najblizszych krewnych. Dzieki tym obserwacjom mozemy i my, niejako przez tytulowa dziurke od klucza, zajrzec do tego niezwyklego swiata, gdzie milosc, przyjazn, macierzynska troska przeplataja sie z brutalnymi walkami i rywalizacja o dominacje w stadzie, gdzie mozliwe sa przypadki krwawych mordow a nawet kanibalizmu, lecz sa to zachowania niezwykle rzadkie. Poznajemy historie niezwyklych szympansow, ktorym autorka nieraz towarzyszyla przez wiele lat, od dziecinstwa az do smierci. Historie nieraz dramatyczne, czasami zabawne i wzruszajace, w ktorych szympansy jawia sie nam jako indywidualne, obdarzone duza inteligencja, niezwykle zlozone istoty, w wielu aspektach przypominajace nas samych. Autorka z wielkim talentem literackim i gawedziarskim zacieciem tworzy barwne opisy szympansich zwyczajow, jest swiadkiem narodzin, dorastania, ukazuje nam zaloty, lowy, dzieciece zabawy, strukture spoleczna. Mozemy sie z tej ksiazki dowiedziec wielu ciekawych rzeczy, a pasja i zaangazowanie z jakim autorka nam ta wiedze przekazuje sprawiaja, ze ksiazke czyta sie jednym tchem. Z kazdej karty przebija ogromny szacunek i podziw autorki dla swiata afrykanskiej przyrody, a jej wysilki w celu ratowania tych niewielu juz na afrykanskim kontynencie ostoi dla zyjacych na wolnosci szympansow, budza we mnie najwyzszy podziw i szacunek. Ksiazka ta unaocznia nam ludziom jacy jestesmy niewyjatkowi. Myslimy, ze skoro potrafimy sie miedzy soba porozumiewac, produkowac narzedzia, zyc w zhierarchizowanych spolecznosciach, opiekowac sie swoim potomstwem, jestesmy zdolni do odczuwania emocji to czyni nas to czyms lepszym od innych zywych istot. Bohaterowie tej ksiazki, Gilka, Flo, Melissa, Gigi i wiele innych szympansow rowniez obdarzone sa tymi cechami, potrafia kochac, smucic sie, pomagac sobie wzajemnie, sa podobne do nas. Tym okrutniejszy wydaje sie los wielu z nich, porwanych przez handlarzy dzikich zwierzat, sprzedanych w niewole, mordowanych. Ksiazka, ktora nie pozostawia obojetnym, naprawde warta polecenia

Bardzo piekna i poruszajaca ksiazka. Autorka przez ponad 30 lat obserwowala spolecznosc szympansow w afrykanskim Gombe u wybrzezy jeziora Tanganika. Siedzac w cieniu rozlozystych drzew lub wedrujac za grupkami szympansow, Goodall staje sie niemal czescia ich swiata, swiadkiem niezwyklych scen z zycia naszych najblizszych krewnych. Dzieki tym obserwacjom mozemy i my, niejako...

więcej Pokaż mimo to

avatar
398
398

Na półkach:

Wspaniała książka. Nie jest nudny naukowy wykład, a świetne i wciągające opisy z życia gatunku, który jest nam ludziom najbliższy także pod względem zachowań. Opisywane szympansy mają swoje własne charaktery, mają radości, smutki, problemy, wpadają w głębokie depresje. Gorąco polecam.

Wspaniała książka. Nie jest nudny naukowy wykład, a świetne i wciągające opisy z życia gatunku, który jest nam ludziom najbliższy także pod względem zachowań. Opisywane szympansy mają swoje własne charaktery, mają radości, smutki, problemy, wpadają w głębokie depresje. Gorąco polecam.

Pokaż mimo to

avatar
261
253

Na półkach: ,

Książka dla bardziej wymagających czytelników - pokazuje blaski i cienie życia szympansów oraz skłania do refleksji.

Jane Goodall to przede wszystkim odważna badaczka, która postanowiła zająć się obserwacjami bardzo blisko z nami spokrewnionego gatunku zwierząt - szympansami, o którym to wcześniej wiedzieliśmy naprawdę niewiele. Trwające kilka dekad badania, w które zaangażowanych było sporo osób (m.in. studentów, ale i mieszkańców okolicznych terenów),dostarczyły wielu informacji na temat tych zwierząt. Były wśród nich reakcje kojarzące się nam z miłością, opiekuńczością i przywiązaniem, ale również akty przemocy, a nawet przypadki kanibalizmu. Jedne szympansy budziły pozytywne emocje u obserwujących je osób, a inne wywoływały poczucie strachu i zagrożenia.

"Przez dziurkę od klucza" to książka wymagająca skupienia, uważności oraz chęci dostrzeżenia tego, czego inni często widzieć po prostu nie chcą - złożoności zachowań głównych bohaterów oraz licznych podobieństw i analogii w stosunku do sposobu funkcjonowania ludzi, w tym m.in. zdolność do odczuwania bólu, a także poczucia straty po utracie bliskich.

Publikacja nie jest rodzajem wykładu, a raczej interesującą opowieścią o relacjach pomiędzy poszczególnymi osobnikami, o zawiązujących się między nimi sojuszach oraz o przejawach i próbach dominacji nad innymi przedstawicielami gatunku (i nie tylko). Autorka sporo miejsca poświęca relacjom między samcami i samicami w różnym wieku, dzieli się przykrymi doświadczeniami, które prawie spowodowały przerwanie prowadzonych obserwacji (porwanie studentów zaangażowanych w badania).

Jane Goodall w swojej książce zwraca też uwagę na okrucieństwa, jaki spotykają szympansy ze strony człowieka - handel "żywym towarem" (ale i dla mięsa),cele zarobkowe (np. fotografowanie się turystów z przebranymi w dziecięce ubranka młodymi szympansami, którym wyrywa się zęby, by nie gryzły klientów, narkotyzuje się je, w klubach nocnych są karane poprzez przytykanie do ciała rozżarzonych niedopałków papierosów, bywają też tresowane i bite ołowianymi rurkami owiniętymi w gazetę, by posłusznie odgrywały role cyrkowe lub filmowe). W laboratoriach nie jest im lepiej, ponieważ warunki, w jakich przebywają są bardzo często niedostosowane do ich potrzeb.

"Ludzie znający tajniki handlu oceniają, że na każdego szympansa, który przeżyje do końca pierwszego roku niewoli w miejscu ostatecznego przeznaczenia, umiera dziesięć do dwudziestu maluchów."

Lektura skłania do refleksji, do czego jesteśmy zdolni jako ludzie i na ile spraw wydajemy się być ślepi w imię tzw. postępu i wiary w wyższość człowieka nad innymi zwierzętami.

Książkę polecam szczególnie tym, którym nie jest obojętny los zwierząt oraz nasza wspólna przyszłość i koegzystencja.

"Jeśli my, w świecie zachodnim, widzimy chłopca bijącego wychudłego osła, który musi ciągnąc ładunek ponad jego siły, jesteśmy oburzeni. To jest okrucieństwo. Ale wyrwanie niemowlęcia szympansa z ramion matki, zamkniecie go w ponurym świecie laboratorium, wstrzykiwanie ludzkiej choroby zakaźnej - gdy dzieje się to w imię Nauki - nie uważamy za okrucieństwo. A jednak w końcu zarówno osioł, jak i szympans są wyzyskiwane i nadużywane dla ludzkiej korzyści. Dlaczego jedno jest okrucieństwem, a drugie nie?"
Warto zadać sobie podobne pytania. Zapraszam do lektury... i refleksji.

Książkę wygrałam w konkursie zorganizowanym przez Biotechium na YT.

Książka dla bardziej wymagających czytelników - pokazuje blaski i cienie życia szympansów oraz skłania do refleksji.

Jane Goodall to przede wszystkim odważna badaczka, która postanowiła zająć się obserwacjami bardzo blisko z nami spokrewnionego gatunku zwierząt - szympansami, o którym to wcześniej wiedzieliśmy naprawdę niewiele. Trwające kilka dekad badania, w które...

więcej Pokaż mimo to

avatar
383
80

Na półkach:

"Jest wiele okien, przez które możemy spoglądać na świat w poszukiwaniu zrozumienia. Są okna otwarte przez naukę, o szybach przetartych przez umysły dociekliwych badaczy, pozwalające sięgnąć w rejony do niedawna niedostępne ludzkiemu poznaniu. (...) Są także okna otwierane przez logikę filozofów, przez które mistycy wypatrują swojej wizji prawdy, i inne, przez które założyciele wielkich religii usiłowali znaleźć sens nie tylko w cudownym pięknie świata, lecz również w jego ciemnościach i brzydocie. Większość ludzi zastanawiając się nad misterium naszej egzystencji, spogląda na świat tylko przez jedno z tych okien. Ale nawet ono jest często zmatowiałe z powodu naszego ograniczonego człowieczeństwa. A więc szukamy dziurki od klucza i patrzymy przez nią, wprowadzeni w błąd fragmentarycznością tego, co zdołamy dojrzeć. Jakbyśmy obserwowali pustynię lub morze przez zwiniętą gazetę.
Stałam cicho w bladym świetle słonecznym, będąc cząstką spłukanego deszczem lasu, tak jak inne stworzenia w nim żyjące, i przez moment spoglądałam w inne okno i miałam inną wizję. To jest doświadczenie spływające niespodziewanie na niektórych z nas, przebywających samotnie w świecie przyrody. Powietrze wypełnione było pierzastą symfonią ptasich pieśni. Słyszałam nowe tony w ich muzyce, także w dźwiękach owadów, zdumiewająco czyste i słodkie. Widziałam ostro kształty i kolory poszczególnych liści, ten nieskończenie różnorodny układ żyłek, dzięki któremu każdy liść jest wyjątkowy, niepowtarzalny. (...) Aromatyczny zapach miażdżonych liści oszołamiał. Poczułam obecność antylopy, jeszcze zanim ją zobaczyłam, spokojnie pasącą się, zwróconą pod wiatr, z kręconymi rogami czarnymi od deszczu. I byłam przepełniona spokojem, który >przekracza wszelkie zrozumienie<."

Jane Goodall "Przez dziurkę od klucza"

"Jest wiele okien, przez które możemy spoglądać na świat w poszukiwaniu zrozumienia. Są okna otwarte przez naukę, o szybach przetartych przez umysły dociekliwych badaczy, pozwalające sięgnąć w rejony do niedawna niedostępne ludzkiemu poznaniu. (...) Są także okna otwierane przez logikę filozofów, przez które mistycy wypatrują swojej wizji prawdy, i inne, przez które...

więcej Pokaż mimo to

avatar
402
251

Na półkach: ,

Z życia szympansów. Niestety w zdecydowanej większości to nudnawy naukowy wykład.

Z życia szympansów. Niestety w zdecydowanej większości to nudnawy naukowy wykład.

Pokaż mimo to

avatar
3718
3660

Na półkach:

Świetne połączenie biografii, książki podróżniczej i obserwacji naukowej zwierząt.

Świetne połączenie biografii, książki podróżniczej i obserwacji naukowej zwierząt.

Pokaż mimo to

avatar
54
43

Na półkach:

Idealna książka dla miłośników zwierząt oraz literatury

Idealna książka dla miłośników zwierząt oraz literatury

Pokaż mimo to

avatar
71
2

Na półkach:

Bardzo przyjemnie napisana książka. Szybko wciągnął mnie świat szympansów, ich codzienne życie, sukcesy i problemy. Polecam każdemu, kto chce trochę dowiedzieć się o zwierzętach, którym najbliżej do człowieka.

Bardzo przyjemnie napisana książka. Szybko wciągnął mnie świat szympansów, ich codzienne życie, sukcesy i problemy. Polecam każdemu, kto chce trochę dowiedzieć się o zwierzętach, którym najbliżej do człowieka.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    544
  • Przeczytane
    225
  • Posiadam
    65
  • Teraz czytam
    13
  • Popularnonaukowe
    12
  • Chcę w prezencie
    10
  • Ulubione
    7
  • Na ścieżkach nauki
    6
  • 2021
    6
  • 2020
    6

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Przez dziurkę od klucza. 30 lat obserwacji szympansów


Podobne książki

Przeczytaj także