Niemiecka polityka kolonialna

Okładka książki Niemiecka polityka kolonialna Marek Czapliński
Okładka książki Niemiecka polityka kolonialna
Marek Czapliński Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie historia
443 str. 7 godz. 23 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
1992-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1992-01-01
Liczba stron:
443
Czas czytania
7 godz. 23 min.
Język:
polski
ISBN:
832100959X
Tagi:
XIX wiek II Rzesza Okres wilhelmiński Kolonializm Historia Niemiec Wilhelm II Weltpolitik Kolonie
Średnia ocen

8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Śląska Marek Czapliński, Elżbieta Kaszuba, Gabriela Wąs, Rościsław Żerelik
Ocena 6,7
Historia Śląska Marek Czapliński, E...
Okładka książki Henryk Wereszycki (1898 - 1990). Historia w życiu historyka Jerzy Wojciech Borejsza, Antoni Cetnarowicz, Marek Czapliński, Tomasz Fiałkowski, Adam Galos, Tomasz Gąsowski, Józef Andrzej Gierowski, Hans Henning Hahn, Sławomir Robert Kalembka, Marek Kornat, István Kovács, Helena Madurowicz-Urbańska, Elżbieta Orman, Michał Pułaski, Piotr Wandycz, Jan Wszołek, Jerzy Zdrada, Andrzej A. Zięba
Ocena 7,0
Henryk Wereszy... Jerzy Wojciech Bore...
Okładka książki Słownik encyklopedyczny. Historia Marek Czapliński, Zbigniew Fras, Jerzy Maroń, Jacek Piotrowski, Stanisław Rosik
Ocena 6,0
Słownik encykl... Marek Czapliński, Z...
Okładka książki Historia w datach Marek Czapliński, Andrzej Łoś, Jerzy Maroń, Wojciech Mrozowicz
Ocena 4,8
Historia w datach Marek Czapliński, A...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
129
128

Na półkach: , ,

Bardzo dobra książka, szczególnie dla zainteresowanych II Rzeszą. Niemcy dosyc późno przystapiły do rywalizacji o kolonie i mimo chęci nie mieli doświadczenia, co powodowało nierentowność kolonii jak i wielkie powstania tubylców.
Dla wszystkich zainteresowanych kolonializmem oraz współczesną Namibią, Tanzanią, Kamerunem czy Togo książkę tę polecam. Niedawno na rynku pojawiły się dwie książki o koloniach niemieckich na Pacyfiku i w Chinach, ale ta stara publikacja dokładnie przedstawia zjawisko kolonializmu niemieckiego w szerszej skali i dlatego powinna być czytana w pierwszej kolejności.
więcej :
https://volkstaat.wordpress.com/2023/02/19/obszary-pod-ochrona/

Bardzo dobra książka, szczególnie dla zainteresowanych II Rzeszą. Niemcy dosyc późno przystapiły do rywalizacji o kolonie i mimo chęci nie mieli doświadczenia, co powodowało nierentowność kolonii jak i wielkie powstania tubylców.
Dla wszystkich zainteresowanych kolonializmem oraz współczesną Namibią, Tanzanią, Kamerunem czy Togo książkę tę polecam. Niedawno na rynku...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , ,

Sięgnąłem po "Niemiecką politykę kolonialną" jako po swego rodzaju dopełnienie książki Krasuskiego "Historia Rzeszy Niemieckiej" i się nie zawiodłem. Praca Czaplińskiego jest napisana porządnie, naukowo i w oparciu o bardzo obszerną bibliografię, zwłaszcza niemieckojęzyczną. Autor prześledził dzieje niemieckiego kolonializmu od czasów Bismarcka aż po jego schyłek w III Rzeszy. Kolejne rozdziały przedstawiają to zjawisko w ujęciu chronologicznym, a w ramach samych rozdziałów z podziałem geograficznym. W osobnych podrozdziałach omówione więc zostały Niemiecka Afryka Wschodnia, Niemiecka Afryka Południowo-Zachodnia, Kamerun, Togo, Kiauczou oraz posiadłości na Pacyfiku. Wszystkie one bardzo się między sobą różniły i skutkowało to różnym do nich podejściem ze strony Berlina.

Czapliński dokładnie analizuje gospodarkę kolonii i pokazuje, że - co za paradoks! - przez cały okres rządów niemieckich w koloniach rząd musiał do nich dopłacać, tak więc argument o ekonomicznych zyskach płynących z posiadania posiadłości zamorskich w przypadku II Rzeszy nie mógł być zastosowany. Książka dobrze przedstawia tkwiący w kolonializmie problem rasizmu i jego skutki. Dobrze sięgnąć po Czaplińskiego, gdy chce się przeczytać "Zbrodnie kajzera" Erichsena i Olusogi, ponieważ polski badacz dokładniej przedstawia zjawisko kolonializmu niemieckiego w szerszej skali. Szkoda, że brak publikacji omawiających per analogiam całość polityki kolonialnej Wielkiej Brytanii i Francji - przydałyby się, żeby lepiej porównać zjawisko kolonializmu w największych imperiach kolonialnych XIX i XX wieku.

Tomasz Babnis

Sięgnąłem po "Niemiecką politykę kolonialną" jako po swego rodzaju dopełnienie książki Krasuskiego "Historia Rzeszy Niemieckiej" i się nie zawiodłem. Praca Czaplińskiego jest napisana porządnie, naukowo i w oparciu o bardzo obszerną bibliografię, zwłaszcza niemieckojęzyczną. Autor prześledził dzieje niemieckiego kolonializmu od czasów Bismarcka aż po jego schyłek w III...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    16
  • Przeczytane
    5
  • Chcę w prezencie
    2
  • XIX wiek
    1
  • Afryka
    1
  • Odkrycia, kolonie i Europejczycy poza Europą
    1
  • Od XIX do współczesności
    1
  • 1.4.Wiek XIX (do 1914)
    1
  • Niemcy
    1
  • Historia Niemiec
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Niemiecka polityka kolonialna


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne