Kronika Jana z Czarnkowa

Wydawnictwo: Universitas
Joannis de Czarnkow chronicon Polonorum
historia
LubimyCzytać

"Kronika przedstawia dzieje Kazimierza Wielkiego i jego dwojga następców. Nakreślona z niepoślednim talentem, a pisana z nieskrywaną pasją lub przynajmniej z ironią, tam zwłaszcza, gdzie autorowi wypadło mówić o przeciwnikach politycznych, do których należeli najwybitniejsi dygnitarze państwowi z regentką królową Elżbietą na czele. Jest ona najżywszą i najbardziej osobistą kroniką Polski średniowiecznej. (...) Jest prawdziwą kopalnią ciekawego materiału obyczajowo-anegdotycznego".Julian Krzyżanowski.

źródło opisu: https://universitas.com.pl/

źródło okładki: https://universitas.com.pl/

Aleksandra Ziober | 2013-12-12

Źródło więc daję maxa :)

KasiaBlack | 2013-06-22
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: maj 2013

Kolejne źródło które musiałam przeczytać na studiach historycznych, ale nie żałuję, być może dlatego, że sama tak jak autor tej kroniki, gdybym żyła w tamtych czasach, to byłabym przeciwna sukcesji Ludwika Węgierskiego na tron polski. Ale faktem jest, że legenda o autorze zaciekawiła mnie bardziej i to ona napędziła, że czytało mi się tę książkę tak dobrze. Sama afera związana z Jankiem i oskarżeniami, że to niby on włamał się do sarkofagu Kazimierza Wielkiego, ukradł insygnia królewskie i je ukrył, aby zwrócić je "prawowitemu" następcy, wydaje mi się mimo wszystko ciekawsza i nadal okryta tajemnicą.

Dzieckokwiatu | 2011-05-19

Takiej literatury się oceniać nie powinno. Tyle w tym temacie. ;)