Pamiętnik oblężenia Częstochowy 1655 r.

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy ''Ostoja''
83-88020-27-7
Łukasz Kuć

Niniejszy pamiętnik o. Kordeckiego to bezpośrednia relacja z niezwykłych czterdziestu dni, które zmieniły oblicze wojny polsko-szwedzkiej z lat 1655-1660. Pamiętnik zawiera cytaty z ówczesnych dokumentów i korespondecji głównych bohaterów oblężenia i obrony Jasnej Góry. Lektura dzieła księdza Kordeckiego pozwoli Państwu na przeniesienie się do jasnogórskiej twierdzy i wzięcie udziału w jej obronie. Książka będzie doskonałym uzupełnieniem wiedzy zarówno dla historyka, jak i dla miłośnika historii i literatury pięknej, w tym twórczości Henryka Sienkiewicza, który opisując obronę twierdzy jasnogórskiej w "Potopie" oparł się przede wszystkim na relacji o. Kordeckiego.

Artur Schodziński | 2014-12-04
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 02 grudnia 2014

Dziełko ku pokrzepieniu serc, z którego informacje czerpał Sienkiewicz. Pobożny Kordecki wyolbrzymił znacznie to co zaszło, więc należy traktować to z krytycyzmem. Autorowi, choć wiele razy zapewnia o faktograficznej dokładności, tak bardzo zależało na ukazaniu doniosłości Bożej Opatrzności, że przesadził. Matka Boża podająca kule armatnie - to już przesada. Ja nie mam za złe tego Kordeckiemu, bo znacznie przyczynił się do tego, że "mnichy przemogły".

Marcin | 2016-02-15

Znakomita książka, na niej wzorował się m.in. Henryk Sienkiewicz pisząc "Potop".

stefanabol14 | 2016-11-20
Przeczytana: 2013 rok