Pamiętnik oblężenia Częstochowy 1655 r.

Okładka książki Pamiętnik oblężenia Częstochowy 1655 r. Augustyn Kordecki
Okładka książki Pamiętnik oblężenia Częstochowy 1655 r.
Augustyn Kordecki Wydawnictwo: Dom Wydawniczy ''Ostoja'' biografia, autobiografia, pamiętnik
Dom Wydawniczy ''Ostoja''
2006-01-01
2006-01-01
8388020277
historia potop szwedzki Częstochowa Kordecki Jasna Góra klasztory Czenstochoviana historia Polski historia Częstochowy

Niewielkich rozmiarów dzieło, w oryginale spisane po łacinie, stworzone przez przeora Jasnej Góry Augustyna Kordeckiego, którego za parę wieków rozsławi Henryk Sienkiewicz w swej powieści pt. Potop, a dodatkowo ekranizacja powieści jeszcze wzmocni ww. postać w powszechnej świadomości.
Dzieło na poły hagiograficzne, mające wykazać szczególną opiekę jaką roztaczała Przenajświętsza Panienka nad Sanktuarium, jak i, nie wahajmy się użyć tego słowa, propagandowe gdzie znów potęga Matki Boskiej zadecydowała o klęsce Szwedów - kacerzy(heretyków).
Jest to zapis z epoki gdzie przed współczesnym czytelnikiem staje sposób patrzenia i myślenia ówczesnych Polaków na wydarzenie jakim było oblężenie Częstochowy w 1655 r. (lub tak jak chciał przeor by ludzie myśleli). Jednocześnie gdyby ktoś nie miał chęci czytać dziełka może ze spokojem sumienia sięgnąć po Potop Sienkiewicza bowiem nasz wybitny pisarz garściami czerpał z tego pamiętnika przy opisie oblężenia Częstochowy w Potopie.

Wspaniały język i opis pięknych czasów.

Wspaniały język i opis pięknych czasów.

Nic do życia nie wnosi.

Nic do życia nie wnosi.

Dwie godzinki słuchania pięknego języka, jakiego w tamtych czasach się używało. Co do treści, to najwięcej było "gry w szachy", aby opóźnić atak Szwedów. W tym księżulkowie byli dobrzy. Oczywiście Szwedzi też zdawali sobie sprawę, że to nie zwykła twierdza i chyba nie przyłożyli się do prawdziwych zaciekłych szturmów, tym bardziej, że wśród wojsk Szwedzkich, były i polskie oddziały.
Trochę też bajań o opiece Najświętszej Panienki, no ale jakby inaczej ?

Znakomita książka, na niej wzorował się m.in. Henryk Sienkiewicz pisząc "Potop".

Dziełko ku pokrzepieniu serc, z którego informacje czerpał Sienkiewicz. Pobożny Kordecki wyolbrzymił znacznie to co zaszło, więc należy traktować to z krytycyzmem. Autorowi, choć wiele razy zapewnia o faktograficznej dokładności, tak bardzo zależało na ukazaniu doniosłości Bożej Opatrzności, że przesadził. Matka Boża podająca kule armatnie - to już przesada. Ja nie mam za złe tego Kordeckiemu, bo znacznie przyczynił się do tego, że "mnichy przemogły".

• Storytel
  • Chcę kupić
  • ASa
  • Literatura staropolska
  • Dla mnie

Dodaj cytat z książki Pamiętnik oblężenia Częstochowy 1655 r.