Wymarsz i inne wspomnienia

Wydawnictwo: LTW
97883-7565-213-0
Ellenai

Autor znany jest jako szwoleżer, uczestnik walk legionowych, adiutant i jeden z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego, stały bywalec warszawskich salonów, kawiarni i knajp, generał i ambasador. Mniej o nim wiadomo jako o poecie, tłumaczu i autorze wspomnień. Książka gromadzi szkice wspomnieniowe Wieniawy rozrzucone dotychczas po czasopismach i wydawnictwach zbiorowych. Ich główny temat to walki frontowe w latach Wielkiej Wojny, bohater pierwszoplanowy to Komendant Piłsudski. Wśród innych wątków - reminiscencje z młodości, sensacyjne losy autora w zrewoltowanej Rosji roku 1918, opisy wydarzeń z lat międzywojennych. Szkice ujawniają wybitny talent Wieniawy, jego ułańską fantazję, świetne poczucie humoru, liryzm i patos, upodobanie w żołnierskiej anegdocie i umiejętność prowadzenia gawędy. Mają też dużą wartość dokumentalną.

(zebrał Roman Loth)

źródło opisu: Wydawnictwo LTW, 2012

źródło okładki: http://www.ltw.com.pl/?Szukaj=Szukaj&fraza=Wymarsz+i+inne+wspomnienia

"Adolfie! Ja ci nigdy tego nie zapomnę!"

"Bo w sercu ułana, gdy je położysz na dłoń, na pierwszym miejscu panna, przed nią tylko koń".

"Choćby z diabłem, byle do wolnej Polski".

Na wizytówce:
"Generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski, były pułkownik".

"Od dziś uważam się naprawdę za żołnierza, bo nareszcie mam Wodza".

"Skończyły się żarty, zaczęły się schody".

"To ja, o siwych włosach mam pana uczyć, jak postępować z kobietami? Panie, można zastać kobietę płaczącą, ale zostawić! Nigdy!".

"W dyplomacji można czasem robić świństwa, ale nigdy głupstw. W kawalerii jest odwrotnie".

Generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski, jedna z najbarwniejszych i najznamienitszych postaci Dwudziestolecia Międzywojennego. Legionista, żołnierz, generał, przyjaciel J.Piłsudskiego, artystyczna dusza i artystyczny świat, i bon vivant, znakomity jeździec i kawalerzysta, tancerz, bywalec kabaretów i najsłynniejszych międzywojennych lokali w przedwojennej Polsce i Europie, wielbiciel płci pięknej,...

Grażyna | 2015-02-23
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

Wojciech Gołębiewski | 2015-02-02
Przeczytana: 01 lutego 2015

KSIĄŻKA BARDZO POTRZEBNA, BY PRZYBLIŻYĆ SYLWETKĘ WIELKIEGO PATRIOTY

Bo Wieniawa kojarzy się przeciętnemu Polakowi /jeśli w ogóle się kojarzy/ z "Adrią", pięknymi kobietami i alkoholem. No i że Piłsudski miał do niego słabość.

Tymczasem adiutant i najbliższy współpracownik Józefa Piłsudskiego, gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski /1881-1942/, był z wykształcenia formalnego doktorem medycyny /1906/, w ogóle erudytą, a z zamiłowania wszechstronnym artystą, ze szczególnymi zdolnościami pisarskimi. Ale przede wszystkim rozpierała go niespożyta energia, ktorą on sam nazywa "nieokiełznanym temperamentem" /str.30/:

"...przy moim nieokiełznanym od kołyski temperamencie.. ..wylewano mnie sromotnie ze wszystkich
po kolei lwowskich gimnazjów..".

Maturę zdawał więc jako ekstern w Nowym Sączu. Wrócił do Lwowa na studia medyczne w trakcie których najczęściej bywał w kawiarni ...

jolene7 | 2014-03-11

'..bo ułan, czy szwoleżer, jest syntezą wszystkich cnót i wad polskich. Trzeba go szanować, a nie można nie kochać.'

wiking | 2012-05-03

Na świecie istnieją tylko 2 zawody - jak pisał Wieniawa - godne mężczyzny: poeta i kawalerzysta. Wychowani na prozie Sienkiewicza, ale i w paryskich salonach, szli ochoczo do Legionów. Duch romantyzmu porwał za sobą uskrzydloną falangę: pisarzy, poetów, artystów (mi.inn. Kaden, Broniewski, Sieroszewski). Apostołowie Piłsudskiego, miłujący czyny niezwykłe, fantastyczne, wyłamali się ponad prawa natury, a ich męskość i spontaniczność działania były siłą burzącą i fantazją twórczą. I oto cała filozofia kawalerii. Wspomnienia pisane żywym, barwnym i dowcipnym językiem stanowiącym świadectwo tamtych czasów i podniosłych chwil, formowania się polskiego państwa, II RP. Patriotyzm dla Wieniawy był nie nienawiścią innych, tylko miłością Ojczyzny, a odwaga cechą charakteru. Wspomnienia są ważnym przesłaniem dla kolejnych pokoleń, wspomnienia wojny, w której Polacy dobili się Ojczyzny, a później obronili ją przed zaborczymi zakusami bolszewików ubranych w kłamliwe i obłudne hasła, wojny w...