Wczesną jesienią w Złotych Piaskach

Tłumaczenie: -
Wydawnictwo: Polnord-Oskar
Jola_St

Powieść, której akcja dzieje się w latach 60. w słynnym i modnym bułgarskim kurorcie. Główni bohaterowie to małżeństwo z Polski oraz zblazowana 17-letnia Szwedka.

W wypoczynkowo-turystyczno-romansowe przygody bohaterów wplecione są bolesne wspomnienia z czasów drugiej wojny światowej.

Monika | 2018-04-28

Bardzo lubię książki Stanisławy Fleszarowej-Muskat. Uważam, że jest niesłusznie zapomnianą pisarką. Dziś, gdy zalewają nas "dzieła" piszących pań, i trudno spamiętać te wszystkie jednakowo brzmiące tytuły, a treść książek zlewa się w jedną magmę, Fleszarowa mimo upływu lat naprawdę się broni. Jest treść, jest sens, jest ładna polszczyzna. To literatura obyczajowa na naprawdę wysokim poziomie. Z jakąś głębią, psychologią, pogłębieniem postaci.

I choć akurat "Wczesną jesienią w Złotych Piaskach" nie należy do moich ulubionych powieści Fleszarowej-Muskat, to i tak z czystym sumieniem mogę ją polecić. Czytając, cały czas miałam z tyłu głowy tę myśl Wojciecha Młynarskiego "Jak bolesne szkło pod powieką/Kaleczące źrenicę bystrą/Wojna nigdy nie jest daleko/Wojna zawsze jest bardzo blisko".
Bo o tym właśnie jest ta książka. O ranach, których nic nigdy nie zaleczy, o egoizmie młodości...ale i o pięknie życia. Bo proza Fleszarowej jest niezwykle sensualna, pełna zapachów i barw...

filozof | 2019-02-17

Okładka
czarne okulary
skąd
od znajomej z LC
moja oponia
Czasy PRL wypoczynek w Bułgarii.Przygoda,romans.Pyszna kuchnia,niewiedziałem że.Tam,były wielbłądy.
Romans ,stara Norweżka.Ot życie.

Bed | 2010-09-09
Na półkach: Czytadła, Przeczytane
Przeczytana: 1997 rok

Czytałam tę książkę jeszcze w liceum i pamiętam to dziwne zestawienie ludzi młodych, nastawionych na branie od życia wszystkiego z tymi starszymi naznaczonymi przez wojnę i cierpienie. Nie wiem może takie podejście do świata podporządkowane jest do określonego wieku i dojrzałości a może to różnica krajów i mentalności:) Ciekawe obyczajowo, psychologicznie no i teraz historycznie. W każdym razie od tej książki zaczęła się moja "faza" tej autorki.

Agata | 2014-09-07

Cieszę się, że wznowiono książki tej autorki, aczkolwiek zmroziło mnie na widok "rekomendacji" na okładce. Madame Kalicińska poleca pisarkę czytaną od pokoleń, posługującą się piękną polszczyzną... Strrrrrraszna skucha, Edipresse! To tak jakby Kasia Cichopek "polecała" Maryl Streep czy Ludwika Solskiego...

"Wczesną jesienią w Złotych Piaskach" ma bardzo irytującą - w przeciwieństwie do innych kobiet sportretowanych przez Fleszarową-Muskat - bohaterkę, jednak sceneria, kurort nad Morzem Czarnym zrekompensowała mi ten minus - jako dziecko i nastolatka prawie każde wakacje spędzałam w Złotych Piaskach. Współczesny wątek romansowy skażony jest wojną, mimo, że akcja toczy się 20-30 lat po jej zakończeniu. Znudzona młoda Szwedka, nieszczęsliwa i niepogodzona ze sobą mimo urody, bogactwa i (nieco niezrozumiałego dla czytelnika;)) szaleńczego powodzenia u płci przeciwnej, stawia sobie za punkt honoru psucie urlopu szczęśliwym mężatkom namolnym adorowaniem mężów. Kolejnymi jej...

Soledad | 2017-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2017

Lubię książki z bohaterami, których sylwetki są psychologicznie pogłębione, niosą ze sobą jakieś tajemnice. Fleszarowa-Muskat, której twórczość odkryłam stosunkowo niedawno, nigdy mnie nie zawodzi. Jej powieści mają ponadto bezcenną wartość pięknej polszczyzny. Czytam z przyjemnością i polecam.

Lenka | 2014-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Z kategorii lekka, łatwa i przyjemna i tyle można o niej napisać, bo chociaż czyta się szybko, nawet bardzo szybko, to sama treść i bohaterowie nie są szczególni. Akcja niby toczy się wartko, ale historia mnie nie przekonała, a główna bohaterka nieciekawa. Jest warta przeczytania z tego względu, że jest dobrze napisana i szybko się czyta, ale mnie nie przekonała do końca samą opisaną historią, ale być może innym osobom się ta książka spodoba.

Z reguły, kiedy czytam książkę w jakiś sposób utożsamiam się z głównym bohaterem/ką, ale w tym wypadku to było nie możliwe. Ma wszystko, a nie docenia nic i nie szanuje nikogo, sądząc że "za pieniądze można kupić wszystko i wszystkich".

rysiowa | 2012-09-01
Przeczytana: 2012 rok

trochę cięzko było mnie się przez nią przebić ale ksiązka fajna

Aga_nieszka | 2018-09-09
SakuyaKira | 2018-09-06