Pod marmurowym niebem

Wydawnictwo: Książnica
Beneath A Marble Sky
978-83-245-7631-9
Ela Sadzik

Porywająca opowieść o wielkiej miłości osadzona w czasach niewyobrażalnego bogactwa i władzy, morderczej rywalizacji cesarskich synów oraz krwawego despotyzmu. Po śmierci ukochanej żony cesarz zleca budowę mauzoleum na pamiątkę ich niezwykłej miłości. Jej historię równolegle z własną historią zakazanej miłości opowiada księżniczka Dżahanara, dzielna córka cesarza. Autor przenosi nas do dawnego Hindustanu, w burzliwą epokę intryg, w której jednak architektura i sztuka kochania osiągnęły szczyt doskonałości.

"Pod marmurowym niebem" to obraz drogi jaką podążają potomkowie cesarza Szahdżahana i Ardżumand, nazywaną przez męża Mumtaz Mahal. Opowieść snuta przez ich córkę Dżahanarę o własnym życiu, historii Hindustanu oraz niesłabnącym uczuciu ojca do matki, nawet po jej śmierci. Snując opowieść roztacza przed swoimi wnuczkami wszystko to co widziały jej oczy i czego doświadczył kraj pod wpływem nienawistnych rządów Aurangzeba.
Ciągła wojna z Persami, jak i innymi plemionami przeciwników cesarza wciąż przedłużała konflikt trwający od lat, ale największym wrogiem stał się jeden z synów, który uwięziwszy ojca i siostrę, morduje brata, chcąc samemu sprawować rządy.

Opowieść nie jest tak barwna jak zakładałam. Mimo poprawnej narracji, plastycznych opisów, momentami kończąc jeden rozdział spodziewałam się co zastanę w kolejnym. Łatwe do przewidzenia były skutki braterskiej rywalizacji, a opisywane lata terroru w państwie biorą górę nad innymi wątkami. Znów układy, polityka, nieokiełznany...

Koronczarka | 2013-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Książka ma sporo wad - czarno-białe postacie, przewidywalna intryga. Ale za to ukazane to wszystko zostało na plastycznie zarysowanym bardzo egzotycznym tle. Bo opowiada o czasach, kiedy w Hindustanie przeszło 300 lat temu wybudowano sławne mauzoleum Tadż Mahal. Niewiele się dowiadujemy o wielkiej miłości cesarza Szahdżahana, narratorką jest jego córka, a głównym tematem jest jej los i lata terroru, który nastał pod koniec panowania jej ojca. Polecam tę lekturę mimo wszystko, bo przybliża estetykę tego kraju. Osobom zainteresowanych orientem, lubiącym tamte klimaty na pewno książka sprawi wiele radości.

grażyna | 2013-01-21
Na półkach: Przeczytane, 2013, Wymienione
Przeczytana: 2013 rok

Opowieść Dżahanary córki cesarza Szahdżahana o życiu swoim i najbliższych. Jako dziecko była świadkiem wielkiej miłości swego ojca do matki Ardżumand. Dzieciństwo było piekne - duzo czasu spędzała ze swoimi braćmi Darą oraz Aurangzebem oraz przyjaciółką Ladli. Po śmierci matki ojciec w wielkiej rozpaczy postanowił wybudować jej wielki grobowiec Tadż Mahal i zatrudnia do tego wspaniałego budowniczego Isę. Dżahandra zostaje poślubiona Chandomirowi ale jest on niegodziwym mężem, a kobieta zakochuje się bez pamięci w Isie. Potem Aurangzeb występuje przeciw bratu zabijając go, a ojca więzi aby zdobyć tron cesarski.
Piękna opowieść jestem pod wrażeniem ale nie będe opisywać całej książki bo nie o to tu chodzi. Polecam jednak szczerze osobom, które lubią te klimaty!

Monika | 2012-02-12
Przeczytana: luty 2012

Bardzo mi się podobała - Polecam !

Annie | 2011-02-02

Książka jest napisana bardzo dobrym językiem, czyta się ją jednym tchem. Opowieść wciąga już od pierwszej strony, po prostu nie mogłam się oderwać! Dzięki tej książce nie tylko przyjemnie spędziłam czas, ale także sporo dowiedziałam się ówczesnej kulturze i historii.
Polecam każdemu!!!

Weronika | 2011-12-17
Przeczytana: grudzień 2011

Nie mogę zapomnieć o tej książce,bo o niej po prostu nie da się zapomnieć.Odwaga i mądrość głównej bohaterki zrobiła na mnie ogromne wrażenie.Książkę przeczytałam jednym tchem,strasznie wciąga.
Na pewno wrócę do niej za jakiś czas.
Polecam !

lisoska | 2013-08-05
Przeczytana: 22 lipca 2013

Przepiękne romansidło z Tadż Mahal w tle... idealne na lato, choć to historia miłości usłanej cierpieniem i nienawiścią ze strony najbliższych..

pasterka1 | 2013-07-24

Niesamowita historia o tym jaką siłę ma miłość i jaką cenę jesteśmy gotowi zapłacić za szczęście. W czasie gdy powstaje Tadż Mahal - po drugiej stronie rzeki Jamuna wielki cesarz Szahdżahan powoli odchodzi ale dla jego córki to dopiero początek trudnej drogi przez życie....

Kasia | 2011-11-11
Przeczytana: 17 października 2011

Fantastyczna książka! Przeczytana a raczej pochłonięta przeze mnie jednym tchem!

Hindustani | 2013-12-26

Autor przenosi nas w czasy powstawania słynnego Taj Mahal'u, co stanowi tło całej akcji książki. Głównym wątkiem jest miłość Szacha do Mumtaz Mahal a dalej perypetie ich potomstwa.