Podarunek z przeszłości

Tłumaczenie: Dorota Kaczor
Wydawnictwo: Sonia Draga
The Tenth Gift
Afryka, Maroko, Kornwalia, miłość, piraci

Julia Lovat otrzymuje podarunek, starą książkę, która na zawsze zmieni jej życie. Z zapisków na marginesie Julia poznaje niezwykłą historię porwania Catherine Ann Tregenny. Zaintrygowana i poruszona historią Julia decyduje się na wyprawę do Północnej Afryki, by potwierdzić autentyczność perypetii bohaterki książki i być może odkryć ciąg dalszy tej fascynującej historii. Wśród egzotycznych...

Zaintrygowana i poruszona historią Julia decyduje się na wyprawę do Północnej Afryki, by potwierdzić autentyczność perypetii bohaterki książki i być może odkryć ciąg dalszy tej fascynującej historii. Wśród egzotycznych ruin i lejącego się z nieba żaru, mając za przewodnika charyzmatycznego Marokańczyka, Julia dotrze do głęboko skrywanych tajemnic...

Niesamowita podróż po lądach i morzach współczesnej Anglii, XVII-wiecznej Kornwalii i Maroka. Barbarzyńscy piraci, wielka miłość, stara księga i tajemnica, której strzegą duchy przeszłości.

allison | 2011-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2011

Sprawnie napisana książka, będąca połączeniem powieści historycznej, przygodowej i obyczajowej - czyta się jednym tchem!
Początkowo trochę obawiałam się schematyczności i przewidywalności, ale losy głównej bohaterki z przeszłości okazały się zaskakujące (podobnie jak zakończenie powieści).

Koronczarka | 2013-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2013

Przyjemna książka z popularnym chwytem akcji równolegle się rozgrywającej w przeszłości i terazniejszości. Historia romansowa i przygodowa z piękną ogniostorudą bohaterką i tajemniczym piratem z Maroka toczy się w XVII wieku. A jednocześnie równie piękna mieszkanka Kornwalii zakochuje się w przystojnym, inteligentnym Marokańczyku. Punktem stycznym obu historii jest pamiętnik wpisywany do podręcznika hafciarstwa pisany przez bohaterkę siedemnastowieczną, a odnaleziony przez bohaterkę współczesną, która oczywiście jest nim zafascynowana. No więc sami Państwo widzicie, że nic oryginalnego, ale czyta się z przyjemnością nawet w czasie grypy i z katarem :).

basik | 2015-11-01

Lubię takie książki, gdzie przeszłość splata się z teraźniejszością. Podobał mi się romans bohaterki z XVIII wieku i ten współczesny też.
Dużo przygód, tajemnicza książeczka, która doprowadziła do rozwiązania sekretów rodzinnych.
Dobrze się czyta, chociaż nieraz trochę mnie nużyły niepotrzebne opisy nic nie wnoszące do toczącej się akcji.

Lady_B | 2014-01-15
Na półkach: Przeczytane, Orient|Afryka|
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Akcja książki jest oczywiście fikcją, ale z wplecionym wątkiem prawdziwie historycznym, dotyczącym muzułmańskiego piractwa na brytyjskich wodach. Toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych - współczesnej i nowożytnej. Młoda hafciarka dostaje w prezencie starą książkę, oprawioną w cielęcą skórkę, pełną wzorów haftów i wspomnień wypełniających drobnym druczkiem całą wolną przestrzeń. Był to pamiętnik dziewczyny, której świat został wywrócony do góry nogami przez wydarzenia, które w zasadzie naprawdę miały miejsce. Z jednej strony jest to nawet ciut naiwna bajka, jednak im głębiej zapuszczałam się w treść, tym trudniej mi się było oderwać. Akcja dzieje się m.in. w Kornwalii, ale prowadzi nas w orientalny świat Maroka.

Ziraelka | 2013-05-31
Przeczytana: 30 maja 2013

„Podarunek z przeszłości” to historia pełna dramatycznych przygód w egzotycznej scenerii opowiedziana z iście angielską flegmą i powściągliwością.
Niestety książka nawet w najdramatyczniejszych momentach pozostaje chłodnym opisem zdarzeń i miejsc. Historia szybko mnie wciągnęła i równie szybko zmęczyła, bo mi też udzielił się ten chłodny dystans, a zagłębiając się w akcję, oczekiwałam emocjonalnego wstrząsu i zaangażowania w poczynania i przeżycia bohaterów. A trzeba przyznać, że historia jest ciekawa, wypełniona po brzegi tym, co fascynujące w tego typu literaturze: stara księga skrywająca tajemnice z przeszłości, korsarze, egzotyczna podróż i nieoczekiwana miłość. Autorka świetnie połączyła przeszłość z teraźniejszością, ale cóż z tego, skoro wszystko to nie pobudza, nie wciąga. Nie porywa.

Maleństwo | 2010-04-04
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 07 marca 2010

Pewnego pięknego dnia odwiedziłam moją ukochaną bibliotekę. W trakcie buszowania między półkami mój wzrok zatrzymał się na pięknie wydanej książce. Twarda oprawa, śliczna wręcz okładka... pomyślałam: Jeżeli zawartość dorówna formie... Biorę! Jakież było moje rozczarowanie.
Historia którą książka przedstawia jest ciekawa. Julia Lovat otrzymuje w pożegnalnym podarunku starą książkę o hafciarstwie.Okazuje się że oprócz treści właściwej, na marginesach tej książki powstał swoisty pamiętnik sprzed kilkuset lat spisany przez młodą dziewczynę Catherine. Dziewczyna opisuje swoją walkę z codziennością, a także porwanie i dalsze losy (nie chcąc psuć lektury, w szczegóły zagłębiać się nie będę) Julia poruszona historią postanawia wyruszyć do Afryki, aby tam potwierdzić autentyczność historii.
Książkę czytało się dobrze tak do połowy. Autorka wartko opisywała dzieje Catherine jednocześnie ukazując wzrost zainteresowania Julii tą historią. Problem miałam jednak z moimi uczuciami do głównej...

evi | 2013-07-26
Przeczytana: 22 lipca 2013

Nie znoszę i nie czytam romansów, bo wszystkie są na jedno kopyto. Nic specjalnego, a z rzeczywistością ma tyle wspólnego, ile orkowie. Jakbym chciała czytać fantastykę, chwyciłabym za inną książkę. Ale dostałam na urodziny od koleżanki "Podarunek z przeszłości"... Słowa "historyczny romans", które wpadły w moje oko podczas czytania opisu na okładce, nie usposobiły mnie do książki zbyt pozytywnie. Do tego obawiałam się sytuacji, w której darczyńca zapyta się: "A jak tam książka Ci się spodobała?", a ja nie za bardzo będę wiedziała, co odpowiedzieć. Dlatego, zagłębiając się w lekturę, byłam mile rozczarowana, bowiem autorka przedstawia ów romans w sposób bardzo przyjemny. Jane Johnson w swojej powieści mija się z tandetą i o przygodach dwóch głównych bohaterek opowiada w sposób ciekawy, wciągający, a nade wszystko niebanalny. Romans majaczy gdzieś w tle, ale nie jest wyeksponowany, to tylko miły dodatek do całej powieści. Dlatego też z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż książka...

Monika | 2010-07-07
Przeczytana: 29 czerwca 2010

Cudowna książka opowiadająca ciekawą historię. Nie można się od niej oderwać.

Asia Szarańska | 2013-07-22

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie ocenia się książki po okładce, mówi przysłowie. A jednak to właśnie okładka "Podarunku..." przykuła moje spojrzenie w bibliotece i sprawiła, że sięgnęłam po tę książkę. I choć tradycyjnie przyniosłam do domu kilka, wszystkie inne poszły w kąt, a ja od samego początku wiedziałam, że najpierw przeczytam właśnie tę...

Akcja powieści toczy się równocześnie w czasach współczesnych i w siedemnastym wieku, a bohaterkami opowieści są dwie kobiety. Pierwsza z nich - Julia - mieszka w Londynie i właśnie rozstaje się ze swoim kochankiem. Ten aby osłodzić jej gorycz rozstania ofiarowuje jej niezwykły prezent: książkę z wzorami haftów z 1625 roku. Przeglądając książkę Julia odkrywa, że nie jest to zwykły podręcznik hafciarstwa, ale także pamiętnik tajemniczej Catherine, niezwykle utalentowanej młodej hafciarki, która pewnego dnia zostaje uprowadzona przez berberyjskich piratów. Chcąc poznać dalsze losy niewolnicy, Julia udaje się w podróż do Maroka. Tymczasem były kochanek reflektuje się,...

Nataszya | 2010-11-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Historia chwilami przypomina bajkę. Mimo to oceniam pozytywnie.