Dwudziesta Żona

The Twentieth Wife
8373119825
Klaudia

Inne wydania

Rozgrywająca się w siedemnastym wieku urzekająca opowieść o wielkiej namiętności i zapierającej dech w piersiach przygodzie... Wspaniała epicka historia o jednej z najbardziej legendarnych i kontrowersyjnych indyjskich cesarzowych - o kobiecie, której inteligencja i determinacja pokonały niezliczone przeciwności losu, a miłość wpłynęła na przyszłość cesarstwa Mogołów. Szafirooka Mihrunnisa jest nad wiek inteligentna, olśniewająco piękna i ambitna. Księcia Sulima - przyszłego cesarza - spotkała po raz pierwszy w dniu jego ślubu i w ułamku chwili postanowiła, że pewnego dnia ona też zostanie jego żoną. Ma zaledwie osiem lat i jeszcze nie zdaje sobie sprawy z ogromnej ceny, jaką przyjdzie jej zapłacić za to marzenie...

BagatElka | 2015-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2015

Po przeczytaniu "Opowiadaczy nocy" Rafika Schami zapragnęłam pozostać na dłużej w krainach jak z baśni.Indie,Pakistan,kraje arabskie to bardzo ciekawe i klimatyczne miejsca i mają w sobie czar i magię,której brak w naszym szarym,zwyczajnym życiu.
Sięgając po "Dwudziestą żonę " nastawiłam się na czytanie historii o nieszczęśliwej miłości i początkowo wszystko zapowiadało taką tematykę ale później cała fabułę zdominowała polityka.Dla mnie osobiście było jej zdecydowanie za dużo i chociaż dzięki temu nie powstała łzawo-ckliwa historyjka to jednak męczyły mnie te ciągłe opisy walk o władzę.
Możliwe,że popełniłam błąd i za wcześnie sięgnęłam po opowieść o Mihrunnisie bo poprzednia książka miała charakter bajkowo-magiczny a ta jest częściowo oparta na autentycznych,historycznych faktach.
Niemniej jednak i tak czuję się zmęczona i od połowy książki moje myśli zdominowało natarczywe :no dalej,dalej,przestańcie nudzić.
Przez to trudno mi było się skupić i śledzić losy bohaterów a po...

Mój romans z tą książka nie zapisze się jako udany. Pragnęłam zagłębić się w klimat Indii, środowisko egzotyczne pod każdym względem dla Europejczyka, do tego czasy tak odległe, że jeszcze bardziej działać powinny opisy na wyobraźnię. Niestety, w moim wypadku chyba wyobraźnia zawiodła, bo daleko mi do odczucia satysfakcji po jej przeczytaniu.
"Dwudziestą żonę" możemy uznać, za powieść historyczną o losach Mihrunnisy od momentu jej narodzin, umiejscowionej na bogatym tle wydarzeń, szczególnie tych dotyczących walki o władzę w XVII wiecznym cesarstwie Mongołów. Wydawać by się mogło, że to będzie bogata opowieść o kobiecie, która już jako dziewczynka, gdy pierwszy raz spojrzała na cesarza zapragnęła zostać jego żoną. Ale właściwa treść dotyczy bardziej polityki, obejmowania tronu po swoich ojcach, nie koniecznie w wyniku łagodnego przejscia sukcesji, a spisków, brutalnej walki o wszystko. Jesteśmy świadkami konfliktów na linii syn - ojciec, intryg w haremie, polityki wewnętrznej Indii...

Monika | 2012-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2012

Bardzo podobała mi się "Dwudziesta żona", której tytułowa bohaterka jest kobietą, jakie lubię: mądrą, szlachetną, odważną i konsekwentną. Mihrunnisa to postać historyczna, choć sama powieść jest fikcją opartą na historycznych faktach.
W książce tej znajdziecie egzotyczne Indie sprzed wieków, wojny, walki o władzę, intrygi, a przede wszystkim wielką miłość.

Mocne 7 gwiazdek :)

kama | 2014-01-24

Niedawno sięgnęłam po raz kolejny po Dwudziestą żonę, a to wszystko za sprawą tego, iż otrzymałam drugą jej część Święto Róż. Chciałam przypomnieć sobie fabułę, zanim sięgnę po dalsze losy Mihrunnisy. Tak jak pierwszym razem urzekła mnie opowieść o niesamowitej kobiecie: pięknej i inteligentnej, która w wieku 8 lat widzi księcia Salima – syna Akbara i postanawia, że kiedyś zostanie jego żoną. Czytając Dwudziestą żonę miałam wrażenie, że przeżywam każdą chwilę z główną bohaterką i byłam zafascynowana jej determinacją w dążeniu do celu. Bardzo lubię książki, w których akcję mogę się wczuć. Polecam szczególnie osobom lubiącym poznawać nowe, egzotyczne kraje oraz kultury. Z niecierpliwością zabieram się do drugiej części 

mysia82 | 2010-11-03

przepiekna opowiesc o zyciu niezwyklej kobiety, ktorej milosc wplynela na losy panstwa, choc poza garstka ludzi nikt nie widzial jej twarzy. Mihrunnisa to postac autentyczna i mimo, ze dokumentow na jej temat niemal brak, to w podaniach ustnych w indiach jej postac jest zywa i wciaz intryguje wiele osob.zaintrygowala i mnie. ksiazka wspaniale opowiada losy (czesciowo wymyslone przez autorke lecz w duzej mierze oparte na autentycznych wydarzeniach z historii indii) dziewczynki, mlodej kobiety, nieszczesliwej malzonki, upragnionej matki, corki i wiernie kochajacej kobiety, ktora mimo przeciwnosci losu i swidomosci bledow jakie popelnial jej ukochany, wciaz kocha i w niego wierzy, czeka i smie miec nadzieje i marzenia.
ksiazke serdecznie polecam jesli tylko macie ochote na powiew orientu i historie indii z poczatku kampanii wschodnioindyjskiej

Akluna | 2011-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2011

Myślę, że warto czasami przeczytać coś zupełnie innego. A "Dwudziesta Żona" idealnie się do tego nadaje. Książka przenosi nas w bardzo odległe czasy Indii. Jednym słowem czysta abstrakcja dla współczesności, a tym bardziej europejskiej współczesności.
Główna bohaterka - Mihrunnisa - bardzo pozytywnie wpłynęła od mój osobisty odbiór tej książki. Kobieta wierna i zdeterminowana swoim własnym pragnieniom, a zarazem wierna życiu jakie zostało dla niej wybrane. Pokazała mi, że nie można się poddawać niepowodzeniom, które kruszą nasza wiarę... Jeśli jesteśmy pewni, że to czego chcemy jest prawdziwe to warto w to wierzyć. Bezustannie...

Katherina87 | 2012-11-23

Szafirowooka Mihrunnisa po raz pierwszy spotyka księcia Sulima w dniu jego ślubu i w ułamku sekundy postanawia, że pewnego dnia ona też zostanie jego żoną. Ma zaledwie osiem lat i jeszcze nie zdaje sobie sprawy z ogromnej ceny, jaką przyjdzie jej zapłacić za to marzenie... Wymuszone, nieszczęśliwe małżeństwo, intrygi stronnictw dworskich i pierwszej żony księcia... Łącząc autentyczną historię z fikcją, autorka snuje fascynującą opowieść o dziewczynie, która została jedną z najpotężniejszych indyjskich cesarzowych, której determinacja pokonała przeciwności losu, a miłość wpłynęła na przyszłość cesarstwa.

maksyma4 | 2013-12-14

Nie gustuje w tego typu historiach, ale ta była dobra.
Można się w nią na prawdę wciągnąć, a przy okazji poznać trochę historię i kulturę Indii :)
Mnie czytało się ją bardzo szybko.
Przyjemna książka, która przenosi nas w zupełnie inny, egzotyczny świat, z którym nie mamy do czynienia na co dzień.

BlueRose | 2011-12-21
Przeczytana: 18 grudnia 2011

Istnieje chemia między mężczyzną i kobietą, ale także między czytelnikiem i książką. Może dziwnie to brzmi, ale ja jestem o tym przekonana. Są tytuły, które już od pierwszych stron wzbudzają zainteresowanie. Działają magnetycznie. Pobudzają wszystkie zmysły. I tu nasuwa się moje pytanie - czy macie czasami tak, że czytacie książkę, która wzbudziła zachwyt u innych, a wy nie poczuliście tego czegoś? Całkiem podobnego uczucia doświadczyłam przy "Dwudziestej żonie".

Tematyka doskonale wpisuje się w klimaty, które uwielbiam. Szesnastowieczne czasy, potężne imperium oraz miłość poddanej do księcia, przyszłego cesarza. Mhm... cudownie. Nic tylko usiąść i dać się porwać tej epickiej historii. Tylko, że to nie było takie proste.

Na początku poznajemy okoliczności narodzin głównej bohaterki. Jej rodzina ucieka ze swojej ojczyzny. W czasie podróży na świat przychodzi Mihrunnisa. Od początku wszyscy zdają sobie sprawę, że to nie będzie zwykłe dziecko. Dziewczynka wyrośnie na kobietę o...

Moja ciekawość na temat Indii , ich kultury , zwyczajów rozbudziła się tuz po przeczytaniu ‘’Hinduskiej miłości’’, dlatego postanowiłam sięgnąć po Dwudziesta żona . Książka od razu przypadła mi do gustu dlatego stała się jedna z moich ulubionych pozycji o tej tematyce ,
co sprawiło , że książka mnie urzekła przede wszystkim pięknie opisane dzieje historyczne Mongołów oraz przede wszystkim opis życia gł. bohaterki Mihrunnisy. Kim była owa kobieta ? Charyzmatyczna , odważna , przebojowa i niesamowicie inteligentna ,która pewnego dnia jeszcze jako mała dziewczynka , spotyka na swojej drodze księcia Salima – syna Akbara
z miejsca zakochuje się w nim i postanawia , że kiedyś uda jej się zdobyć serce księcia
i zostanie jego żoną. Jestem pełna podziwu za determinację Mihrnnisy
w dążeniu do wyznaczanego sobie celu. Uczucie jakim darzyła swojego męża władcę Mongołów było tak silne , że wpłynęło na dalsze losy państwa , ponieważ prawie wszystkie decyzje władca Salim podejmował...