Drzwi do ptaszarni

Wydawnictwo: Świat Książki
The Aviary Gate
romans, intrygi, sułtan
Beata

Egzotyczny romans historyczno-przygodowy, osadzony w realiach XVI-wiecznego Imperium Otomańskiego. Elisabeth, pracująca nad doktoratem o białych niewolnicach, znajduje dokument, który przenosi ją w świat intryg na dawnym, sułtańskim dworze. Czy imperator ukrył w swym haremie Celię Lamprey, narzeczoną sekretarza angielskiej ambasady, która rzekomo zginęła w morskiej katastrofie? Wielkie uczucia, zbrodnie, zdrada i szczegółowo opisane życie za zamkniętymi drzwiami niedostępnego, XVI-wiecznego haremu...

Mollinka_90 | 2016-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2016

"Drzwi do ptaszarni" to nie zwykły romans historyczny. To książka, nad którą autorka pracowała kilkanaście lat, zbierając materiały o Imperium Osmańskim XVI wieku. Powieść przenosi nas do pałacu sułtana i jego haremu, w którym znalazła się ocalona z katastrofy statku Angielka Celia i jej przyjaciółka, zakonnica Annette. Celia trafiła tam w przededniu ślubu ze swym ukochanym, kupcem Paulem. Mężczyzna zdaje się nie wiedzieć, że dziewczyna przeżyła katastrofę, pogrąża się w rozpaczy, ale jednocześnie dzielnie reprezentuje interesy Korony i pertraktuje z sułtanatem w imieniu ambasady.

Pewnego dnia do Paula dociera wieść o białej niewolnicy i od tej chwili mężczyzna zrobi wszystko, by spotkać się z ukochaną. Celia coraz bardziej wikła się w życie kobiet w haremie, które polega głównie na intrygach i wzajemnych podejrzeniach. Przypadkiem odkrywa tajemnicę trzech Słowików, z którymi związana jest osoba matki sułtana. Czy przepustką do upragnionej wolności okaże się brama do ptaszarni? A...

Powieść obyczajowa- historyczna łącząca egzotykę, barwne i wspaniałe postacie. O Imperium Otomańskim, sułtanie Ahmedzie drugim, haremie.
Błyskawicznie przeczytałam, szybka akcja...poruszyło mnie.
Po prostu rewelacyjny, super napisany idealna książka na miły wieczór na odprężenie!!!!

Tathagatha | 2012-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2012

Wraz z powieścią Katie Hickman poczułam powiew świeżości. W 'Drzwiach do ptaszarni' zgłębiamy tajemnice związane z najbardziej strzeżoną częścią pałacu sułtanów w imperium osmańskim - haremu.
Przyznam, że moja wiedza na ten temat jak dotąd była znikoma i z przyjemnością zapoznawałam się z zasadami, powinnościami, etyką i hierarchią jaka panowała w tej społeczności.
Akcja powieści odbywa się zarówno w czasach imperium osmańskiego i opowiada historię niewolnicy angielskiej oraz w czasie współczesnym, w którym to doktorantka stara się odkryć losy tej właśnie niewolnicy.
Autorka stopniowo zapoznaje nas z losami bohaterek, wplatając szereg intryg oraz wątków pobocznych.
Ogólnie zastrzeżeń nie mam, jednak zabrakło mi iskry w tej opowieści, którą obserwowałam z boku, a nie potrafiłam się wczuć w klimat.
Nawet aura tajemniczości, która niewątpliwie podgrzewała atmosferę, nie do końca spełniła swoją rolę.
Pomijając ten fakt, książkę polecam. We mnie obudziła pragnienie by bliżej zapoznać...

geena | 2012-07-14
Przeczytana: czerwiec 2012

Zakupiłam tę książkę na wyprzedaży za całe 9.90zł bo urzekł mnie opis na okładce. Miałam nadzieję, na wciągającą, stosunkowo lekką, napawającą nadzieją bajkę o romantycznej, porywającej miłości.

Gdzieś do połowy książka była naprawdę ciężka, wszystko się dłużyło, a wątek Elizabeth, Eve i Mariusa, jakieś nieporozumienie? Rozczarowana odłożyłam na półkę. Po jakimś tygodniu zdecydowałam, że jednak ją dokończę.
Ku mojemu zaskoczeniu wciągnęła mnie! Nie mogłam się oderwać. Wreszcie zaczęło się coś dziać, wcześniej przeczytane fragmenty jak puzzle zaczęły układać się w całość. Historia Celli była zagadką, którą chciałam rozwikłać! Czytałam czytałam, zapomniałam o obowiązkach, a gdy wreszcie doszłam do ostatnich stron - rozczarowanie - zakończenie zawiodło.

Niewątpliwie kolorowa, chociaż czasem przekręcałam kartki, bo opisy nużyły. Nie rozumiem - jak można było materiały do napisania tej powieści zbierać ponad 15 lat? Nic w niej takiego nie ma co wymagałoby owego poświęcenia....

grażyna | 2013-02-12
Na półkach: Przeczytane, 2013, Wymienione
Przeczytana: 2013 rok

Po przeczytaniu tej książki poczułam niewielki niedosyt. Na początku zanim się wczytałam denerwowało mnie ciągłe przeskakiwanie z teraźniejszości do 1599 roku - irytowało mnie to niezmiernie. Powiem tak, że gdyby pominąć ten wątek teraźniejszości książka byłaby bardziej ciekawa, przynajmniej dla mnie. Po dłuższej lekturze przestałam zwracać na to uwagę i skupiłam się na treści, a na treść składa się opowieść o Celii Lampert angielce, która została porwana i trafiła do haremu Sulejmana Agi. Poznajemy też jej przyjaciólke niedoli Anette, Sahfiye - matkę sułtana, Paula Pindara - narzeczonego Celii oraz inne postacie będące treścią książki. Wiele intryg, trochę tajemnic sułtańskiego haremu oto co znajdziemy w tej książce

allison | 2011-05-08
Na półkach: Przeczytane, Orient
Przeczytana: 08 maja 2011

Porywająca książka, łącząca elementy romansu z górnej półki z powieścią obyczajową i historyczną.
Barwny język, bardzo wiernie pokazany obraz haremu oraz kultury osmańskiej, przekonujące portrety bohaterów z odległej przeszłości i z teraźniejszości - to tylko niektóre zalety powieści.
Przeczytałam jednym tchem i nie żałuję zarwanej nocy:).

PaniZima | 2014-03-17
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 marca 2014

Połączenie romansu, powieści kryminalnej i historycznej. Książka wprowadza w życie XVI-wiecznego haremu Wielkiego Turka. Dwie Angielki, współczesna doktorantka i XVI-wieczna Celia, poznają to życie na swój sposób. Każda z nich prowadzi też własne śledztwo.
Współczesna Elisabeth szuka informacji o losach Celii, ale też stara się poznać stosunki panujące w haremie i w XVI-wiecznym Stambule. Harem, zwany Domem Szczęśliwości, okazuje się być miejscem ostrej rywalizacji i intryg.
Książkę czyta się przyjemnie, postacie są psychologicznie wiarygodne i interesujące, wątki są dobrze prowadzone i wiele się dowiadując do końca jesteśmy trzymani w napięciu i niepewności.

freesoul1705 | 2012-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2012

Ta historia pochłonęła mnie niemalże od samego początku i nie pozwoliła oderwać się od niej aż do ostatniej strony. Niezwykła książka, świetnie przygotowana pod względem historyczno-kulturowym. Widać wyraźnie, że autorka poświęciła masę czasu na przygotowanie tej opowieści - przenosi czytelnika płynnie do czasów świetności Imperium Osmańskiego i złotej ery epoki elżbietańskiej. Szczegółowo przemyślana fabuła główna oraz wątki poboczne uzupełnione niezwykłym klimatem magicznego, orientalnego Konstantynopola - wręcz można poczuć zapachy miasta, zobaczyć barwne ogrody oraz urządzony z przepychem harem sułtana. Historia pełna tajemnic, pasji oraz wiedzy historycznej, podanej w niezwykle przyjemny sposób. Naprawdę pozycja godna polecenia :)

WMagdalena | 2012-11-11

Wciągające opowiadani osadzone w czasach szesnastowiecznego Konstantynopola. Poznajemy losy bohaterki, brytyjki Celii, która trafia do haremu sułtana Mehmeda II. Oraz mężczyzny, którego miała zostać żoną. Czy miłość sprawi, ze Ci dwoje jeszcze będą razem? W brew pozorom to nie jest romans, ta książka to duże źródło historyczne o tamtych czasach, szczegółowy opis haremu, praw w nim panujących.

riceandpepper | 2015-03-24
Przeczytana: 24 marca 2015

Harem to serce pałacu, miejsce niedostępne oczom postronnych i chronione, niczym najcenniejszy klejnot. To miejsce, do którego dostaną się tylko najpiękniejsze, najbardziej wyraziste dziewczęta. Niczym zamknięte w złotej klatce kolorowe ptaki, całkowicie podporządkują się woli matki sułtana, głównej zarządczyni haremu i wielu wielu innym, wyżej postawionym w hierarchii pałacu, osobom. Nie wolno im będzie rozmawiać, śmiać się, o niczym decydować. Bo zadecydowano już za nie, dawno temu sprzedano je lub pojmano, żeby do końca swoich dni mogły służyć sułtanowi. Wychowane poza Imperium, jednak od najmłodszych lat zależne od rodziców, przede wszystkim zaś surowych ojców, dziewczęta łatwo przyjmą taki los, prawdopodobnie o wiele lepszy niż jakikolwiek, czekający na nie w rodzinnej wiosce. Ochronione przed dotykiem własnych braci, czy wujów, być może nigdy nie wezwane przez sułtana, zostaną wydane za któregoś z jego sojuszników lub na zawsze pozostaną w swojej złotej klatce.

Co by się...