Pod marmurowym niebem

2008-10-28
2008-10-28
978-83-245-7631-9
Barbara Korzon

Piękna ... nostalgiczna podróż do czasów budowy wspaniałego mauzoleum Tadż Mahal. Wspaniale opowiedziana legenda o losach rodziny cesarskiej, o niewyobrażalnej sile miłości, zdradzie i cierpieniu. Niesamowite opisy i kreacja bohaterów pozwala niemal namacalnie dotykać marmurowych ścian i współtworzyć monumentalny Tadż Mahal oraz przeżywać wzloty i upadki wspaniałej i silnej kobiety - Dżahanary.
Zdecydowanie polecam!

Powieść fascynuje i porywa, chociaż momentami jest bardzo przewidywalna i schematyczna.

Powieść przenosi nas do Hindustanu w czasy cesarskie. Jesteśmy świadkami wielkiej miłości i wielkiej rozpaczy, walk, intryg, zdrad i mariażów dla dobra państwa. Główną bohaterką i zarazem osobą, która oprowadza nas po tym intrygującym świecie jest księżniczka Dżahanara. To ona na prośbę ojca nadzoruje budowę Tadż Mahalu - mauzoleum poświęconemu pamięci zmarłej cesarzowej....

Pełna recenzja: http://neavecreations.com/recenzja-2/

Wiele zapisów dotyczących okresu budowania Taj Mahal miesza się z legendami o tym miejscu. Jak mogło być naprawdę? Książka Johna Shorsa „Pod marmurowym niebem” to powieść, w której autor stara się nam przybliżyć historię cesarzowej Ardżumand w okresie tuż przed śmiercią i czas budowania mauzoleum w jej imieniu. Historia opowiedziana jest przez córkę cesarskiej pary Dżahanarę, którą poznajemy w momencie gdy opowiada historię wielkiej miłości swoich rodziców wnuczkom. Razem z Dżahanarą, młodą księżniczką, poznajemy jej rodzinę i jak doszło do budowy mauzoleum, śledzimy jej losy przez te ponad 20 lat budowy Taj Mahal. W cieniu, którego rozgrywa się kolejna historia miłosna. Powieść napisana jest przystępnym językiem, bazuje na znanych faktach historycznych, ale się na nich nie skupia, opowiadając o dwóch historiach miłosnych związanych z Taj Mahal. Czy obie prawdziwe? Jedna na pewno, choć czy wyglądała tak jak to przedstawiono na kartach powieści Shorsa trudno powiedzieć. Pomimo wszelkich pobocznych historii, które prowadzą nas przez kartki to mauzoleum pełni rolę głównego bohatera. Jest z nami na każdym etapie podróży.

Jeśli liczycie na dobrą powieść z romansem i ciekawą historią to tytuł dla Was, jeśli jednak wolicie historie oparte wyłącznie na faktach darujcie sobie, nie tędy droga. Mnie niestety rozczarowało zakończenie, które bo fantastycznej lekturze wydało mi się jakby urwane.

Pełna recenzja: http://neavecreations.com/recenzja-2/

Za cztery dni w Indiach! Co prawda nie w Agrze, którą opiewa ta książka, ale w Kalkucie i... W Uttar Pradeś, stanie, w którym leży Agra z Tadź Mahalem, dotrzeć zamierzamy tylko do Varanasi.

W tej książce do wyobraźni przemawia nie tylko miejsce - Agra z muzułmańskim grobowcem, który stał się symbolem nie tylko w większości hinduskich Indii, ale i miłości większej od śmierci, miłości siedemnastowiecznego władcy Indii Szahdżahana do swojej żony Mumtaz Mahal zmarłej przy narodzinach czternastego dziecka. Niemniej od miejsca ciekawy jest czas wydarzeń - okres panowania dwóch cesarzy mogolskich: Shahdżahana i jego syna Aurangzeba. Historię walki o władzę w rodzinie Mogołów, zdrad i morderstw dokonywanych na braciach, przewrotów, w wyniku których syn obala rządy ojca znam z "Pawiego tronu". Moje czytanie o Indiach zaczęło się właśnie od "Indii" Bashama i od książki Waltera Hansena. Czytałam ją zafascynowana, porwana historią, szczegółowością i dramatyzmem odtworzenia tych dziejów. "Pod marmurowym niebem" to powieść. Pełna sentymentów. Wciąga, ale nie porywa jak "Pawi tron" (polecam). Niemniej dzięki książce Johna Shorsa można pobyć przez czas lektury w pałacach cesarzy, śledzić intrygi, patrzeć, jak rośnie budowane mauzoleum Tadź Mahal, które jest "łzą na policzku czasu", współczuć kolejno zabijanym braciom, czuć gniew do Aurangzeba, zatrzymać się przy słowach

- z Upaniszad: "To, co pozbawione życia , umiera. Życie jednak nie umiera. I to właśnie to, co najlotniejsze, to rdzeniem jest wszechświata, to rzeczywistość".
- lub z Koranu: "Zaprawdę ci, którzy uwierzyli, ci, którzy wyznają judaizm, chrześcijanie, sabejczycy i ci, którzy wierzą w Boga i w dzień Ostateczny, uzyskają nagrodę w swoim czasie i nie odczuwają żadnego lęku i nie będą zasmuceni"

Dramatyzm tej opowieści tworzy walka na śmierć i życie dorosłych już dzieci, o których ich ojciec mówi: "Radość, którą dają mym oczom, gdy widzę jak rosną, równa jest rozkoszy ich poczęcia".

W centrum - wątek miłosny kogoś z cesarskiej rodziny Mogołów i budowniczego Tadż Mahal.

"Pod marmurowym niebem" to obraz drogi jaką podążają potomkowie cesarza Szahdżahana i Ardżumand, nazywaną przez męża Mumtaz Mahal. Opowieść snuta przez ich córkę Dżahanarę o własnym życiu, historii Hindustanu oraz niesłabnącym uczuciu ojca do matki, nawet po jej śmierci. Snując opowieść roztacza przed swoimi wnuczkami wszystko to co widziały jej oczy i czego doświadczył kraj pod wpływem nienawistnych rządów Aurangzeba.
Ciągła wojna z Persami, jak i innymi plemionami przeciwników cesarza wciąż przedłużała konflikt trwający od lat, ale największym wrogiem stał się jeden z synów, który uwięziwszy ojca i siostrę, morduje brata, chcąc samemu sprawować rządy.

Opowieść nie jest tak barwna jak zakładałam. Mimo poprawnej narracji, plastycznych opisów, momentami kończąc jeden rozdział spodziewałam się co zastanę w kolejnym. Łatwe do przewidzenia były skutki braterskiej rywalizacji, a opisywane lata terroru w państwie biorą górę nad innymi wątkami. Znów układy, polityka, nieokiełznany rządzący staje na pierwszym planie. A budowa Tadż Mahal jest tylko lekkim ukłonem w stosunku do uczuć jakimi mąż darzył żonę i spełnieniem obietnicy umierającej, że wybuduje dla niej pomnik i będzie ją tam odwiedzał w każdą rocznice śmierci.

Nie nazwałabym jednak tej książki romansem, choć opisuje również uczucie głównej bohaterki do Isy, budowniczego i twórcy mauzoleum. Jest to powieści historyczna, a ta oczywiście nie musi wiernie oddawać minionej rzeczywistości, ale na pewno ukazuje egzotykę miejsc oraz sporów i charakter ludzi nieprzejednanych, tradycję, której wszystko jest podporządkowane i wiarę, którą tłumaczy się własne przewinienia. Jednym to wszystko spodoba się miej, innych moze zauroczyć bardziej.

Niesamowita historia o tym jaką siłę ma miłość i jaką cenę jesteśmy gotowi zapłacić za szczęście. W czasie gdy powstaje Tadż Mahal - po drugiej stronie rzeki Jamuna wielki cesarz Szahdżahan powoli odchodzi ale dla jego córki to dopiero początek trudnej drogi przez życie....

2070

Książka ma sporo wad - czarno-białe postacie, przewidywalna intryga. Ale za to ukazane to wszystko zostało na plastycznie zarysowanym bardzo egzotycznym tle. Bo opowiada o czasach, kiedy w Hindustanie przeszło 300 lat temu wybudowano sławne mauzoleum Tadż Mahal. Niewiele się dowiadujemy o wielkiej miłości cesarza Szahdżahana, narratorką jest jego córka, a głównym tematem jest jej los i lata terroru, który nastał pod koniec panowania jej ojca. Polecam tę lekturę mimo wszystko, bo przybliża estetykę tego kraju. Osobom zainteresowanych orientem, lubiącym tamte klimaty na pewno książka sprawi wiele radości.

romantyczna i piękna. mój typ. książka fikcyjna z historycznym tłem

romantyczna i piękna. mój typ. książka fikcyjna z historycznym tłem

Przepiękne romansidło z Tadż Mahal w tle... idealne na lato, choć to historia miłości usłanej cierpieniem i nienawiścią ze strony najbliższych..

Autor przenosi nas w czasy powstawania słynnego Taj Mahal'u, co stanowi tło całej akcji książki. Głównym wątkiem jest miłość Szacha do Mumtaz Mahal a dalej perypetie ich potomstwa.

• Indie
  • Tematyka arabska
  • Ebooki-posiadam
  • Moi mali książęta :)

Dodaj cytat z książki Pod marmurowym niebem