Mój znak. O noblistach, kabaretach, przyjaźniach, książkach, kobietach

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-1282-4
literatura faktu, wspomnienia
literatura faktu
Snoopy

Wspomnienia redaktora naczelnego Wydawnictwa Znak ujawniają kulisy wielu wydarzeń literackich i artystycznych ostatniego ćwierćwiecza, w których uczestniczył, bądź je organizował. Jego zainteresowanie literaturą to pasja, dzięki której ma życie barwne, ciekawe i pełne zgoła nie papierowych przygód. Zasadniczym tematem tej opowieści są przyjaźnie z pisarzami. Jerzy Illg dowcipnie i ze swadą kreśli prywatne, serdeczne portrety Kołakowskiego, Kapuścińskiego, Brodskiego, Heaneya, Daviesa - tych spotkań, rozmów, podróży, nocy pełnych whisky i poezji nie filmowały kamery, nie było przy nich dziennikarzy.

Nietypowe podejście do pracy i poczucie humoru pozwoliły mu nie tylko wydawać książki Miłosza i Barańczaka, podróżować z Szymborską, nagrywać dowcipy Tischnera, ale też wystawiać kabarety, robić filmy, wymyślać niezwykłe promocje i... nieistniejące dzieła. Jego wspomnienia pokazują, że książki mogą być najważniejszą, najbardziej pasjonującą sprawą na świecie.

W książce czytelnik znajdzie:

Niepublikowane opowieści i limeryki Wisławy Szymborskiej.
Wiersze okolicznościowe Czesława Miłosza, Leszka Kołakowskiego, Seamusa Heaneya, Josifa Brodskiego, Dereka Walcotta.
Poetyckie dedykacje i nieznane przekłady Stanisława Barańczaka.
Zdjęcia autorstwa Annie Leibovitz, Ryszarda Kapuścińskiego, Joanny Helander.
Rysunki Józefa Czapskiego, Allena Ginsberga, Sławomira Mrożka, Andrzeja Dudzińskiego.
Niecenzuralne dowcipy góralskie ks. Józefa Tischnera.
Epitafia, apoteozy, kuplety, sprośne apokryfy staropolskie i tradycyjne pieśni irlandzkie.
I kawał historii, niezupełnie poważnie napisanej.

Wydanie z płytą DVD zawierającą telewizyjny zapis trzech widowisk kabaretowych wystawionych przez zespół autorów i przyjaciół Znaku.

Wojciech Gołębiewski | 2016-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2016

UWAGA!! NIESAMOWITY MATERIAŁ POZNAWCZY!!
Jerzy Illg (ur. 1950), od 1992 r. redaktor naczelny wydawnictwa ZNAK, autor niedokończonego wywiadu rzeki z prof. Andrzejem Szczeklikiem, pisze, jak głosi podtytuł:
"...o noblistach, kabaretach, przyjaźniach, książkach, kobietach.."

I to jak wspaniale pisze!!! Pisze przede wszystkim o ludziach związanych z elitą inteligencji krakowskiej, a wymienić o kim nie sposób, bo lista nazwisk liczy stron jedenaście. Wyrzucony w 1982 roku z Uniwersytetu Ślaskiego znalazł schronienie w środowisku "Tygodnika Powszechnego" i ZNAK-u, nie dziw więc, że od ludzi tej enklawy zaczyna. Zwraca też uwagę na niepowtarzalną rolę "Tygodnika Powszechnego" Turowicza w podtrzymywaniu ducha polskości przez cały okres okupacji sowieckiej. Posłuchajcie, Państwo, barwnej opowieści Illga, o trzyletniej przerwie w wydawaniu "TP" przez właścicieli (s....

Andrzej | 2015-07-05
Przeczytana: lipiec 2015

Inspirująca książka. Jerzy Illg jest dobrym rozmówcą. Zadaje ciekawe pytania i pomimo, iż właściwie wszyscy z którymi rozmawia to jego bliscy znajomi, nie spoufala się z nimi. Nie narzuca się. To duży plus. Co do postaci. Rozczarowały mnie wywiady z wielkimi - Miłoszem, Szymborską, Brodskim. Miłosz, obok tego, ze jest geniuszem jest zarozumiały, do czego ma zresztą prawo. Odbija się to jednak na wywiadzie. Zaintrygowała mnie rozmowa z Jane Hirshfield - amerykańską poetka wyrosłą na buddyzmie Zen. Pomimo azjatyckiego ukąszenia i wyraźnych ekologiczno - hipisowskich ciągot jest osobą interesującą. Sięgnę po jej wiersze. Poza tym wspaniała Natalia Gorbaniewska. Prawdziwa poetka niezłomna. No i niesamowity Richard Lourie. Ma rację Jerzy Illg pisząc, iż jego życiorys to gotowych kilka scenariuszów filmów sensacyjnych… Skojarzyłem go dopiero teraz z książka „Stalin - Autobiografia” - fenomenalnego paradokumentu o sowieckim tyranie. Za sprawą wywiadu kupię jego „Wstręt do...

Puffin | 2012-09-05
Przeczytana: 2012 rok

Mam problem z tą książką. No bo tak : z jednej strony pięknie wydana pozycja, okraszona wieloma fotografiami, często z prywatnych zbiorów, które się z ciekawością ogląda. Wiele informacji, bogactwo ciekawostek i anegdot. Pikantne szczególiki podane z ciepłym uśmiechem. A to wszystko o szeroko znanych ludziach pióra, Noblistach , tłumaczach, poetach.
A z drugiej nieznośna po jakimś czasie maniera nadużywania pierwszej osoby l. pojedynczej , irytujące przepychanie się na osobę główną wydarzeń/spotkań z Noblistami, tłumaczami, poetami. Zaskakujące pamiątki prezentowane właśnie w fotografiach, a to zeskanowany bilet lotniczy, a to foto jakiegoś menu. No i ta nawet nie ukrywana nuta wyższości krakowskiego ducha , intelektu i poczucia humoru nad resztą populacji.
Podsumowując : mam wrażenie, że Autor napisał książkę "pochwalę się kogo znałem, znam i spotykam, gdzie byłem i z kim". I bardzo dobrze, że ją napisał, bo przy wszystkich zastrzeżeniach ma się jednak dużą korzyść z lektury . I...

Proszę Państwa, co tu dużo gadać, kawał historii, historii wydawnictwa Znak, jak i ludzi z nim związanych. Opowiedzianych fantastycznie, szczerze. Wszystko opasane wstęgą prywatnych relacji z wielkimi twórcami kultury, i z taką iskrą szelmowską w oku, która mówi "ja tam byłem miód i wino piłem".

Snoopy | 2010-06-07
Przeczytana: styczeń 2010

Może czasami w tych wspominkowych wynurzeniach redaktora Wydawnictwa Znak można wyczuć trochę próżności i megalomaństwa, ale na szczęście nie na tyle, by zniszczyło to lekturę. Ja odebrałem tę książkę pozytywnie. Dobrze się ją czyta - może dlatego, że ma taki nieco plotkarsko-vouyerystyczny charakter. Dla mnie było to o tyle ciekawe, że od wielu lat należę do wielbicieli krakowskiego wydawnictwa i jego autorów. Na brawa zasługuje sposób wydania tej publikacji - papier, typografia, zdjęcia, rysunki, a nawet płyta DVD.

KoKo | 2014-03-10
Przeczytana: 08 marca 2014

Bardzo fajnie napisana, dużo anegdot, z których śmiałam się na głos. Pan Barańczak niesamowity mózg, a pani Szymborksa to fajna babka musiała być. Te ich "wierszyki" były niesamowite. Lubię ludzi z dystansem do życia.

halszka31 | 2011-09-07

Duża erudycja,dużo ciekawostek o noblistach, szeroka panorama wydarzeń kulturalnych napisana z dużym humorem i ciepłem.
Szczerze polecam...

Lena | 2011-11-24
Przeczytana: 07 grudnia 2010

Książka pełna ciekawych spojrzeń, myśli. Dzięki niej poznałam znane już osoby na nowo. Poznałam ich pasje dotąd mi nieznane... Niesamowita przygoda.

Lunia | 2016-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2016

Jest to jedna z moich ukochanych książek. Chciałabym być Jerzym Illgiem...

Lala | 2016-07-21
Przeczytana: 19 lipca 2016