Powstanie styczniowe

978-83-01158-06-4
historia
Łukasz Kuć

Inne wydania

Jak wyglądała organizacja ostatniego polskiego powstania narodowego w XIX wieku Jaki stosunek do powstania styczniowego miały carat i Europa Skąd partyzanci brali uzbrojenie i żywność Wybitny polski historyk, Stefan Kieniewicz, wyczerpująco odpowiada na postawione pytania w jedynym syntetycznym dziele na temat powstania styczniowego. Dzięki imponującej kwerendzie archiwalnej przedstawia na szerokim tle historycznym obraz ostatniego polskiego zrywu niepodległościowego w XIX wieku. Plastycznie pokazuje panoramę stosunków społecznych w okresie przygotowań i w czasie walk zbrojnych 18631864 roku. W książce znajdujemy barwne opisy licznych bitew i potyczek oddziałów partyzanckich oraz omówienie problemów taktyki i strategii walki, prowadzonej w różnych etapach powstania. Poznajemy charakterystykę walk na terenie Królestwa Polskiego, na Litwie, Białorusi i Ukrainie oraz związek oddziałów partyzanckich z popierającym je narodem.

Koronczarka | 2015-03-04
Przeczytana: 04 marca 2015

Przeczytane dawno temu, ale tak bardzo kojarzyło mi się z pracą, że w kąciku związanym z przyjemnościami się nie znalazło. A teraz obejrzałam tę knigę jeszcze raz. Z przyjemnością. Wielką. I refleksją, że bardzo oddaliliśmy się od tamtych czasów. Trudno dziś zrozumieć, jaka siła gnała przedstawicieli małego, przegranego narodu do walki z molochem. Jak można było uwierzyć, że można z nim wygrać niemal gołymi rekami. W początkowym okresie powstańcy byli uzbrojeni tylko w strzelby myśliwskie i kosy. Nie całkiem prawdziwy jest też mit, że cała szlachta ruszyła do powstania, a chłopi nie. W tym powstaniu nic nie było jednoznaczne, a postawy ludzi wobec niego bardzo różne. Fascynuje mnie to już od dawna.

Joanne | 2013-04-09
Na półkach: Przeczytane, historia, 2013
Przeczytana: 08 kwietnia 2013

Jestem fanką tej książki. Ma ona jedynie 80 stron, w tym 30% stanowią obrazki. Mimo tego zawiera najważniejsze wiadomości i ciekawostki dotyczące powstania styczniowego, dzięki którym sporo się dowiedziałam. Oprócz tego została ona wzbogacona o oryginalne teksty, np. zeznania Romualda Traugutta czy odezwę Stefana Bobrowskiego, liczne fotografie i rysunki satyryczne, a także biogramy najważniejszych osób związanych z powstaniem. Nie jest to książka wyczerpująca temat, ale dla laików wystarczy.

Saszen | 2014-11-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 16 listopada 2014

Odkryłam, że istnieją dwie książki tego autora o tym samym tytule!
Parę lat temu wypożyczyłam tę cieńszą i dla laika - lepszą. A dzisiaj trafiłam na tę monumentalną, nudną cegłę z tonami przypisów.

stilben | 2010-07-15

Monumentalne dzieło. Niezwykle szczegółowe, z masą ciekawostek.

ChelseaBlues1994 | 2016-11-24
IronicDreams | 2016-03-16