Erich Raeder. Grossadmiral III Rzeszy

Tłumaczenie: Aleksandra Górska
Wydawnictwo: Bellona
Erich Raeder. Admiral of the Third Reich
historyczna

Pierwsza w Polsce pełna biografia jednego z najwybitniejszych, ale zarazem najbardziej kontrowersyjnych niemieckich dowódców II wojny światowej. Autor przedstawia poszczególne etapy jego kariery, początki jego fascynacji służbą na morzu oraz pierwsze jej etapy: od studiów w szkole morskiej, przez pierwszą misję na Dalekim Wschodzie i zajęcia administracyjne u boku wielkiego admirała Tirpitza aż po udział w I wojnie światowej. Oprócz omówienia dwóch najważniejszych starć morskich tego konfliktu, sporo miejsca autor poświęca narodzinom i ewolucji myśli strategicznej Raedera w tym okresie.

źródło okładki: zdjęcie autroskie

Mictlante | 2014-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2014

Ciężka pozycja do strawienia. Najeżona cytatami, źródłami, przypisami i napisana w sposób stricte historyczny. Czyli teoretycznie to co lubię. Raeder rozłożony na czynniki pierwsze, ale tylko właściwie pod kątem historyczny. Prywatnie niewiele informacji, no ale w sumie interesuje nas chyba jako Grossadmiral, a nie jako katolicki ojciec. Warto się zapoznać, gdyż pokazuje, że można było sobie wymyślić marynarkę i ją budować jakby w oderwaniu od rzeczywistości a jakby nie. Niestety mam wrażenie, że normalny czytelnik by nie przetrwał do końca. Z drugiej strony czy normalny czytelnik w ogóle wie kto to taki Erich Raeder ? Jako spoiler podam tylko, że III Rzesza przegrała, a Raeder umarł.

| 2010-07-30
Na półkach: Biografie, Przeczytane