Podróż

Wydawnictwo: Kos
83-89375-66-4
podróż, sztuka, refleksja
Ag2S

Podróż jest z całą pewnością najbardziej dojrzałą spośród wielu książek Macieja Kuczyńskiego. Jest ona "zamkniętym", z zarazem "otwartym" światem przeżyć, spostrzeżeń, opisów, sądów i analiz. Jest to świat zamknięty, bo ograniczony ilością stron i dwoma okładkami. Lecz jest to także świat otwarty, bo nie sposób czytać jej i nie zdumieć się, a tym samym poszerzyć swojego wewnętrznego świata - świata własnych przekonań, odczuć i odkryć. Po książkę tę chętnie sięgną ci, którzy w jednakowym stopniu kochają treść i formę; którzy cenią sztukę życia i sztukę pisania. Jej autor prowadzi czytelnika nie tylko po jaskiniach i szczytach, dolinach, wyżynach; nie tylko po dżunglach, albo po pustyni - śniegowej lub z piasku, lecz także po wyszukanych ścieżkach literackiej polszczyzny, ukazując przeróżne warianty zdobywania szczytu, którym jest wyrażanie tego, co wyrazić trudno. W książce tej jest "wszystko", choć nie po kolei. Można więc w dowolnym miejscu rozpocząć lekturę, gdyż każdy rozdział tej refleksji jest bramą do całego dzieła. Ta Podróż jest niezwykła, subtelna, magiczna. Jeśli prawdą jest, że "podróże kształcą", to ta przede wszystkim.

Mirek Wołoszyn | 2016-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2016