Śladami drzewa sandałowego

2009-11-19
978-83-7508-213-5
Danuta Kałuża
drzewo powieść hiszpańska sierota Bombaj Barcelona Addis Abeba

Interesująca książka przedstawiająca losy trzech postaci, poruszony temat niewolnictwa dzieci aczkolwiek jak dla mnie nieco nudna.

2041

Wzruszająca książka o sile przetrwania, pokonywaniu trudności, miłości i dążeniu do celu. Autorki zabierają nas w głąb czarnego afrykańskiego lądu i do slamsów Bombaju, odwiedzamy na dłuższą chwilę Barcelonę i na krótszą chwilę Wyspy Brytyjskie.
Ta książka jest wędrówką przez kontynenty i ludzkie życie.
Ta fikcja literacka zdaje się być historią z życia wziętą.
Polecam.

Ta książka jest wędrówką przez kontynenty i ludzkie życie.
Ta fikcja literacka zdaje się być historią z życia wziętą.
Polecam.

Dzieciństwo dla większości z nas to okres, w którym szczególną opieką, miłością staramy się otaczać dzieci zapewniając im podstawowe potrzeby rozwoju fizycznego i psychicznego. We wszystkich kulturach rodzina jest fundamentem kształtowania się osobowości .
Trudno uwierzyć, ale w XXI wieku , mimo oficjalnych zakazów nadal istnieje niewolnictwo i wyzysk dzieci. Przerażający jest fakt, że ta najbardziej niemoralna forma wyzysku dotyczy dzieci skrzywdzonych już przez los, osieroconych przez rodziców biologicznych. Ogrom tych krzywd najbardziej odczuwają dzieci krajów Trzeciego Świata, szczególnie Indii i Afryki.
Książka, mimo fikcji literackiej jest wstrząsającym obrazem wykorzystywania bezbronnych, niechcianych dzieci , ich sprzedażą czy oddaniem do instytucji charytatywnych ponieważ dla dalszej rodziny stanowią zbędny balast. Główni bohaterowie to troje sierot z dwóch kontynentów świata.
Jedenastoletnia Muna wykorzystywana ponad jej siły w domu dalszej rodziny, następnie sprzedana do niewolniczej pracy w fabryce dywanów , gdzie kilkaset dzieci przez czternaście godzin siedząc w jednej pozycji zmuszana jest biciem do pracy kończącej się zazwyczaj kalectwem lub śmiercią.
Sita, młodsza siostra Muny oddana została po śmierci matki do sierocińca w Nasik oraz Bombaju. Mając zaledwie kilka lat całkowicie zapomniała, że wcześniej miała jakąkolwiek rodzinę. Jej największym marzeniem jest posiadanie rodziców. Jako jedyna w sierocińcu została adoptowana przez rodziców spoza Indii.
Solomon, mieszkający w Etiopii , kraju ogarniętym wojną po śmierci matki jego ojciec zaciąga się do wojska i ginie. Uzyskane stypendium pozwoli mu ukończyć studia na Kubie. Przedtem jednak sporo doświadczy w bazie obozu szkoleniowego, podróży dla dziecka w nieznane, podczas której choroby, najczęściej gruźlica zdziesiątkuje liczbę ofiar.
Warto przeczytać o dzieciach doświadczających upokorzeń, bólu i cierpienia zamiast należnej im zabawy i uśmiechu na twarzy . Relacja autorek jest wstrząsająca.

Generalnie uważam, że książkowo - filmowe happy endy są potwornie nudne. Ja wiem, mają poprawiać nastrój, dawać nadzieję, trzymać w pionie, nie pozwalać czytelnikowi zagrzebać się w mizernym nastroju, ale i tak bardziej intrygują mnie zakończenia odbiegające od końcówek badziewnych wyciskaczy łez. Jednocześnie, ta książka to dobrze opowiedziana historia. Można się zaprzyjaźnić z jej bohaterami, można przeżyć z nimi ich szczęście i ich ból. I można zawędrować do Indii i Etiopii, o których powinien się jak najwięcej dowiedzieć świat.

Interesująca historia trzech osób, które mimo wielu tysięcy km jakie ich dzielą los daje im szansę na spotkanie. Początkowo jest to historia dzieci, które z różnych powodów muszą opuścić swój dom, kiedy są jeszcze bardzo małe. Muna i Sita to siostry, okrutnie rozdzielone. Młodsza trafia do sierocińca, a starsza zostaje wywieziona do pracy w fabryce. Ich drogi rozdzielają się na długie lata.
Solomon traci rodziców i również wyjeżdża, wraca do swojego kraju dopiero po długim czasie.
Piękna książka o poszukiwaniu własnej tożsamości, poznawaniu siebie mimo trudności jakie stawia przed bohaterami los.
Książka to pięknie rozwijająca się historia, jednak pod koniec odniosłam wrażenie, że autorki za szybko skończyły opowieść. Cała historia nabrała dużego tempa, zahaczając tylko o najistotniejsze fakty. Myślę, że ta część książki powinna być bardziej rozbudowana.
Jednak zachęcam do spotkania z silną trójką dzieciaków. A dowiecie się, że jako kilkuletnia dziewczyna można przepłynąć samej pół świata, by zamieszkać z nowymi rodzicami. Dowiecie się także jak to jest możliwe, żeby nagle z bycia służącą stać się gwiazdą filmów ?

Bardzo wciągająca książka

Bardzo wciągająca książka

Ta powieść to historia trojga osieroconych dzieci - Solomona z Addis Abeby i dwóch hinduskich sióstr - Miny i Sity, które zostały rozdzielone w dzieciństwie. Poznajemy losy każdego z nich z osobna, jaką drogę musieli przejść, aby stać się wartościowymi ludźmi. Trzydzieści lat później krzyżują się losy całej trójki: Solomona - uznanego architekta, Muny - bollywoodzkiej gwiazdy filmowej i Sity, pediatry w szpitalu w Barcelonie. Całkiem interesująca pozycja.

Historia trójki dzieci,Solomona z Etiopii i dwóch sióstr z Indii Muny i Sity.Poznajemy kraje w których się urodzili,ich historię,kulturę i obyczaje.Książkę szybko się czyta,historia trójki sierot wciąga i wzrusza.Pokazuje ile są w stanie znieść dzieci,jaki wpływ na nich ma trudne dzieciństwo i że jednak można "wyjść na ludzi",zdobyć wykształcenie i żyć w zgodzie ze sobą.

Ta książka to prawdziwy misz-masz, zarówno kulturowy, historyczny jak i geograficzny. Akcja powieści w różnych swych etapach rozgrywa się na trzech kontynentach: w Azji, Afryce i Europie. Wraz z bohaterami powieści znajdujemy się raz w Bombaju, raz w Addis Abebbie, kiedy indziej w Barcelonie czy na Kubie. Powieść wprawdzie jest fikcją literacką, lecz autorki nie ukrywają, iż inspiracją byli dla nich prawdziwi ludzie i autentyczne historie ich życia. Książka pokazuje nam w piękny sposób fakt, iż świat jest mały i potwierdza porzekadło, że góra z górą się nie zejdzie, ale człowiek z człowiekiem może. Mimo różnic kulturowych i ogromnej odległości. Jest też kroniką drogi jaką człowiek musi przebyć po świecie, aby dotrzeć... w głąb siebie.

• Indie
  • Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
  • Wymienię

Dodaj cytat z książki Śladami drzewa sandałowego