Śladami drzewa sandałowego

Wydawnictwo: Sonia Draga
Rastros de sandalo
978-83-7508-213-5
kathrin

Trójka sierot, która podróżując po trzech kontynentach, szuka swego przeznaczenia. Wspaniała powieść o drodze, którą trzeba przejść, by nauczyć się właściwie postrzegać wszystko, co nas otacza i prawdziwie zrozumieć miejsce, z którego pochodzimy. Jest rok 1974. Muna, jedenastoletnia indyjska sierota pracująca niewolniczo w Bombaju, nie może zapomnieć o swej maleńkiej siostrze, którą jej...

Jest rok 1974. Muna, jedenastoletnia indyjska sierota pracująca niewolniczo w Bombaju, nie może zapomnieć o swej maleńkiej siostrze, którą jej zabrano. Sześcioletnia Sita, wychowana w sierocińcach w Nasik oraz Bombaju, marzy o nowych rodzicach. Solomon, etiopski ośmiolatek mieszkający w Addis Abebie, odkrywa, że jego świat się zmienia, lecz nie rozumie dlaczego.

Trzydzieści lat później krzyżują się losy Solomona, Muny i Sity. Ich przeznaczenie czeka gdzieś pomiędzy Bombajem, Barceloną a Addis Abebą. Śladami drzewa sandałowego to wspaniała powieść o losach osób, które są daleko, a zarazem tak blisko siebie.

Monika | 2013-10-23
Przeczytana: 22 października 2013

Wzruszająca książka o sile przetrwania, pokonywaniu trudności, miłości i dążeniu do celu. Autorki zabierają nas w głąb czarnego afrykańskiego lądu i do slamsów Bombaju, odwiedzamy na dłuższą chwilę Barcelonę i na krótszą chwilę Wyspy Brytyjskie.
Ta książka jest wędrówką przez kontynenty i ludzkie życie.
Ta fikcja literacka zdaje się być historią z życia wziętą.
Polecam.

Joanna | 2013-01-28
Przeczytana: 26 stycznia 2013

Dzieciństwo dla większości z nas to okres, w którym szczególną opieką, miłością staramy się otaczać dzieci zapewniając im podstawowe potrzeby rozwoju fizycznego i psychicznego. We wszystkich kulturach rodzina jest fundamentem kształtowania się osobowości .
Trudno uwierzyć, ale w XXI wieku , mimo oficjalnych zakazów nadal istnieje niewolnictwo i wyzysk dzieci. Przerażający jest fakt, że ta najbardziej niemoralna forma wyzysku dotyczy dzieci skrzywdzonych już przez los, osieroconych przez rodziców biologicznych. Ogrom tych krzywd najbardziej odczuwają dzieci krajów Trzeciego Świata, szczególnie Indii i Afryki.
Książka, mimo fikcji literackiej jest wstrząsającym obrazem wykorzystywania bezbronnych, niechcianych dzieci , ich sprzedażą czy oddaniem do instytucji charytatywnych ponieważ dla dalszej rodziny stanowią zbędny balast. Główni bohaterowie to troje sierot z dwóch kontynentów świata.
Jedenastoletnia Muna wykorzystywana ponad jej siły w domu dalszej rodziny, następnie...

kasandra_85 | 2011-08-05
Przeczytana: sierpień 2011

Szczypta_Chilli | 2012-09-29
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 28 września 2012

Interesująca historia trzech osób, które mimo wielu tysięcy km jakie ich dzielą los daje im szansę na spotkanie. Początkowo jest to historia dzieci, które z różnych powodów muszą opuścić swój dom, kiedy są jeszcze bardzo małe. Muna i Sita to siostry, okrutnie rozdzielone. Młodsza trafia do sierocińca, a starsza zostaje wywieziona do pracy w fabryce. Ich drogi rozdzielają się na długie lata.
Solomon traci rodziców i również wyjeżdża, wraca do swojego kraju dopiero po długim czasie.
Piękna książka o poszukiwaniu własnej tożsamości, poznawaniu siebie mimo trudności jakie stawia przed bohaterami los.
Książka to pięknie rozwijająca się historia, jednak pod koniec odniosłam wrażenie, że autorki za szybko skończyły opowieść. Cała historia nabrała dużego tempa, zahaczając tylko o najistotniejsze fakty. Myślę, że ta część książki powinna być bardziej rozbudowana.
Jednak zachęcam do spotkania z silną trójką dzieciaków. A dowiecie się, że jako kilkuletnia dziewczyna można przepłynąć samej pół...

Molly | 2010-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2010

Ta książka to prawdziwy misz-masz, zarówno kulturowy, historyczny jak i geograficzny. Akcja powieści w różnych swych etapach rozgrywa się na trzech kontynentach: w Azji, Afryce i Europie. Wraz z bohaterami powieści znajdujemy się raz w Bombaju, raz w Addis Abebbie, kiedy indziej w Barcelonie czy na Kubie. Powieść wprawdzie jest fikcją literacką, lecz autorki nie ukrywają, iż inspiracją byli dla nich prawdziwi ludzie i autentyczne historie ich życia. Książka pokazuje nam w piękny sposób fakt, iż świat jest mały i potwierdza porzekadło, że góra z górą się nie zejdzie, ale człowiek z człowiekiem może. Mimo różnic kulturowych i ogromnej odległości. Jest też kroniką drogi jaką człowiek musi przebyć po świecie, aby dotrzeć... w głąb siebie.

Yasmine | 2011-10-12
Przeczytana: 12 października 2011

Ta powieść to historia trojga osieroconych dzieci - Solomona z Addis Abeby i dwóch hinduskich sióstr - Miny i Sity, które zostały rozdzielone w dzieciństwie. Poznajemy losy każdego z nich z osobna, jaką drogę musieli przejść, aby stać się wartościowymi ludźmi. Trzydzieści lat później krzyżują się losy całej trójki: Solomona - uznanego architekta, Muny - bollywoodzkiej gwiazdy filmowej i Sity, pediatry w szpitalu w Barcelonie. Całkiem interesująca pozycja.

Evita | 2011-01-29

Historia trójki dzieci,Solomona z Etiopii i dwóch sióstr z Indii Muny i Sity.Poznajemy kraje w których się urodzili,ich historię,kulturę i obyczaje.Książkę szybko się czyta,historia trójki sierot wciąga i wzrusza.Pokazuje ile są w stanie znieść dzieci,jaki wpływ na nich ma trudne dzieciństwo i że jednak można "wyjść na ludzi",zdobyć wykształcenie i żyć w zgodzie ze sobą.

tanya | 2012-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2012

Generalnie uważam, że książkowo - filmowe happy endy są potwornie nudne. Ja wiem, mają poprawiać nastrój, dawać nadzieję, trzymać w pionie, nie pozwalać czytelnikowi zagrzebać się w mizernym nastroju, ale i tak bardziej intrygują mnie zakończenia odbiegające od końcówek badziewnych wyciskaczy łez. Jednocześnie, ta książka to dobrze opowiedziana historia. Można się zaprzyjaźnić z jej bohaterami, można przeżyć z nimi ich szczęście i ich ból. I można zawędrować do Indii i Etiopii, o których powinien się jak najwięcej dowiedzieć świat.

| 2012-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2012

Zachwytu nie było, ale bardzo przyjemnie się czyta ;)

Asia Kosia | 2012-05-27
Przeczytana: 26 maja 2012