Córka Gangesu

Okładka książki Córka Gangesu Asha Miró
Okładka książki Córka Gangesu
Asha Miró Wydawnictwo: Amber Seria: Zakazane Biografie biografia, autobiografia, pamiętnik
94 str. 1 godz. 34 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Zakazane Biografie
Tytuł oryginału:
La Filla Del Ganges
Wydawnictwo:
Amber
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
94
Czas czytania
1 godz. 34 min.
Język:
polski
ISBN:
8324114572
Tłumacz:
Ewa Błaszczyk
Tagi:
adopcja poszukiwanie tożsamości Bombaj Indie
Średnia ocen

5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Śladami drzewa sandałowego Asha Miró, Anna Soler-Pont
Ocena 6,3
Śladami drzewa... Asha Miró, Anna Sol...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
43 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
567
443

Na półkach: ,

Czytam nie po kolei. Wcześniej już przeczytałam "Dwie strony księżyca", w których autorka Asha Miro, Induska adoptowana i wychowana w Hiszpanii, poznawszy uprzednio jako dorosła już osoba Indie, wraca do nich w poszukiwaniu swojej indyjskiej rodziny. Podobnie jak Saroo Brierley w "Daleko od domu".
"Córka Gangesu" opowiada o tym, jak Asha Miro, która opuściła bombajski sierociniec mając pięć lat, od 1974 roku wychowywana w Barcelonie, 21 lat później już jako dwudziestosiedmioletnia dziewczyna wróciła do Indii, "by pogodzić się z przeszłością". Na 93 stronach autorka przedstawia nam swoją historię na dwóch płaszczyznach czasowych. Widzimy Indie 1995 roku, do których przyjeżdża do Bombaju i do rodzinnego miasta Nasik. Jako wolontariuszka do pomocy w szkole, w przytułku dla samotnych kobiet i w budowaniu zbiorników na wodę zbieraną w czas monsunu. W poszukiwaniu Indii, miejsca swoich narodzin w czas monsunu. I dzięki pisanemu w 1974 roku dziennikowi jej hiszpańskiej mamy poznajemy trud i piękno oswajania adoptowanej dziewczynki. Książkę - poświęconą zarówno rodzicom, którzy dali życie, jak i tym, którzy wychowali - ilustrują zdjęcia rodzinne i fotografie z pobytu w Indiach. A na nich pięcio i dwudziestosiedmioletnia Asha, której imię w hindi znaczy nadzieja i pragnienie.

Jej spotkanie z Indiami zaczyna się od słowa ojca Jordi, który wolontariuszom tłumaczy, "Zobaczymy ból ale nie zgorzknienie". Jego słowa pomagają im "odnaleźć harmonię we wszystkim - w każdej osobie, w każdym geście. Przede wszystkim precz z zegarkiem. Wszyscy musimy się przestawić".
Autorka pisze: "Dla mnie to kolejne wyzwanie: widzieć Indie takimi, jakimi są, odrzucając absurdalne uprzedzenia i starając się nie zauważać przyziemnych przeszkód: smrodu, upału", rażących ją szczurów, kruków, zbyt ostrego jedzenia, błota po deszczach monsunowych.
Mimo odrzucającego tytułu historia ujmuje szczerością. Wdzięczna jestem autorce za podjętą tematykę adopcji, oswajania cudzego dziecka i poszukiwania swoich biologicznych korzeni. Ponadto z ciekawością znajduję w książce miejsca bliskie mi z podróży po Bombaju/Mumbaju - wyspę Elefantę, odniesienia do Gandhiego, wrażenia z przeżytego przeze mnie (także w Bombaju) Święta Niepodległości. To, co autorka pisze o położonym nad rzeką Godawari mieście Nasik - jednym ze świętych miast Indii, miejsca pielgrzymek hindusów, miasta, które zgodnie z legendą powstało tam, gdzie podczas walki demonów z Wisznu o nektar nieśmiertelności, kilka jego kropli spadło na ziemię. W Nasik, Allahabadzie, Hardwarze i Ujjain. Stąd w tych miejscach co trzy lata odprawia się święto dzbana (Mela Kumbha). Autorka nie uczestniczy w nim, niemniej udaje jej się przeżyć dziękczynne święto pola, podczas którego mieszkańcy przyozdabiając krowy okazują im wdzięczność za ich pomoc w polu.
Książkę otwierają i zamykają rozdziały zatytułowane - "Powrót do Indii" i "Powrót z Indii". W pozostałych np.
- Gdzie wyśpi się pięciu, wyśpi się i dziesięciu
i
- Jestem inna
widać poznawane przez Ashę Miro Indie i ją samą.
Historia prosta i prawdziwa, jednych wzruszy swą prostotą, docenianiem wartości rodziny i miłości, innych może rozdrażni pewnym sentymentalizmem, powierzchownością i idealizowaniem relacji.

Czytam nie po kolei. Wcześniej już przeczytałam "Dwie strony księżyca", w których autorka Asha Miro, Induska adoptowana i wychowana w Hiszpanii, poznawszy uprzednio jako dorosła już osoba Indie, wraca do nich w poszukiwaniu swojej indyjskiej rodziny. Podobnie jak Saroo Brierley w "Daleko od domu".
"Córka Gangesu" opowiada o tym, jak Asha Miro, która opuściła bombajski...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1208
1155

Na półkach: ,

Zapis pięknego doświadczenia, jakim był powrót do kraju pochodzenia. To równocześnie bardzo osobisty reportaż z podróży po Indiach i wzruszająca opowieść o potrzebie miłości, o konieczności zrozumienia i zaakceptowania istnienia innych kultur. Ale przede wszystkim to historia spotkania z przeszłością. To spotkanie uczyniło Ashę tym, kim jest: kobietą, która dobrze zna wysoką cenę szczęścia i spogląda na życie z uśmiechem.

Zapis pięknego doświadczenia, jakim był powrót do kraju pochodzenia. To równocześnie bardzo osobisty reportaż z podróży po Indiach i wzruszająca opowieść o potrzebie miłości, o konieczności zrozumienia i zaakceptowania istnienia innych kultur. Ale przede wszystkim to historia spotkania z przeszłością. To spotkanie uczyniło Ashę tym, kim jest: kobietą, która dobrze zna...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3335
743

Na półkach:

Opis ksiązki zawiera wszystko- czego nie lubię.
Mogę tylko dodać, że autorka jest śliczna i książka zawiera fotografie.

Opis ksiązki zawiera wszystko- czego nie lubię.
Mogę tylko dodać, że autorka jest śliczna i książka zawiera fotografie.

Pokaż mimo to

avatar
833
208

Na półkach: ,

Autorka ma nadzieję, że po przeczytaniu jej wspomnień przyszli rodzice pozbędą się obaw związanych z adopcją. Myślę, że jest to dobra lektura dla takich osób - krótka historia Ashy, która marzyła o prawdziwym domu. Książka jest dobra, bo zawarte w niej emocje są szczere i prawdziwe. Choć może zbyt powierzchowna, jednak przypomina o tym jak ważna jest rodzina oraz miłość do bliźniego bez względu na pochodzenie, religię, kolor skóry.

Autorka ma nadzieję, że po przeczytaniu jej wspomnień przyszli rodzice pozbędą się obaw związanych z adopcją. Myślę, że jest to dobra lektura dla takich osób - krótka historia Ashy, która marzyła o prawdziwym domu. Książka jest dobra, bo zawarte w niej emocje są szczere i prawdziwe. Choć może zbyt powierzchowna, jednak przypomina o tym jak ważna jest rodzina oraz miłość do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
508
47

Na półkach:

Książka opowiada o trudach adopcji,o rozterkach adoptowanego dziecka i o powrocie do korzeni.

Książka opowiada o trudach adopcji,o rozterkach adoptowanego dziecka i o powrocie do korzeni.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    84
  • Przeczytane
    66
  • Posiadam
    17
  • Indie
    7
  • Literatura faktu
    2
  • 2018
    2
  • 2020
    1
  • Obyczajowe
    1
  • Z biblioteki
    1
  • Indyjska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Córka Gangesu


Podobne książki

Przeczytaj także