Dudziak

Kuba. Autobiografia

Wydawnictwo: Buchmann
Dorota_1988

Pierwsza i jedyna biografia światowej gwiazdy futbolu. Obarczony brzemieniem niewyobrażalnej tragedii z dzieciństwa, dotąd niechętnie i bardzo rzadko mówił o swojej przeszłości. Teraz po raz pierwszy przerywa milczenie i w przejmująco szczerych rozmowach opowiada dziennikarce o sobie, o trudnym dzieciństwie, o tragicznej śmierci matki, o buncie dorastania i mozolnym pokonywaniu demonów z...

Pierwsza i jedyna biografia światowej gwiazdy futbolu.

Obarczony brzemieniem niewyobrażalnej tragedii z dzieciństwa, dotąd niechętnie i bardzo rzadko mówił o swojej przeszłości. Teraz po raz pierwszy przerywa milczenie i w przejmująco szczerych rozmowach opowiada dziennikarce o sobie, o trudnym dzieciństwie, o tragicznej śmierci matki, o buncie dorastania i mozolnym pokonywaniu demonów z przeszłości. Dzieli się przemyśleniami, jak radzić sobie z przeciwnościami losu, pokonywaniem stereotypów, jak nie zgubić siebie w świecie mediów i o blaskach i cieniach piłkarskiego życia. W książce o Blaszczykowskim mówią także jego najbliżsi, przyjaciele, piłkarze z BVB, trenerzy Smuda, Fornalik, Nawałka, Beenhakker i Jurgen Klopp.

Jakub Błaszczykowski

jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy współczesnych. Jego życie to realizacja snu o wielkiej karierze piłkarskiej i gotowy materiał na scenariusz filmowy. Dzięki nieprzeciętnemu talentowi, imponującej pracowitości i sile charakteru, nikomu nieznany chłopak z małej wsi na południu Polski, w krótkim czasie wspiął się na piłkarski szczyt. Dziś jest kapitanem polskiej reprezentacji piłki nożnej i gwiazdą jednego z najlepszych klubów europejskich BVB. W branżowych rankingach od kilku lat wymieniany wśród 100 najlepszych piłkarzy na świecie. Cieszy się także ogromnym uznaniem i sympatią polskich i niemieckich kibiców.

Małgorzata Domagalik

jedna z najbardziej znanych polskich dziennikarek prasowych i telewizyjnych. Mistrzyni wywiadu psychologicznego, w niezwykły sposób otwierającego rozmówcę. Jej rozmówcami są mężczyźni, począwszy od największych gwiazd światowego formatu ( Joe Cocker, Paulo Coehlo, Tom Jones, Wilson Lambert) na najwybitniejszych przedstawicielach polskiego życia publicznego ( politycy, aktorzy , sportowcy, gwiazdy rocka) skończywszy. Autorka programów telewizyjnych, które biją rekordy popularności. Autorka bestsellerowych książek i laureatka prestiżowych nagród medialnych. Redaktor naczelna miesięcznika „Pani”. Fanka futbolu.

Fragmenty książki:

Wydaje mi się, że moja historia może komuś pomóc i dodać wiary w siebie. Dlatego warto podzielić się nią z innymi, a nie wszystko trzymać dla siebie.

Nie da się wymazać z życia tego, co było. I bardzo ważne, żeby tego nie robić. Bo z pełną świadomością, co wydarzyło się w życiu, musisz przecież nadal żyć.

Potworna rzecz mnie w życiu spotkała i starałem się sobie z tym poradzić. Nie było mi lekko, ale cały czas myślałem pozytywnie, wierzyłem, że kiedyś mi się uda. Ta wiara i myśl, że mama nadal jest przy mnie, pomagały mi iść do przodu.

Ludzie oceniali nas z góry: jaki ojciec, tacy synowie. To było straszne dla mnie, młodego chłopaka. Syn mordercy - słyszałem za plecami.

Jak miałem 15 lat, a babcia nie chciała mi dać pieniędzy na buty czy na coś innego, to mówiłem: „Zobaczysz, że wszystko kiedyś ci oddam z nawiązką”.

Czy słyszałem pochwały ? Tego akurat sobie nie przypominam, ale jak dobrze zagrałeś, to dziadek brał na lody, a jak strzeliłeś bramkę, to może jeszcze pochwalił.

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/kuba-autobiografia.html

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/kuba-autobiografia.html

Kiwi_Agnik | 2016-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2016

Kuba Błaszczykowski głównie zainteresował mnie jako człowiek, a nie jako piłkarz, a kiedy nadarzyła się okazja przeczytania jego autobiografii sięgnęłam po nią bez wahania...

Przeżycia Kuby i to KIM się stał winny budzić i budzą szacunek i sympatię, co do jego osoby.
Błaszczykowski (tak jak przypuszczałam) to zwyczajny facet żyjący w niezwyczajnym "świecie", jest bardzo pozytywną, trochę zamkniętą, ale skromną, bardzo ambitną i waleczną osobą kochającą swoją rodzinę i piłkę nożną i nade wszystko świetnie, że Błaszczykowski podchodzi z dystansem i rezerwą do sławy i absolutnie nie interesuje go bycie celebrytą - jednym słowem fajny z Niego gość.

Zatem książka Kuby i o Kubie okazała się dobrym wyborem, bo jest napisana w przystępny sposób i wciąga.
Autorka włada plastycznym, prostym i naturalnym językiem, a osoby z którymi rozmawia na temat piłkarza sprawiają wrażenie szczerych i otwartych na jej wnikliwość, może trochę za bardzo "zlukrowała" wizerunek Kuby, nie...

Mamo, piszę do ciebie ten niezwykły list,
Który pozwoli mi dalej do przodu iść,
Na jego wstępie powiem, że wciąż tęsknię,
Ty wiesz to, że często wspominam przeszłość.
To wszystko niby za mną, lecz ze mną nadal,
O wybacznie błagam, nie byłem najlepszym synem,
Dziś na kolana padam, to mój dobry uczynek.
Śniłaś mi się ostatniej nocy - Miałaś smutną minę.
Głęboko wierzę, że jesteś w lepszym miejscu,
Pamięć o Tobie , na zawsze zostanie w mym sercu.
Kiedy odeszłaś, nie mogłem odnaleźć sensu w życiu,
Uciekłem w pisanie wierszy.
To mi pomogło przetrwać najcięższe momenty.
To plus nienawiść do tego, który przeklęty
Dzieciństwo, jego odmęty, to jest mój dramat.
Odeszłaś wraz z częścią mnie, wiedz, że zawsze będziesz Kochana

fragment piosenki *** KACZOR - "ON WCIĄŻ PŁONIE"

Wyobraźmy sobie, że na naszych rękach umiera, ktoś dla nas najważniejszy, ktoś bardzo bliski, tak bardzo, że słowa wydają się być naiwne. Czujemy bliskość ciała, które odchodzi, które traci swe ciepło. Mało tego...,...

deana | 2016-11-27
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 26 listopada 2016

Zawsze gdy oglądam bądź czytam wywiady ze sportowcami, muzykami, artystami, który odnieśli sukces uderza mnie jedna rzecz. Wszyscy twierdzą, że przeszli długą drogę, pokonali wiele przeciwności i musieli wiele poświęcić żeby znaleźć się akurat w takim a nie innym miejscu swojej kariery. Większość mówi to w taki sposób, żeby odbiorca odniósł wrażenie że oni zawsze byli i są biedni i pokrzywdzeni a wszyscy mamy im współczuć. Zazwyczaj wtedy wybucham śmiechem. Bo chyba osiągnięcie sukcesu oznacza że jest to trudne i przeznaczone dla nielicznych wytrwałych a budowanie kolejnego poziomu sławy na ,,byłem biedny/a" tylko irytuje.

Są jednak osoby, których historia to prawdziwy motywator i zachęta do pracy nad sobą. Jedną z takich osób jest Jakub Błaszczykowski. Jako piłkarz i sportowiec imponował mi od dawna. Podziw budził jego profesjonalizm i precyzja na boisku, waleczność, poświęcenie dla drużyny i to umiejętność budowania jedności w drużynie. Dodatkowo nie straszy z każdego rogu - nie...

Anna | 2017-07-14
Na półkach: Przeczytane, 2017, Biografie
Przeczytana: 14 lipca 2017

Dobra, ciekawa książka - wywiad. Skłaniająca do różnych przemyśleń - czasem wzrusza, czasem oburza, czasem buduje i daje wiarę w ludzi i źycie. Lubię czytać biografie, lubię świat piłki nożnej i lubię panią redaktor Małgorzatę Domagalik i jej wywiady. Wszystko razem dało mi prawdziwą radość czytania i poznania ciekawej historii ciekawego człowieka, jakim niewątpliwie jest Kuba. I to nie jest z pewnością ani pean na cześć, ani historia przesłodzona. To życie. I to najprawdziwsze. ;)

Marzena | 2015-08-11
Przeczytana: 08 sierpnia 2015

Szacunek.
Przede wszystkim.
Błaszczykowski jako piłkarz od dawna miał mój szacunek.Dzięki tej książce poznajemy go jako człowieka i tu jest tak samo. Nie pojmuję negatywnych uwag na temat pani Domagalik w roli współautorki. Że niby mało jest o sporcie o tym co w szatni?Jak dla mnie jest to plusem, ponieważ ja chciałam poznać Kubę jako człowieka, ile bramek i asyst, ile rozegranych spotkań w Borussii czy w reprezentacji to wszystko mamy na każdym kroku, możemy znaleść kilkoma kliknięciami, natomiast to jakim jest Kuba...

Polecam nie tylko kibicom, historię Błaszczykowskiego powinien poznać każdy, kto znalazł się na zakręcie, kto ma wrażenie że nie czeka go już nic dobrego, wreszcie ci którzy jak Kuba, wierzą że chociaż "sam meczu nie wygra, to chociaż zremisuje"...Szacunek!

Aleksandra | 2016-06-16
Przeczytana: 15 czerwca 2016

Książka Małgorzaty Domagalik i Jakuba Błaszczykowskiego pt " Kuba" wpisuje się dobrze w czas futbolowych zmagań. Poruszająca historia jednego z najlepszych polskich zawodników. Warta przeczytania.

Ida | 2017-10-13
Przeczytana: 13 października 2017

Piłkarz, o którego życiu prywatnym jeszcze kilka lat temu niewiele wiedzieliśmy. Stał się sławny, napisano książkę. Biografie to trudny temat. Zdarzają się niewypały, które przereklamowane lądują gdzieś w supermarketach, w koszach za 5 zł. Tej tam nie spotkałam, ale nawet gdyby się znalazła, bo na przykład nakład był zbyt duży, zabierzcie ją stamtąd! Wydajcie piątkę i przeczytajcie historię, która każdego wzruszy, każdego poruszy i pozwoli uwierzyć w człowieka. Celebryci, sławni i bogaci, w większości połakomili się już na swoje autobiografie. Popłynęli z nurtem, ale śmiem twierdzić, że nikt nie ma takiej przeszłości, jak Jakub Błaszczykowski. Po wielu latach milczenia, wypowiedział tę najtrudniejszą z prawd głośno. Nie krzyczy, ale i nie mówi z ukrycia.
Ta książka jest na pewno wielką gratką dla wielbicieli talentu Kuby, znajdą tam mnóstwo opisów z boiska. Wspomnień i opowieści trenerów, kolegów piłkarzy i każdego, z kim można porozmawiać o piłce, słynnych meczach i graczach....

almos | 2015-06-08
Przeczytana: 07 czerwca 2015

Biografia wybitnego piłkarza napisana przez dziennikarkę daleką od piłki, więc nie ma tam wielu rozważań futbolowych czy analiz taktycznych. Dostaliśmy za to przejmującą opowieść o losie człowieka którego spotkała niewyobrażalna tragedia i który potrafił się po niej podnieść dzięki sile charakteru i olbrzymiemu wsparciu rodziny. Książka wzruszająca i optymistyczna, lektura nie tylko dla kibiców

Szczera biografia wybitnego piłkarza napisana przez autorkę która nie ma z futbolem nic wspólnego. I chyba dobrze się stało, bo rzecz cała nie koncentruje się na rozważaniach piłkarskich ale na osobie Błaszczykowskiego, na jego dramatycznym życiu i relacjach z ludźmi.

Centralnym zdarzeniem w książce i faktem najważniejszym w życiu Kuby było zabójstwo jego matki przez jego ojca; był naocznym świadkiem morderstwa a miał wtedy 11 lat. Ta straszna tragedia wpłynęła w sposób decydujący na jego życie, do dzisiaj się z nią nie pogodził, tkwi w sercu jak zadra. I właściwie cała książka traktuje...

Agacha | 2016-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2016

Nie da się ocenić człowieka i jego życia, zatem ocenię tylko książkę. Raczej nie jest to biografia, a wywiad z elementami wypowiedzi innych osób. Trochę przesłodzony wywiad, choć sam Kuba nie stara się idealizować swojej osoby. Tonę cukru dorzuciła za niego pani Małgorzata. Razi także sporo błędów i powtórzeń.
Jednym słowem: postać ciekawa i wzbudzająca szacunek a książka taka sobie. Jednak przeczytać warto.

Witold Lisek | 2016-08-20
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

Ksiażka nie zachwyca,ani tym bardziej nie porywa.Jako ciekawostkę mogę podać fakt,że Błaszczykowskiego w imieniu Ks Stradom sprzedawał do Wisły mój kuzyn śp Andrzej Ślęzak.Stradom dostał za Kubę 80 tys zł,2 komplety strojów i kilkanaście piłek.