Wehrmacht

Wydawnictwo: Bellona
historia

Najostrzejszym orężem i narzędziem polityki III Rzeszy były w latach 1933-1939 odbudowywane i sukcesywnie powiększane siły zbrojne-Wehrmacht. To z nimi Hitler po serii zwycięstw bez wojny, osiągniętych w drodze szantażu, ruszył jesienią 1939 roku na podbój Polski, a potem świata. I chociaż nie można negować roli wojny psychologicznej, propagandy i dywersji, to jednak podstawą ekspansji Niemiec była armia wyposażona w nowoczesną broń i doktrynę wojenną, wyszkolona i psychologicznie umotywowana. Władysław Kozaczuk przedstawił jej historię, uzbrojenie, uwarunkowania. Stworzył ciekawie napisane kompendium wiedzy o Wehrmachcie.

Koval | 2016-06-04
Na półkach: Historyczne, Przeczytane
Przeczytana: 04 czerwca 2016

Spośród ogromu książek poświęconych niemieckim siłom zbrojnym w czasie Drugiej Wojny, które są dostępne na rynku, coraz trudniej znaleźć jakąś perełkę. Właściwie wszystko zostało już napisane, omówione i scharakteryzowane, a nowe, pojawiające się opracowania skupiają się na wybranym elemencie (np. Wafen SS lub konkretnej operacji) aniżeli próbują dokonywać ogólnej syntezy. Na swój sposób, Władysław Kozaczuk poszedł jakby obiema drogami jednocześnie. Z jednej strony tytuł mógłby sugerować, że owszem mamy do czynienia z szeroko pojętym Wehrmachtem, ale już lektura kilkunastu pierwszych stron czy choćby spisu treści dowodzi, że jednak autor wybrał pewien aspekt dotyczący tejże formacji i to na nim się skupia. Efekt jest więcej niż zadowalający.

Główną osią książki jest tak naprawdę geneza i rozwój Wehrmachtu: okres po wojnie światowej, czasy Reichswehry, dobrze pokazane sposoby na obchodzenie traktatu wersalskiego i działania mające na celu zmylenie zwycięskich mocarstw zachodnich,...

ziombel | 2016-08-14
Na półkach: Nazizm, Historia, Polska, Przeczytane
Przeczytana: 14 sierpnia 2016

Jest to książka szczegółowo opisująca proces tworzenia sił zbrojnych III Rzeszy. Autor zaczyna od opisu Reichswehry, która w latach 20 prowadziła tajne zbrojenia, ponieważ traktat wersalski uniemożliwiał rozwój niemieckiej armii. Ugrupowania wojskowe chciały zmazać hańbę wersalu i zemścić się za przegraną w pierwszej wojnie w przyszłej wojnie. Niemcy wytworzyli armię kadrową, która była przygotowywana do szybkiego wchłonięcia wielokrotnie większej liczby żołnierzy, kiedy zbrojenia przestaną być tajne.

Po dojściu Hitlera do władzy szybko przestano się ukrywać z zbrojeniami i rozpoczęto masowe powiększanie armii. Przeprowadzono także czystki w armii, usuwając bolszewików, prawicowych reakcjonistów i innych, którzy nie sprzyjali idei narodowego socjalizmu. Indoktrynowano także żołnierzy aby byli bezwzględnie posłuszni państwu i wodzowi. Celem Hitlera było stworzenie odpowiedniej przestrzeni życiowej dla Niemców, ponieważ uważał, że Aryjczycy nie mają wystarczającej ilości...

peruniec | 2015-09-18

Na początek muszę napisać że książka mi się podobała, jednak mam trochę (sporo) zastrzeżeń.

Po pierwsze sam tytuł jest mylący, książka dotyczy okresu tworzeniu wehrmachtu do 1939 roku, czyli w ogóle nie opisuje czasów wojny kiedy zmiany organizacyjne i sprzętowe były ogromne.
Książka jest w dużej mierze o organizacyjnej stronie sił zbrojnych z wyliczeniami tego czy tamtego z pominięciem wielu aspektów.

Rozdział uzbrojenie jest zdecydowanie najgorszym, jest to krótki rozdział a i tak połowa jego nie dotyczy uzbrojenia.
Podpunkt o wojskach inżynieryjnych w ogóle nie opisuje ich wyposażenia ale ich organizacje i zadania!
W ogóle brak dokładniejszego opisu Kriegsmarine, lotnictwo też jest ledwie naszkicowane i to znowu bardziej z organizacyjnego punktu widzenia.
Niektóre stwierdzenia autora są po prostu błędne. Kompanie wehrmachtu miały większą siłę ognia, ale przez większą ilość KM, ale reszta broni była zdecydowanie w tyle za innymi krajami co pogłębiało się jeszcze w toku wojny...

OldSmokeOfDoom | 2015-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Wnikliwa lektura. Mimo dużej ilości twardych, suchych danych nie nudzi, o dziwo ;) Szkoda tylko, że tak słabo ilustrowana (ledwie kilka zdjęć) - szczególne przy uzbrojeniu byłoby to wskazane. Dla miłośników historii rzecz godna polecenia. Jednak jeśli ktoś lubi bardziej fabularną stronę historii to nie znajdzie tu zbyt wiele dla siebie.

lucanin | 2016-11-17
qbazi | 2016-06-21