Rajska pułapka

Okładka książki Rajska pułapka Ann Carol Crispin
Okładka książki Rajska pułapka
Ann Carol Crispin Wydawnictwo: Amber Cykl: Trylogia Hana Solo (tom 1) Seria: Star Wars: Gwiezdne wojny fantasy, science fiction
Trylogia Hana Solo (tom 1)
Star Wars: Gwiezdne wojny
The Paradise Snare
Amber
2000-01-01
2000-01-01
2007-02-07
Katarzyna Laszkiewicz
star wars Han Solo

Prosta i sztampowa historyka przygodowa wrzucona w świat Gwiezdnych Wojen. Na plus że jednak jest w tym uniwersum poprawnie osadzona, a nawet je troszeczkę rozwija. Na drugi odwaga za próbę zmierzenia się z legendą. Na minus (ale mały) Han Solo, który trochę nie do końca jest Hanem Solo.

Jedna z lepszych książek SW, z jakimi miałem ostatnio do czynienia. W "Rajskiej pułapce" poznajemy początki Hana Solo jako przemytnika oraz wskazówki dotyczące jego rodziny.

Opowieść utrzymana jest w klimacie lekkiej przygodówki SF, w której odnajdzie się zarówno zatwardziały fan Gwiezdnej Sagi, jak i fan "filmowy" (chociaż tutaj problemem jest podział uniwersum na kanon oraz legendy - do tych ostatnich zalicza się właśnie cała Trylogia Hana Solo). Sposób prowadzenia fabuły jest bardzo przyjemny. Co mnie najbardziej urzekło, to niesamowicie lekki styl autorki. Przez książkę "przeleciałem" jak burza.

Podsumowując, liczę na to, że kolejne tomy poziom utrzymają. Tom pierwszy zdecydowanie polecam!

Naprawdę świetna książka! Niesamowicie wciąga i niejednokrotnie trzyma w napięciu. Może nie do końca spodobało mi się jak wykreowała autorka najmłodsze lata przemytnika, ale zdecydowanie Han jest tym Hanem, którego znamy z oryginalnej trylogii. Gorąco polecam! :)
9/10

9/10

Postanowilem przeczytac trylogie Hana Solo przed nadchodzaca adaptacja filmowa, aby skonfrontowac czy cos z Legend zostanie zapozyczone w filmie. Jak na razie skonczylem pierwszy tom i w sumie nie jest zle. Przygody nawet ciekawe, planety zmieniaja sie dosyc czesto, jednak jakos trudno sobie wyobrazic zawadiake Hana Solo jako romantycznego faceta, ktory zakochuje sie w pewnej patniczce... Solo na razie tutaj wystepuje solo, bez Chewiego... zobaczymy co bedzie dalej...

"Rajska pułapka" jest pierwszą częścią młodzieńczej trylogii Hana Solo. Poznajemy tutaj jego dzieciństwo, a także lata młodości zanim jeszcze nie stał się przemytnikiem jakiego znamy z filmowych części. Teraz jednak, zanim przejdę do recenzji książki, rozszyfruję inicjały autora, które właśnie w taki sposób - A.C. Crispin - były napisane na książce. Ann Carol Crispin. Muszę dalej pisać, czy już wiecie jaka będzie ocena końcowa?;> Czy ja zawsze muszę mieć takiego pecha i nawet wtedy kiedy świadomie nie chcę czytać fantastycznych książek pisanych przez kobiety, to jakimś dziwnym trafem wpadam na nie zupełnie przypadkiem? Już po kilku pierwszych stronach zauważyłem, że coś jest nie tak. Kobiece brednie da się tak łatwo poznać, że to jest aż zatrważające. Niby początkowy opis ucieczki Hana od jego obecnego "opiekuna" Garissa Shrike’a, dla którego od najmłodszych lat żebrał i kradł wyglądała dość normalnie. Aż do momentu kiedy zaczęły się pojawiać pierwsze postaci kobiece, czyli do około 3 strony. Wtedy zorientowałem się, że coś jest nie tak. Te czułostki, mazgajstwo, nad wyraz rozwinięta uczuciowość Hana obrzydziły mi tę książkę aż do samego końca. Niby miało z niej wynikać późniejsze nastawienie Hana do miłości i kobiet jako takich, ale ta zmiana charakterologiczna postaci było po prostu szokująca. I nawet to, że akcja była zadowalająco ciekawa, początkowa ucieczka na planetę Ylesia, najęcie się tam w roli przewoźnika, spotkanie Brii (najgorszy moment całej książki, który będzie miał później sromotne konsekwencje w postaci mdłości czytającego),późniejsza ucieczka i kolejne niepotrzebne wątki na Koreli aż do ostatniego akcentu na Coruscant, czyli wstąpienia Hana do Akademii.

Historyjka sama w sobie dość ciekawa, choć dziwnie rozłożono w niej akcenty i napięcie, które wygada jakieś 70-80 stron przed końcem, żeby później snuć się w tempie żałosnego melodramatu aż do samego końca. Równie przeogromne pokłady ckliwości i wcześniej wspomniana zupełna zmiana charakteru Solo nie pozawalają mi tej książki ocenić wysoko, a i chęć lektury dalszych części trylogii stanęła pod wielkim znakiem zapytania.

Bardzo dobrze się czyta, cała trylogia jest spójna z filmami, logiczna i nieprzesadzona w przeciwieństwie do historii Lando. Nasz ulubiony przemytnik jest w czepku urodzony ;)

Bardzo wciągająca książka.

Bardzo wciągająca książka.

Jeśli ktoś spodziewa się fabuły z filmu, to na szczęście się zawiedzie. Interesująca propozycja początku kultowej postaci GW. Trochę nie w moim guście, ciekawie lecz chaotycznie. Możliwe, że kontynuacje będą równie frapujące.

• Gwiezdne Wojny
  • Star Wars

Dodaj cytat z książki Rajska pułapka