Najkrótszy przewodnik po sobie samym

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Arek

Najkrótszy przewodnik po sobie samym Gustawa Herlinga-Grudzińskiego to rodzaj prywatnego, biograficznego vademecum dla miłośników twórczości i czytelników zainteresowanych losami pisarza. Pochodzące z programu telewizyjnego Marcina Barana i Aleksandry Czerneckiej pt. Rozważania o cnotach oraz rozmów z Włodzimierzem Boleckim wynurzenia stworzyły tak długo oczekiwaną autobiograficzną opowieść autora Innego świata.

[Wydawnictwo Literackie]

MARSCORPIO_TRUD | 2016-06-05

Wszystko dobrze, ale bez przesady.

To tak naprawdę nawet nie jest książka autorstwa GHG. To zbiór jego wypowiedzi, wybranych i opracowanych przez prof. Włodzimierza Boleckiego z dwóch źródeł: dokumentalnego filmu "Rozważania o cnotach" (1998) oraz z "Rozmów w Neapolu" (2000).

Książeczka dobra dla licealistów, ew. dla studentów polonistyki. GHG jest dlań często autorem jednej książki - "Innego świata", zazwyczaj nie znają ani jego opowiadań, ani tym bardziej "Dziennika pisanego nocą". Być może ta pozycja mogłaby zachęcić do zainteresowania się całokształtem twórczości jednego z najwybitniejszych polskich prozaików.

A nigdy nie był on zbyt skory do opowiadania o sobie. Także tutaj nie znajdziemy wielu informacji tego typu. To przede wszystkim lakoniczne uwagi na różnorodne tematy: dzieciństwo, dom, rodzina, nauczyciele i przyjaciele, historia, literatura i sztuka, miasta (źle czuł się w dużych), odwaga (cywilna i bitewna), problem zła, wiara, nadzieja i miłość, samotność,...

Anna Maria | 2011-12-17
Przeczytana: grudzień 2011

To nie jest biografia, dzięki której poczujemy, że świetnie poznaliśmy sylwetkę Gustawa Herlinga- Grudzińskiego. Żeby go naprawdę poznac to trzeba przeczytac zarówno ,,Inny świat", jak i ,,Dziennik pisany nocą". Książka to zbiór krótkich esejów, które w jakiś sposób łączą się z bigrafią autora i w ten sposób możemy poznac jakąś jej częśc. Uważam, że to lekutra zdecydowanie dla każdego.

bemja | 2017-05-03
Karii | 2017-02-15