Wspomnienia z domu umarłych

Seria: Arcydzieła Literatury Światowej
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Zapiski iz mertvogo doma (Записки из Мёртвого дома)
klasyka
Renata

Inne wydania

Pisarz zawarł w powieści doświadczenia ze swego pobytu na katordze w Omsku, gdzie został zesłany za udział w socjalistycznym kole pietraszewców. Powieść nie jest jednak zwykłym zapisem wspomnień skazańca. Dostojewski doświadczenia własnego życia uczynił mottem, pretekstem do uniwersalnych rozważań o istocie i sekretach natury ludzkiej oraz do analizy motywów postępowania człowieka postawionego w sytuacji ekstremalnej.

wicher_Lab | 2011-07-27

Spodziewałem się czegoś w rodzaju horroru, tragedii, płaczu i zgrzytania zębów. Dostojewski oczywiście przerósł moje płytkie oczekiwania. Po raz kolejny okazał się nadczłowiekiem. Katorgę potraktował jak wyzwanie, a będąc samozwańczym psychologiem, wiedział że ekstremalne warunki sprzyjają obserwacji tak zwanej (bo nigdy nie wiadomo co to) natury ludzkiej. Duma nie pozwoliła mu użalać się nad dolą. Opisując zesłanie, opisywał zaledwie odmienny świat.

Chłosta - przedstawiona przez autora nie boli (autor nie karmi czytelnika makabrycznymi szczegółami),
mróz - zaledwie bardzo zimny ;)
smród - tylko uciążliwy,
głód - pominięty (za to obszerny opis chleba wysokiej jakości).
Daje do myślenia.

"Człowiek to istota, która się do wszystkiego przyzwyczai".

Ambrose | 2012-05-14
Przeczytana: 06 maja 2011

Głównym bohaterem „Wspomnień z domu umarłych” jest Aleksander Pietrowicz Gorianczykow, "co się urodził w Rosji jako szlachcic i ziemianin, potem za zabójstwo żony stał się zesłańcem-katorżnikiem drugiej kategorii". Narrator wchodzi w posiadanie osobistych dzienników Gorianczykowa, a następnie raczy nas ich lekturą – to zapis z więziennego pobytu, opis 10 lat spędzonych na Syberii w więziennej twierdzy.

Należy wspomnieć, że doświadczenia Gorianczykowa w ogromnej mierze pokrywają się z przeżyciami samego Dostojewskiego, który przebywał na katordze w Omsku cztery lata: od 1850 do 1854 r. za przynależność do Koła Pietraszewskiego. Koło było grupą dyskusyjną młodych, rosyjskich intelektualistów, którzy dywagowali nad oficjalnie zabronioną zachodnią filozofią, ponadto krytykowali obecny ustrój rosyjski, zarzucając mu zacofanie ekonomiczne i kulturowe, a za despotyczne rządy oberwało się nawet samemu carowi Mikołajowi I. Jeśli doda się do tego fakt, że późne lata 40 XIX wieku w Rosji to...

Kamil Szaładziński | 2014-08-28

"Tu otwierał się inny, odrębny świat, do niczego niepodobny; tu panowały inne, odrębne prawa, inne obyczaje, inne nawyki i odruchy; tu trwał martwy za życia dom, a w nim życie jak nigdzie i ludzie niezwykli."
Literacko zmienione wspomnienia Dostojewskiego z katorgi za działalność wywrotową. Życie w zamknięciu, konieczność dostosowania się i przetrwania wypacza psychikę. Gorianczykow alias Dostojewski walczy o zachowanie człowieczeństwa, mimo okrucieństwa i odrzucenia. Pozorny happy end tej historii wcale nie cieszy bohatera.

Warto przeczytać i znać. Jest tam szczególny wątek polski, który przedstawia nas Polaków i naszych powstańców w innym świetle... Polecam tym, którym podobał się "Inny Świat" dla pełniejszego zrozumienia książki.

Katarzyna Bartnicka | 2016-05-26
Na półkach: Klasyka, Przeczytane
Przeczytana: 26 maja 2016

Z noty wydawniczej dowiadujemy się, że jest to powieść czerpiąca z doświadczeń pisarza, który przebywał kilka na katordze. Jakże różna jest ta książka od powieści "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, która przedstawiała pełne okrucieństwo i terror, czytałam te książkę i miałam wrażenie, ze wszy po mnie chodzą. Dostojewski oszczędza czytelnikowi tych wszystkich wrażeń, przede wszystkim skupia się na duszy, na sumieniu człowieka, jego charakterze. Tak właściwie to jest to opis długoletniej drodze ku zobojętnieniu na życie.

Paweł | 2016-10-24
Przeczytana: 24 października 2016

Przyznam, że doznałem pewnego dysonansu poznawczego po przeczytaniu „Wspomnień z domu umarłych” Fiodora Dostojewskiego. Do tej pory obraz syberyjskich obozów budowałem sobie na podstawie literatury m.in. Warłama Szałamowa czy Aleksandra Sołżenicyna. Jak wiadomo „Wspomnienia z domu umarłych” są przeżyciami samego Dostojewskiego spisywane z perspektywy wielu lat, a to był czas, w którym Dostojewski zatoczył koło od postępowego reformatora do „pro państwowca” i lojalisty do carskiej rodzinny. Autor nie byłby sobą, jakby nie zawarł w swojej prozie antypolskich akcentów. Piętnując zesłanych Polaków za to, że nie integrują się z bracią rosyjskich narodów( przeważnie zesłańcy kryminalni) i podkreślają swoją odrębność. Zarzut nieco dziwny pod adresem osób, które zostały wyrwane przemocą z własnego społeczeństwa przez obcy reżim i uwiezione 5000 km od rodzinnych stron. Jak na Dostojewskiego przystało mamy zaserwowane szerokie studium psychologiczne poszczególnych katorżników, ich...

TheLostSymbol | 2014-02-19
Przeczytana: 17 lutego 2014

Podczas czytania książki „Inny świat” Herlinga-Grudzińskiego wielokrotnie można było trafić na cytaty lub nawiązania do „Wspomnień z domu umarłych”. Omawiając lekturę szkolną doszłam do wniosku, że wypadałoby poznać książkę, którą Herling-Grudziński tak się zachwycił.

Nie jest to lektura łatwa. Wchodzimy w świat więźniów na katordze, gdzie życie jest okropnie ciężkie. Więźniowie są różni, niektórzy wzbudzają malutką sympatię, inni odstręczają swoim postępowaniem. Są to zbrodniarze, ale mimo wszystko ludzie i należy o tym pamiętać.

Rozdziały, w których Dostojewski opisywał jak wyglądała codzienność na katordze nie były dla mnie zaskoczeniem, odkryciem czegoś nowego. Jeden z ciekawszych rozdziałów nosi tytuł „Mąż Akulki”, w którym jest historia pewnej miłości, nie do końca dla mnie zrozumiałej, ale innej, przez co bardziej wciągającej.

Marzenia | 2014-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Nie mogę czytać z powodu świeżych emocji po "Jednym dniu Iwana Denisowicza" Aleksandra Sołżenicyna.

Koronczarka | 2012-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2012

Dostojewski, jaki jest, każdy widzi. Pesymistyczny, ponury, badający najciemniejsze zakątki ludzkiej duszy i ludzkiego życia. "Wspomnienia z domu umarłych" to relacja z pobytu na katordze zawierająca wiele autobiograficznych elementów z pobytu pisarza na zesłaniu w Omsku. I ciekawy dokument zainteresowań pisarza zbrodnią i karą. Książka obfituje w refleksje na ten temat poparte przykładami z życia współwięźniów. Ale przede wszystkim jest relacją z katorżniczej codzienności - od pierwszego dnia, trudów przyzwyczajenia się do tej rzeczywistości, przez opis moszczenia się w niej, opisów wydarzeń, które urozmaicały życie zesłańca - łaźni, kupna konia itd, po opis ucieczki. Inny świat i nic dziwnego, ze Herling-Grudziński właśnie w tej książce szukał motta do swoich wspomnień. Nie lubię Dostojewskiego. Jest on zafascynowany degeneratem, zbrodniarzem, a nie ma współczucia dla jego ofiar. Nie mniej z zainteresowaniem przeczytałam tę książkę, bo zawierała to, czego oczekiwałam -...

aklime | 2010-11-11
Przeczytana: 10 listopada 2010

Aleksander Pietrowicz spędził na katordze 10 lat. Po wyjściu na wolność spisał swe wspomnienia, nie myśląc nawet o tym by przekazać je potomności. Ktoś jednak odnajduje jego notatki i postanawia je opublikować - najciekawsze przedstawienie piekła więzienia na Syberii. Obowiązkowa pozycja dla wielbicieli twórczości Dostojewskiego.

Ewa | 2014-07-22

Arcydzieło, o którym warto pamiętać, że zainspirowało Grudzińskiego do napisania Innego Świata. Przejmujące wspomnienia z piekła, studium ludzkiej natury i duszy prześwietlonej w skroś w tych ekstremalnych niepojętych wręcz warunkach bytowania. Po stokroć polecam.