Gruby

2004-12-21
2004-12-21
83-7236-029-4
odmienność dzieci młodzież

Prawdopodobnie jak wielu innych czytelników „Grubego” poznałem najpierw jako telewizyjny serial. Na wersję książkową natknąłem się dopiero teraz i nieznacznie się zdziwiłem. Pierwsze zdania książki i pytanie: dlaczego zaczynamy od Republiki Komi, bo w serialu nie było o tym ani słowa ?
Później jest podobnie jak w serialu, choć fabuła książki wygląda na mniej udramatyzowaną. Mniej jest poszukiwania poniemieckich skarbów, więcej miejsca poświęcono życiu klasowemu. Bardzo łatwo stać się obiektem drwin i niechęci, jeżeli w jakikolwiek odstajemy od rówieśników; to chyba nigdy się nie zmieni, bo życie w szkole to dżungla. Wątek radzenia sobie w „szkole przetrwania” został bardziej rozbudowany, przez co zyskuje aspekt dydaktyczny. Można przeczytać.

Później jest podobnie jak w serialu, choć fabuła książki wygląda na mniej...

Świetna książka. Teraz pewnie trąci myszką, ale kiedyś czytało się z wypiekami na twarzy. I serial TV też dobry

Pięknie przedstawiona historia. Zawiera wiele ponadczasowych wartości i rewelacyjnie przedstawia czym jest prawdziwa przyjaźń. Super opisany klimat szkoły lat powojennych. Warta przeczytani. Szkoda że w szkole nie była lekturą gdyż wiele uczy.

Tuż po wojnie czternastoletni Maciej Łazanek ma problemy w szkole. Podczas wojny głodował, teraz jest "gruby". Ma z tego powodu problemy w szkole. Dzisiaj byśmy powiedzieli "hejt". To, jak sobie radzi z relacjami w szkole, jak zdobywa przyjaciół, jak zyskuje sympatię klasy, jest uniwersalne, ponadczasowe. Mamy w tekście również wątek ukrytego skarbu. Niestety, wszystko zanurzone jest w socrealistycznej propagandzie, która co prawda nie jest nachalna, ale jednak wyraźna. Miejsce akcji to Ziemie Odzyskane, działają sabotażyści, władza ludowa dzielnie z nimi walczy. Polecałbym to jako lekturę, pokazującą charakter czasów i specyficznego miejsca akcji. Fabuła jest uniwersalna. We fragmentach nadawałaby się na lekcje wychowawcze! Zdecydowanie polecam!

Teraz już wiem dlaczego ta książka mi się podobała gdy byłam nastolatką.
Mimo upływających lat nie zestarzała się. To mądra historia pełna wartości i prawdy. Ukazuje że w życiu ważna jest lojalność, przyjaźń i szczerość. Jest w niej o tym, ze ludzi nie ocenia się po wyglądzie a po tym jakim jest się człowiekiem.
Jak ciężkie może być życie, gdy wyróżniasz się z tłumu.

POLECAM!!!

Teraz już wiem dlaczego ta książka mi się podobała gdy byłam nastolatką.
Jak ciężkie może być życie, gdy wyróżniasz się z tłumu....

Bohaterem książki jest Maciek Łazanek, z powodu swojej nadwagi jest wyśmiewany przez kolegów ze szkoły i nie ma przyjaciół, jego jedynym przyjacielem z podwórka jest Jacek, tak jest do momentu , w którym nasz bohater nie zaprzyjaźnia się z chłopcem przebywającym w latach II wojny światowej w obozie Auswitz

Zacząłem czytam z ciekawości (ostatnio obił mi sie o "oczy" serial o tym samym tytule) i wsiąkłem, czyta sie szybko i przyjemnie. Ksiazka nie jest dluga.

W moim przypadku pierwszy był serial tv, książka została przeczytana po latach i nie żałuję. Jak to często bywa, że wersja książkowa różni się od tej ze szklanego ekranu, podstawowa różnica to kolega Maćka- Maj chłopak po obozowych przejściach i pseudomedycznych eksperymentach w wyniku, których stracił nogę w filmie Maj jest zdrowym chłopakiem. Książka ukazuje młodego człowieka nieakceptowanego przez swoje środowisko ze względu na swoją otyłość, który zaprzyjaźnia się z chłopakiem, który poprzez swoje kalectwo odczuwa podobne odrzucenia. Przyjaźń pokonywanie upokorzeń przełamywanie swoich słabości i powolna akceptacja rówieśniczego środowiska. Książkę aktualna do dnia dzisiejszego, bo jak to w życiu każdy z nas jest inny nie zawsze akceptowany przez środowisko... a to jest czasami bardzo bolesne dla poniżanych , a Ci co poniżają innych nie zawsze do końca zdają sobie sprawę, że zadają ból.

Świetna książka nie tylko dla dzieci. O przyjaźni. O tolerancji. O kształtowaniu charakteru. Na jej podstawie powstał jeden z moich ulubionych seriali lat dziecinnych na który czekałem zawsze z wypiekami na buzi :)

Świetna książka! Ma co prawda już kilkadziesiąt lat, ale wciąż temat aktualny. Mam 14 lat i w odniesieniu do poprzedniej osoby piszacej, że współczesnej młodzieży nie może zaciekawić stanowczo się sprzeciwiam. Zazwyczaj czytam książki autorów typu John Green, Rainbow Rowell czy Kiera Cass. Wpada też czasem jakiś kryminał lub dramat, ale do tej książki zachęcam wszystkich. Polecam! Naprawdę warto przeczytać!

• Dla dzieci i młodzieży
  • Młodzieżowe