Gruby

83-7236-029-4
odmienność, dzieci, młodzież
Wiola-M

Inne wydania

Książka opowiadająca o perypetiach osoby, która nosi na sobie jarzmo odmienności. Odmiennością tą jest otyłość, która dyskwalifikuje w kontaktach z kolegami z powojennej szkoły. Aleksander Minkowski mistrzowsko pokazuje, jak ciężko żyć w świecie, gdzie wszyscy wokół są inni i nie akceptują w swoim gronie odmienności, zwłaszcza zważywszy na to, że dzieci potrafią być najbardziej brutalne w takim postępowaniu.

Stokrotka | 2016-01-31
Na półkach: Obyczajowe, Przeczytane
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Zastanawiam się, na ile powieść Aleksandra Minkowskiego „Gruby” trafiłaby w gust współczesnych trzynastolatków. Nie ma tam czarodziejów, tylko zwykli uczniowie borykający się z problemami inności, odrzucenia. Nie ma magii, tylko trudna, pookupacyjna rzeczywistość. Nie ma ciętych, wydumanych dialogów, tylko proste, realistyczne, czasem raniące aż do krwi. Ale jest tam przyjaźń, a to temat ponadczasowy.
„Gruby” to ciekawa, choć zapomniana książka. Obecna młodzież pewnie po nią nie sięgnie. Naprawdę szkoda.

virgo123 | 2016-01-11

Tę książkę czytałam chyba w podstawówce, przypadkowo trafiła w moje ręce. Ale pamiętam, że mi się bardzo podobała, była wciągająca i szybko się ją czytało.

Janina | 2016-09-10
Przeczytana: 10 marca 2016

Przeczytałam kiedyś, będąc jeszcze w szkole podstawowej i powtórnie zupełnie niedawno. Wspaniała książka, traktująca o inności, o tym, jak się młody człowiek odnajduje w środowisku, które nie toleruje go za to, że jest otyły. Tym bardziej przejmująca, że korzenie tej choroby - otyłości sięgają głębokiej traumy wojennej - młody bohater zaznał prawdziwego głodu, życia w ekstremalnie trudnych warunkach (w Komi). Jednak dzięki sile i przymiotom charakteru zjednywa sobie przychylność, zdobywa przyjaciół. Autor przedstawia historię z głębokim taktem i zrozumieniem tego, co się dzieje w sercu młodego człowieka, gdy spływa nań fala "hejtu" w nalbliższym środowisku. Do przeczytania - dla rodziców i dla dzieci.

joanna | 2015-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2015

Rewelacja. Ta książka powinna być szkolną lekturą. Nie dość, że sama akcja jest bardzo ciekawa, to jeszcze książka zawiera ponadczasowe wartości. Szczerze polecam każdemu.

urszulka82 | 2012-08-21

W jeden dzień przeczytałam rewelacja

Ta pozycja przypomina mi zawsze, że o jakości książki nie świadczy jej cena, lecz zawartość i... edycja. Kupiłam ją parę lat temu w jakimś antykwariacie za 1 zł, wygrzebując ją wcześniej z kartonu przeznaczonego na makulaturę. Nie ukrywam, że uwagę moją przykuła okładka (a więc jednak edycja!) i ilustracje Stanisława Kaźmierczyka oraz całkiem porządny stan. Jakże miłe było moje zaskoczenie, gdy okazało się, że treść tej książki i sposób jej przedstawienia jest wyjątkowy. Fabuła porusza wiele wątków wciąż istotnych dla dzieci w wieku dojrzewania: różnica pokoleń i poglądów, asertywność i akceptacja w grupie rówieśniczej, przetrwanie w trudnych warunkach (wojna i głód), życie w dostatku (pokój i pełna miska). Nie brak tu także elementów historii Polski i przygody detektywistycznej (działalność szabrowników na Ziemiach Odzyskanych). Wszystko splecione w fascynującą całość, którą czyta się jednym tchem. Całkiem zasłużenie książka ta została wpisana na Listę Honorową Hansa Christiana...

zacofany-w-lekturze | 2016-07-14
Przeczytana: 10 maja 2016