Gruby

83-7236-029-4
odmienność, dzieci, młodzież
Wiola-M

Inne wydania

Książka opowiadająca o perypetiach osoby, która nosi na sobie jarzmo odmienności. Odmiennością tą jest otyłość, która dyskwalifikuje w kontaktach z kolegami z powojennej szkoły. Aleksander Minkowski mistrzowsko pokazuje, jak ciężko żyć w świecie, gdzie wszyscy wokół są inni i nie akceptują w swoim gronie odmienności, zwłaszcza zważywszy na to, że dzieci potrafią być najbardziej brutalne w takim postępowaniu.

Stokrotka | 2016-01-31
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Zastanawiam się, na ile powieść Aleksandra Minkowskiego „Gruby” trafiłaby w gust współczesnych trzynastolatków. Nie ma tam czarodziejów, tylko zwykli uczniowie borykający się z problemami inności, odrzucenia. Nie ma magii, tylko trudna, pookupacyjna rzeczywistość. Nie ma ciętych, wydumanych dialogów, tylko proste, realistyczne, czasem raniące aż do krwi. Ale jest tam przyjaźń, a to temat ponadczasowy.
„Gruby” to ciekawa, choć zapomniana książka. Obecna młodzież pewnie po nią nie sięgnie. Naprawdę szkoda.

virgo123 | 2016-01-11

Tę książkę czytałam chyba w podstawówce, przypadkowo trafiła w moje ręce. Ale pamiętam, że mi się bardzo podobała, była wciągająca i szybko się ją czytało.

Roman Dłużniewski | 2016-12-31

Książka dla młodzieży. Tuż po wojnie do szkoły przybywa gruby chłopiec. Przybywa z Republiki Komi (że też nie miał skąd przybyć..) Początkowo nieakceptowany, z czasem zdobywa sympatię otoczenia. Taka bajeczka dla dzieciaków.

Janina | 2016-09-10
Przeczytana: 10 marca 2016

Przeczytałam kiedyś, będąc jeszcze w szkole podstawowej i powtórnie zupełnie niedawno. Wspaniała książka, traktująca o inności, o tym, jak się młody człowiek odnajduje w środowisku, które nie toleruje go za to, że jest otyły. Tym bardziej przejmująca, że korzenie tej choroby - otyłości sięgają głębokiej traumy wojennej - młody bohater zaznał prawdziwego głodu, życia w ekstremalnie trudnych warunkach (w Komi). Jednak dzięki sile i przymiotom charakteru zjednywa sobie przychylność, zdobywa przyjaciół. Autor przedstawia historię z głębokim taktem i zrozumieniem tego, co się dzieje w sercu młodego człowieka, gdy spływa nań fala "hejtu" w nalbliższym środowisku. Do przeczytania - dla rodziców i dla dzieci.

joanna | 2015-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2015

Rewelacja. Ta książka powinna być szkolną lekturą. Nie dość, że sama akcja jest bardzo ciekawa, to jeszcze książka zawiera ponadczasowe wartości. Szczerze polecam każdemu.

urszulka82 | 2012-08-21

W jeden dzień przeczytałam rewelacja

Ta pozycja przypomina mi zawsze, że o jakości książki nie świadczy jej cena, lecz zawartość i... edycja. Kupiłam ją parę lat temu w jakimś antykwariacie za 1 zł, wygrzebując ją wcześniej z kartonu przeznaczonego na makulaturę. Nie ukrywam, że uwagę moją przykuła okładka (a więc jednak edycja!) i ilustracje Stanisława Kaźmierczyka oraz całkiem porządny stan. Jakże miłe było moje zaskoczenie, gdy okazało się, że treść tej książki i sposób jej przedstawienia jest wyjątkowy. Fabuła porusza wiele wątków wciąż istotnych dla dzieci w wieku dojrzewania: różnica pokoleń i poglądów, asertywność i akceptacja w grupie rówieśniczej, przetrwanie w trudnych warunkach (wojna i głód), życie w dostatku (pokój i pełna miska). Nie brak tu także elementów historii Polski i przygody detektywistycznej (działalność szabrowników na Ziemiach Odzyskanych). Wszystko splecione w fascynującą całość, którą czyta się jednym tchem. Całkiem zasłużenie książka ta została wpisana na Listę Honorową Hansa Christiana...

zacofany-w-lekturze | 2016-07-14
Przeczytana: 10 maja 2016

Vittoria | 2017-01-18
Na półkach: Przeczytane, 2017

Świetna książka! Ma co prawda już kilkadziesiąt lat, ale wciąż temat aktualny. Mam 14 lat i w odniesieniu do poprzedniej osoby piszacej, że współczesnej młodzieży nie może zaciekawić stanowczo się sprzeciwiam. Zazwyczaj czytam książki autorów typu John Green, Rainbow Rowell czy Kiera Cass. Wpada też czasem jakiś kryminał lub dramat, ale do tej książki zachęcam wszystkich. Polecam! Naprawdę warto przeczytać!