Wiedźma burz

Wydawnictwo: Amber
The wind-witch
fantasy, fantastyka
sav

Miasta portowe Esdragonu narażone są na nieustanne ataki piratów. Ostrzegając się wzajemnie, mieszkańcy wybrzeża przygotowują obronę. siły Esdragonu nie dorównują jednak potężnej flotylli agresorów. Zagrożoną solice uratować może tylko Druyan, bratanica księcia Esdragonu, obdarzona zdolnością przywoływania wiatru i burzy.

OZM | 2016-11-05

Wyobrażam sobie czasem pracowników wydawnictwa, jak obradują: „Mamy tu książkę fantasy o młodej wdowie, która ciężko pracuje, żeby utrzymać farmę i zachować niezależność, a w przerwach między młócką a farbowaniem wełny organizuje system ostrzegania przybrzeżnych miast przed wikingopodobnymi najeźdźcami. Co tu dać na okładkę?”

Dumają dłuższą chwilę, po czym ktoś woła: „Eureka! Najlepsza będzie cycolina w podartym czerwonym gorsecie, z zakrwawioną szablą i poważną deformacją bioder!”

Przynajmniej ktoś powiedział rysownikowi, że napadający krainę bohaterki Ervalowie są wyraźnie wzorowani na Wikingach – wskazuje na to ów gustowny rogaty hełm. Nie powiadomiono go za to, że Druyan jest gospodynią, która urabia sobie ręce po łokcie, a w międzyczasie objeżdża kraj na magicznym koniu. Gdyby Amber wydawał „Mary Poppins”, zapewne przyrządziłby okładkę z dominą z wielką szpicrutą. Ironia losu polega na tym, że obrazkiem takiego roznegliżowanego manekina ozdobiono książkę, która opowiada o...

nebulae | 2016-10-11
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane