A History of Japan
japonia, historia japonii
historyczna
Michał

Autor przedstawia dzieje Japonii od czasów najdawniejszych aż do dziś. Czytelnik znajdzie tu pełne i wszechstronne informacje zarówno z zakresu historii politycznej i gospodarczej, jak i historii kultury. W kolejnych rozdziałach Conrad Totman porusza m.in. zagadnienia dotyczące kształtowania się stosunków polityczno-społecznych, zmian w sferze produkcji i dystrybucji dóbr, rozwoju kultury wysokiej i kultury wojowników, skutków procesu jednoczenia państwa japońskiego w okresie wojen domowych oraz problemów wynikających z izolacji Japonii. Autor podejmuje też kwestie związane z wchodzeniem nowoczesnego państwa japońskiego na arenę międzynarodową, demokratyzacją, rozwojem gospodarczym i rodzącymi się w jego wyniku problemami społecznymi oraz kulturą współczesną.

źródło opisu: http://www.wuj.pl

źródło okładki: http://www.wuj.pl

dusia89 | 2017-11-11
Przeczytana: 29 października 2017

Wspaniała książka pod względem ogromu informacji. Mimo zamiłowania autora do Japonii książka napisana obiektywnie. Dostałam tę książkę na pewną okazję. Jestem z niej niesamowicie zadowolona, ale książka sama w sobie jest bardzo ciężka do czytania. Przeczytanie mi jej zajęło więcej czasu niż zwykle, jednak nie dlatego że się nudziłam. Jej ogrom wiadomości i rozbieżność tematów, musiałam zwyczajnie przetrawić przez noc, lub więcej, aby cokolwiek z tego zapamiętać. Ponadto słownictwo stosowane w książce wymagało ode mnie stosowania słownika.. Dlatego już w kilka dni potem zrozumiałam, dlaczego jest to podręcznik akademicki:) Jednak pomimo tego, jeśli ktoś na prawdę interesuje się Krajem Kwitnącej Wiśni, zachęcam do bardzo ciekawej i trochę innej lektury:)

povc12 | 2013-12-09

Jestem w trakcie czytania tej książki i muszę powiedzieć, że dla mnie jest ona rewelacyjna i o niebo lepsza od "Historii Japonii" pani Tubielewicz. Ponieważ książka jest bardzo obszerna to dość dokładnie zostały omówione zarówno dzieje dawne, które mnie najbardziej interesują, jak i historia najnowsza. Książka jest ułożona tak, że wszystko układa się w jedną całość, pokazuje i wyjaśnia wiele procesów. Niektórych grubość książki może odstraszać, ale dla mnie jako studenta kulturoznawstwa dalekowschodniego jest to idealne wprowadzenie do historii tego kraju, najlepsze na rynku i zawiera masę informacji, których inne książki wydane w Polsce nie zawierają.

Nola | 2014-03-29
Przeczytana: 29 marca 2014

Historia "Kraju Kwitnącej Wiśni" i sake :) w rewelacyjnym wydaniu. Polecam nie tylko dla miłośników orientu.

Noriko | 2018-05-29
Przeczytana: 2016 rok

Książka dla osób z ogromną wiedzą i cierpliwością.
Rozdziały w dziwny sposób posegregowane, nie ze względu na epoki tylko na "widzimisię" autora. Cała masa informacji (co jest na plus) jednak opisane w taki sposób, że często niewiadomo o co chodzi i trzeba używać słownika (nie ze względu na skomplikowany język polski, ale naukowe wyrażenia). Bardzo ciężka w formacie i treści. Nie polecam, są lepsze ksiażki do nauki historii.
Nie przeczytałam całej i raczej nie przeczytam.

Arathi | 2016-01-21
Przeczytana: 12 marca 2011

Kraj Wschodzącego Słońca przeciętnemu Polakowi kojarzy się z samurajami, ninja i bombą atomową. Tymczasem historia tego kraju jest barwniejsza niż przedstawiają to media tudzież szkolne podręczniki. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na wiedzę o Japonii, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego opublikowało podręcznik akademicki „Historia Japonii”.

Autor tego dzieła, Conrad Totman, poszczycić się może mianem wybitnego orientalisty. Obecnie już na emeryturze, jest on autorem wielu publikacji dotyczących Japonii dotykających praktycznie każdego aspektu – kultury, antropologii, przemysłu i polityki. Wydawałoby się więc, że książka tak dobrego autora będzie stanowić idealną kompilację historii Japonii.

Tymczasem czytając ten podręcznik, odnosi się wrażenie, że autor wielokrotnie wybierał drogę na skróty. Merytoryczne przeskakiwanie o setki, a niekiedy i tysiące lat sprawia, że czytelnik ma wrażenie gubienia historii. Tę sytuację ratuje tylko wiara w nieomylność świetnego autora....

Brenka | 2018-04-22
Przeczytana: 10 czerwca 2018