Tajemnica zaklęcia

2002-01-01
83-7245-903-7
Maciejka Mazan
Tajemnica zaklęcia

Tajemnica zaklęcia autorstwa Cliffa McNisha reklamowana jest jako „książka super dla fanów Harry’ego Pottera”. Trochę na wyrost, bo oba tytuły łączy głównie magia i dziecięcy bohaterowie. Cała reszta jest już inna, włącznie z mroczną i trochę chorą rzeczywistością, z którą mierzą się tu bohaterowie.

W ogóle zastanawiam się, do czytelnika w jakim wieku adresowana jest Tajemnica zaklęcia. Powieść – pierwszy tom trylogii – ma raptem dwieście stron wydrukowanych dość dużą czcionką w formacie niemal kieszonkowy. Sugeruje to czytelnika młodszego, ja wiem, dziewięcioletniego, lub przynajmniej takiego, który z powieściami w normalnych rozmiarach nie zwykł się jeszcze zmagać. Z drugiej strony sporo tu okropieństw, jakieś pożerania się, zabijania. Cały świat jest skąpany w szarościach i mocno depresyjny, bohaterka co chwilę zaś cierpi. A wiedźma Dragwena jest naprawdę okropna, taka trochę grimmowska.

Fabuła? Dwoje dzieciaków, Rachel i Eryk, zostaje przeniesionych do dziwacznego świata zasypanego śniegiem. To Ithrea, którą rządzi Dragwena. Od lat porywa ona dzieci i skazuje na olbrzymie cierpienia, a ostatecznie zabija. Nie tylko dlatego, że szczerze ich nienawidzi. Otóż szuka specjalnego dziecka obdarzonego potężną magią, które pozwoli jej krwawo zemścić się na czarodziejach, którzy kiedyś ją odrzucili. I wszystko wskazuje na to, że tym dzieckiem może być Rachel. Wiedźma poddaje jej próbie, a następnie rozpoczyna proces jej przemiany w starą, obrzydliwą czarownicę.

Czyta się historię Tajemnicy zaklęcia dobrze, choć przedstawiony świat jest niepokojący, żeby nie powiedzieć okropny. Taki zdeprawowany, brutalny, pozbawiony nadziei. Dobrze się to czyta, ale raczej młodszej młodzieży. Dzieciaki mogą odpaść przy trzaskaniu kości kręgosłupa i uśmiercaniu kolejnych bohaterów.

Więcej recenzji:
Zapraszam do współpracy autorów i wydawców!

W ogóle zastanawiam się, do czytelnika w jakim wieku adresowana jest...

,,Tajemnicę zaklęcia" oceniam na 11 gwiazdek. Zaliczam ją do ulubionych książek. Polecam tę książkę dla młodzieży!!!

Miło wrócić do książki, którą czytał się w dzieciństwie i która miała ogromny wpływ na mój Innoświat (mój świat wyobraźni).

Opowieść jest interesująca, czyta się szybko. Dla mnie zdecydowanie za mało wejścia w psychikę postaci, ale wiadomo, to książka dla młodszych Czytelników i skoro moją duszę w dzieciństwie książka pochłonęła, to najwyraźniej głębokie przemyślenia nie są tu potrzebne.

Jedynym minusem dla mnie jest opis śmierci pewnej postaci- łamanie kości i kręgosłupa nie wydaje się być przyjemne dla Młodego Czytelnika.

Opowieść lekka, dobra jako odskocznia od poważniejszej literatury.

dla młodzieży, przeczytałam parę lat temu ale z chęcią przeczytam ponownie, jest świetna :)

Bardzo sympatyczna książka. Napisana prostym językiem, w sam raz dla młodszych czytelników, jednocześnie pełna oryginalnych pomysłów i niezwykłych, wyrazistych obrazów.

Bardzo fajna książka dla młodzieży serdecznie polecam.

Bardzo fajna książka dla młodzieży serdecznie polecam.

Uwiodła mnie ta historia swoją oryginalnością i magią. Nie mogłam przestać czytać.

Skierowana do młodzieży. Typowe fantazy: dwójka dzieci porwana przez czarownicę. Jednak nie kończy się, ani nie powiela zdarzeń przedstawianych w tego typu powieściach czy bajkach.

• Młodzieżowe
  • Czytane wielokrotnie
  • Dzieciństwo

Dodaj cytat z książki Tajemnica zaklęcia