Ziemia

Tłumaczenie: Róża Centnerszwerowa
Cykl: Rougon-Macquartowie (tom 15)
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
La Terre
shaloma

Piętnasta część cyklu Rougon-Macquartowie, analiza życia na wsi francuskiej za czasów II Cesarstwa.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

gapiesiewsufit | 2014-09-17
Przeczytana: 17 września 2014

"O ile nawet ziemia jest istotnie cicha i dobra dla tych, co ją kochają, wsie, przyklejone do niej niby gniazda robactwa, te roje ludzkie żyjące jej ciałem i potem, wystarczają, aby ją zbezcześcić i zatruć" - to jedno wyrwane zdanie oddaje cała istotę tej książki.
Nie bez powodów książka ta tak poruszyła piśmienną część francuskiego społeczeństwa. Życie na wsi nie jest (nie było?) idyllą, nie tyle ze względu na warunki życia, co ludzkie zezwierzęcenie. Tytułowa ziemia jest ważniejsza dla człowieka niż pozostali ludzie, a nieodparta chęć poprawienia swojej nędzy ekonomicznej powoduje, że pomiędzy członkami rodzin dochodzi do dantejskich scen.
Oczywiście piszę ogólnie, nie wdając się w szczegóły, gdyż nie chcę odbierać przyjemności kolejnym czytelnikom. Aczkolwiek, gdyby Emil Zola nie był zaliczany do przedstawicieli naturalizmu, uznałbym, że poniosła go fantazja z tą porażającą, brutalną fabułą.

pippi | 2015-03-24
Przeczytana: 24 marca 2015

Bardzo trudna i ciężka lektura. Pomimo tego, że uwielbiam Zolę, tym razem na początku wydawało mi się, że nie podołam. To była istna orka na ugorze, dosłownie i w przenośni. W tej powieści pisarz obrazuje życie rolników przywiązanych całym sercem do swojej ziemi. To tytułowa ziemia jest silą sprawczą ich postępowania. Gdy się przyjrzeć postaciom, można dostrzec w ich zachowaniu czystą biologię. Tylko ziemia jest najważniejsza, ona wyznacza rytm życia:
"Podobnie jak zamróz ścinający plony, jak siekący je grad, jak piorun, który je poraża, są może potrzebne niwom, tak samo być może potrzeba krwi i łez, aby świat mógł iść naprzód."

Błażej Krajczewski | 2016-04-03
Na półkach: Lit. piekna, Przeczytane