Amy, Amy, Amy: O Amy Winehouse historia

2008-09-01
2008-09-01
Anita Zadziorny
muzyka pop biografia

Może gdybym nie czytała żadnej biografii Amy Winehouse inaczej odebrałabym książkę Nicka Johnstona, ale po lekturze biografii pisanej przez ojca Amy, która łamie serce i nie pozwala o sobie zapomnieć,ta książka jest taka sobie. Autor skupia się bardziej na ścieżce zawodowej Amy Winehouse, być może nie chciał zbyt głęboko wnikać w jej prywatne życie, tym bardziej że biografię napisał jeszcze za życia Amy. Tak czy inaczej książka jest wg mnie przeciętna 😐

Książka dostarcza wielu interesujących informacji jeśli chodzi o życie i muzyczną twórczość legendy muzyki r&b i soul - Amy Winehouse. Szczegółowo przedstawia jej pierwsze kroki w muzyce, radzenie sobie z uciążliwą sławą i w końcu wkroczenie na drogę autodestrukcji.

Nie jest to typowa biografia. Jest to raczej wnikliwa analiza wydarzeń z życia wspaniałej piosenkarki obdarzonej niezwykłym głosem i próba znalezienia odpowiedzi na pytanie co dzieje się z Amy.
Opisane wydarzenia dotyczą lat 1983-2007, a więc nie uwzględniają ostatnich kilkudziesięciu miesięcy życia oraz okoliczności śmierci wielkiej piosenkarki.

Niestety, sposób narracji jakim posługuje się autor pozostawia sporo do życzenia, podobnie jak słabe w mojej opinii tłumaczenie na język polski.Całość zyskuje jednak z racji ogromu ciekawostek z życiorysu Winehouse. Mimo wszystko polecam tę pozycję wszystkim miłośnikom wielkiego talentu Amy.

1965

Całkiem dobra książka, choć raczej dla znawców tematu. Trochę nudziłam się przy dziesiątkach nazwisk osób, związanych ze światem muzyki. Jednak reszta OK. Wcześniej nie słuchałam niczego z repertuaru Amy (chyba że przypadkiem),teraz odkryłam jej cudowną muzykę. Szkoda tak pięknego głosu i zmarnowanego talentu. Książkę polecam.

Samą książkę czyta się dość szybko lecz nie mogę jednak powiedzieć ,że przyjemnie. Znając zakończenie tej historii i przyglądając się na optymizm autora ,który miał jeszcze nadzieje iż w tej autodestrukcyjnej opowieści o tak wspaniałej artystce wygra muzyka może wprawić w przygnębienie. Jednak mam pewne zastrzeżenie co do autora i jego spostrzeżeń względem niektórych wymienionych w książce artystów ponieważ w momencie kiedy Britney Spears i Pet'a Doherty'ego stawia się w tej samej linii i przyrównuję się go do miernoty bez talentu jest dla mnie niedorzeczne. Zalecam najpierw poczytanie i zaznajomienie się z tematem niż pójście na łatwiznę i wyciąganie wniosków jedynie z tabloidów, które potrafią tylko oczerniać człowieka.

Książkę o Amy czytałam z wypiekami na policzkach i smutkiem, bo wiedziałam jak ta historia się skończyła. Nie historia z książki, bo ta się kończy pod koniec 2007 roku, ale historia jej życia. Amy fascynowała mnie od lat swoim talentem, wyglądem, oryginalnością. Była diamentem wśród pseudoartystek i to właśnie zauważyli ludzie z Island i jej producenci Salam Remi, a później Mark Ronson. Amy miała talent kompozytorski, poetycki i cudowny, czarny głos. I o tym właśnie jest ta książka . Opowieść o wzlotach i upadkach, o tym, że nie potrafiła udźwignąć swojego sukcesu, na który pracowała od dziecka. Nie spotkała nikogo mądrego, kto pomógłby jej pokierować swoją karierą (a może to było niemożliwe? Osobowość borderline-nieprzewidywalna, niestabilna, czująca ogromny lęk przed odrzuceniem).Wybierała słabych, rozchwianych facetów, o których powstawały potem piękne i pełne bólu utwory. Żeby napisać dobry tekst Amy musiała być w depresji( zupełnie jak Kurt Cobain). A gdy była w depresji piła i ćpała, i koło się zamyka. Amy nie chciała autoryzować tej książki, więc Johnstone do wszystkich źródeł i faktów musiał dojść sam. Była to mrówcza praca, ale warta wysiłku. Nie da się nie zauważyć fascynacji autora piosenkarką i zachwytem nad jej talentem, ale także pełnym obiektywizmem i profesjonalizmem. Jest ponad 30 zdjęć artystki, z jej przyjaciółmi, facetami i rodziną. W posłowiu Johnstone pisał, że jest jeszcze szansa dla Amy, że może się z bagna narkotyków i alkoholu podnieść . Nasza tłumaczka była realistką i takiej szansy Amy nie dawała. A my wiemy jak ta historia się skończyła. Odeszła za szybko. Tacy ludzie zawsze za szybko odchodzą.

Doskonała lektura. Dla mnie, dla każdego fana Amy. Książka powstała w czasie, kiedy Wino wciąż żyła, krocząc destrukcyjną ścieżką. Nick Johnstone stara się znaleźć odpowiedź na pytanie: Co jest z nią nie tak? Dlaczego taka osobowość z ogromnym talentem robi po kolei wszystkie rzeczy, których nie powinna? Mamy początki Amy jako nastolatki, następnie proces tworzenia płyty Frank, okresu pomiędzy albumami, następnie sporo o Back to Black. Oczywiście także o relacjach z mężem, rodzicami. Ale także opisy poszczególnych koncertów, duetów itd. Dużo o skandalach jakie wywoływała ale też sporo o jej twórczości, praktycznie o każdej piosence przynajmniej kilka zdań. Uważam, że dla fanów to zdecydowany must have. Albo coś w rodzaju Biblii, tylko o jazzowej bogini, która cuda tworzy tylko jak jest nieszczęśliwa, a wino, owszem - lubi - natomiast już zamiast chleba woli narkotyki.

• Muzyka
  • Biografie