Z pierwszej ręki. NIRVANA

83-87598-81-x
nirvana
literatura faktu
nar

iewiele jest zespołów, które w tak krótkim czasie stworzyłyby wokół siebie tyle mitów, co Nirvana, czy też równie drastycznie zmieniły oblicze przemysłu muzycznego. Opowieści o wybrykach i nadużyciach członków zespołu oraz samobójcza śmierć Kurta Cobaina zdają się potwierdzać najbardziej niewiarygodne plotki. Ale co tak naprawdę działo się w historii grupy, która od nagłego sukcesu i wywarcia niesamowitego wpływu na muzykę przeszła do samozniszczenia? Spisane dzień po dniu relacje dotyczące niewiarygodnej kariery Nirvany sprawiają, że Z pierwszej ręki. Nirvana jest najpełniejszą kroniką działalności zespołu, w której znaleźć można nie tylko daty wszystkich występów w ramach tras koncertowych, sesji nagraniowych czy wydania kolejnych płyt. Zakulisowe opowieści zdradzają również co działo się po koncertach, jak układała się współpraca z wytwórnią płytową i kierownictwem zespołu oraz jak wyglądały ostatnie miesiące życia Cobaina. Dzięki dociekliwym poszukiwaniom i licznym wywiadom, każde ważne wydarzenie, dobre czy złe i każda prawdziwa czy fałszywa plotka, zostały w tej książce opisane słowami świadków wydarzeń.Śledząc życie Kurta Cobaina, Davea Grohla oraz Krista Novoselica od dnia ich narodzin do momentu przedwczesnej śmierci Kurta w 1994 roku, na podstawie setek wywiadów, artykułów i relacji Z pierwszej ręki. Nirvana przedstawia opinie członków grupy na temat tego, co działo się wokół Nirvany. Poza zgromadzeniem obszernej dokumentacji, dziennikarka muzyczna Carrie Borzillo przeprowadziła wywiady z blisko 50 osobami, wśród których znaleźli się przyjaciele zespołu, współpracownicy, muzycy oraz kluczowe postaci muzycznej sceny Seattle, m.in. Chad Channing - były perkusista Nirvany, Danny Goldberg - szef firmy managerskiej i bliski przyjaciel Kurta Cobaina i Courtney Love, Bill Bennett - były dyrektor naczelny Geffen Records, zaprzyjaźniona z zespołem od początków jego działalności Susie Tennant i wielu innych. 32 kolorowe strony ze zdjęciami.

zabawnanazwa | 2015-01-20
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 2014 rok
theseventhblackstar | 2013-06-24
Przeczytana: 14 marca 2011

Nie wiem jak książka o tak znanym, kontrowersyjnym, nietuzinkowym zespole może być tak nudna i mdła. Autorka nie uchyliła ani rąbka tajemnicy o tym wykonawcy. Same suche informacje o trasach koncertowych oraz występach łącznie z datami i godzinami nie są niczym ekscytującym, a tym bardziej ciekawym i mogącym zainteresować fana bądź innego czytelnika.

grungeajax | 2016-07-26
askaruda | 2016-01-13