Ja - James Dean. Prawdziwa historia największego idola Ameryki lat 60-tych

Wydawnictwo: Batos
I, James Dean
83-900156-1-7
jagarkar

James Dean - chłopiec, który stał się legendą.

Jego głębokie pragnienie sławy w ciągu niemal jednej nocy przemieniło go z prostego chłopaka z farmy w wytrawnego aktora i artystę. Jego nieustępliwe poszukiwanie miłości zjednało mu wielu przyjaciół, ale nie uwolniło od samotności. Jego gwałtowna natura pchała go od jednego szaleństwa do drugiego, aż w końcu doprowadziła do zguby.

źródło opisu: Wydawnictwo Batos, 1991

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

| 2012-05-06
Przeczytana: lipiec 2007

Przyznaję się bez bicia- od zawsze miałem słabość do amerykańskich legend,a w szczególności tych którym los kazał odejść przedwcześnie. Jedną z takich ikon niewątpliwie jest Jamesa Dean- kultowy aktor filmowy. Zafascynowany klimatem amerykańskich lat 50-tych postanowiłem zapoznać się z jego życiorysem. Ja-James Dean była pierwszą książką o życiu legendy, która wpadła mi w łapska. Niestety jest to historia grubo przejaskrawiona, w której dominuje coś nienaturalnego, nie wiem... wydaje mi się, że autor książki chyba sam pozostawał pod wielkim urokiem neurotyka, skoro narracja i klimat publikacji przypomina bardziej bajkę niż literaturę faktu. Z sympatii do postaci Jamesa Deana przyznaję naciągane cztery gwiazdki.

Ewa | 2013-12-05
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 05 grudnia 2013

James Dean, to chłopiec który nie tylko stał się legendą, ale przede wszystkim był to chłopiec samotny. T.T.Thomas skupiła się na tym właśnie aspekcie życia Jamesa Deana. Przedstawia on Jimmy'ego jako smutnego młodzieńca, który pragnie nie sławy a miłości. Nie znajdziemy w książce opisu radosnych chwil w życiu Deana a jedynie te tragiczne. Czego mi osobiście zabrakło. Jednak publikacja ta ukazuje, że mimo wszystkich przeciwności losu Dean nie poddał się i osiągnął upragnione marzenia.

| 2014-09-26

Niestrawny, rozmarzony bełkot. Autor w pełni oddaje się ckliwemu pseudo-romantyzmowi, w przedbiegach odrzucając konwencję literatury faktu, która byłaby w tym przypadku bardziej na miejscu.

pawelr | 2013-02-13

Dawno nie miałem w rękach tak złej książki. Jest bardzo tendencyjna, autor cały czas nawiązuje do śmierci matki aktora, stawia pytania retoryczne, mające zbudować wszechobecny nastrój tragedii, niezrozumienia i bólu Deana. Kreuje go jako postać niezrównoważoną, pogrążoną w rozpaczy i z ciągłym poczuciem straty. Jako nieudacznika. Nie da się tego czytać, a nazwanie tego biografią to duże nadużycie, gdyż książka zawiera możliwie jak najmniej faktów. Zainteresowanym biografią Jamesa Deana polecam Szybkie Życie autorstwa Van Holley'a.

Marcelline | 2013-02-05

Uwielbiam James'a Deana, Jego smutne spojrzenie i kojący uśmiech. Jest dla mnie ważną postacią, dlatego też zrobiłam wszystko by ową książkę dostać. Cóż... mam bardzo mieszane uczucia, mam wrażenie, że jest momentami przerysowana. Spodziewałam się szczegółów, natomiast tu jest sporo 'dziecięcego' obrazu, nie byłoby to wadą, acz autor książki widocznie chciał pokazać, że właśnie przez owe wczesne lata Dean był tym kim był. Smutnym, chaotycznym, cudownym lecz rozchwianym człowiekiem. Cały czas jest odwołanie do przeszłości a ja się zastanawiam - skąd autor o tym wiedział, skąd wiedział co czuł James? Autor książki skupia się w większości na matce Deana, całość książki krąży wokół tego. Czy tak na pewno było? Spodziewałam się też, czegoś nowego, dobrego, że niektóre sytuacje w Jego życiu będą poruszone - a tu nie, jedna strona, wiadomo tyle co z wikipedii. Pomimo tego miło było to czytać, ze względu na moją sympatię i uczucie do tej legendy, do chłopca z tym smutnym spojrzeniem - ze...

Bella | 2013-03-27
Przeczytana: 27 marca 2013

James Dean ikona która dla mnie zawsze będzie wspaniałym przykładem charyzmatycznego Artysty. Artysty kompletnego, który potrafi jednym spojrzeniem przekazać emocje i sprawić że nawet przeciętny odbiorca pochłonie je każdym zmysłem.

"Nie sądźcie mnie jako Jamesa Byrona Deana. Jestem tym, kogo chcieliście we mnie zobaczyć, postaciami, które grałem. Jestem młody, samotny i zagubiony. Jestem częścią każdego z was, was, którzy mnie znacie."

Matthew | 2013-09-17

Tej książki na pewno nie można traktować jako biografii. Jest to bardziej powiesć fikcyjna inspirowana życiem Deana. Tak czy owak mi się bardzo podobała. Może dlatego, że jestem fanem tego aktora...

aniolrock123 | 2012-06-19

b.dobra biografia ,ukazująca życie J.Byrona Deana w niezwykły sposób...polecam wszystkim ,którzy mają sentyment do tej postaci

Kamila | 2011-07-04
Przeczytana: 02 lipca 2011

piękny portret, pięknego chłopca i mężczyzny, który nie miał pieknego życia. niesamowicie wrażliwy, depresyjny i zakompleksiony człowiek. nieustannie czuł, że musi coś wszystkim udowadniać, perfekcjonista. szkoda, że zagrał tylko w trzech dużych filmach. spotkała go tragiczna śmierć, wielkiego aktora, który jak mało kto zasłużył na miano "gwiazdy".

| 2018-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2018