Mapa trzech mędrców

powieść,
typ
papier
amantedeilibri
6,96 (269 ocen i 20 opinii)

Opis książki

Nocne nabożeństwo ku czci Trzech Króli w katedrze w Kolonii zostaje brutalnie przerwane przez grupę przebranych za mnichów napastników. Relikwie znikają, a przy życiu pozostaje tylko jeden świadek. W Watykanie wrze. Do śledztwa przystępuje detektyw w sutannie, monsignore Vigor Verona. Wspomaga go jego siostrzenica Rachel, porucznik karabinierów, zajmująca się odzyskiwaniem dzieł sztuki. Amerykański departament stanu wysyła na pomoc agentów elitarnej jednostki SIGMA. Wychodzi na jaw, że za tym i kolejnym zamachem stoi działająca od średniowiecza organizacja o nazwie Trybunał Smoka, która dąży do poznania tajemnej wiedzy ukrytej przed wiekami przez towarzystwo alchemików. Daje ona władzę nad światem. Trwa wyścig z czasem, tropem średniowiecznej tajemnicy i ukrytych zagadek – od Mediolanu, poprzez Bazylikę św. Piotra w Rzymie, zaginiony grobowiec Aleksandra Wielkiego, aż po dawną siedzibę papieży w Awinionie...

źródło opisu: [Albatros, 2006]

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Daniel | 2014-06-30
Przeczytana: 29 czerwca 2014

Hmmm. Od czego zacząć. Sam nie wiem w jaki sposób wyrazić swoją opinię na temat tej książki. Zabrałem się za kolejną już pozycję Rollinsa z niemałą ochotą na przeżycie wielkiej przygody i co?.... Fakt przygoda jest i to nawet niemała i bardzo ciekawa jednakże jak dla mnie(chociaż nieskromnie powiem że nie uważam się za nedouczonego) opisy wszelakich proszków w stanie m mnie po prostu przerosły. Stanowczo za dużo w książce opisów zarówno reakcji fizycznych jak i wątków historycznych, czasami wręcz niezrozumiałych. Książkę czyta się przez to bardzo topornie, gdzie niekiedy akcja zapiera dech w piersi by następnie zwolnić na opisach do przysłowiowych "flaków w oleju". Momentami książka bardzo nużąca ale na szczęście tych momentów jest niewiele i warto przez nie przebrnąć. Chociaż czasami łapałem się na tym iż nie wiem o czym czytam.
Ogólnie według mnie pozycja dużo słabsza od poprzednich które czytałem tego autora.

Marta | 2012-12-26
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 25 grudnia 2012

To druga książka Rollinsa, którą udało mi się przeczytać w tym roku. I po raz drugi mam pewien problem. Albo to ja nie skupiłam się dostatecznie na fabule, albo to fabuła była słaba. Znowu nie wiem dokładnie, o czym była ta książka i znowu w pewnym sensie nie było zakończenia (zabrakło efekty "aha, to o to chodziło"). Rollinsowi brakuje sporo do Browna, ale czytało się to całkiem znośnie.

luna99 | 2014-03-15
Przeczytana: 15 marca 2014

Nabożeństwo w katedrze w Kolonii zamienia się w masakrę. Napastnicy zabijają wszystkich i zabierają relikwie - kości biblijnych mędrców. Jedyny pozostały przy życiu świadek twierdzi, że tych, których nie dosięgnęły kule zabił Najświętszy Sakrament. To budzi niepokój w Watykanie. Sprawą zajmują się członkowie Sigmy - elitarnej amerykańskiej jednostki oraz włoski ksiądz i jego siostrzenica.

"Mapa Trzech Mędrców" jest porównywana do "Kodu Da Vinci". Nie wiem, czy to prawda, ale książka jest bardzo wciągająca. Zagadki, tajemnicze bractwo, starożytne księgi, to wszystko nadaje książce niepowtarzalny klimat pełen niepokoju. Czasami można nie nadążyć za akcją, ale nie jest to duża wada.

Pomimo tego, że "Mapa Trzech Mędrców" jest dosyć gruba, to jest tak dobra, że czyta się ją w kilka dni.

Brian | 2013-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2013

Mam mieszane uczucia odnośnie tej książki.
Z jednej strony cały czas coś się dzieje, akcja nawet na chwile nie zwalnia tempa i to można by uznać za plus tej opowieści, gdyby nie fakt że czasem odnosiłem wrażenie że tego wszystkiego jest zwyczajnie zbyt dużo. Bohaterowie nieustannie zmieniają teatr działań co sprawia że wszystko wydaje się jeszcze bardziej odrealnione a momentami nawet troche pogmatwane.
Minusem jest też to że autor wzorował się chyba zbytnio na powieściach Dana Browna. Być może było to nie zamierzone ale dla mnie pierwsza połowa to żywcem kopia "Aniołów i Demonów". Być może tylko ja tak to odebrałem ale dla mnie podobieństwo było aż zbyt rażące.
Zdecydowanym plusem była nota od autora. Chociaż może się wydawać że to niezbyt istotny szczegół, dla mnie jednak stanowiła dobre dopełnienie całej historii. Ponadto autor w fajny sposób zachęcił do dalszych poszukiwań podając źródła na których się wzorował pisząc książke.

Esti | 2013-05-24
Na półkach: Przeczytane, James Rollins
Przeczytana: listopad 2008

Pierwsza książka tego pisarza jaka trafiła mi się do reki i spowodowała, że od razu chciałam czytać kolejne, które wyjdą spod jego pióra. Wartka akcja, lekkie pióro interesująca zagadka. Lubisz książki Dana Browna - to ta książka powinna również Ci się spodobać.

asia_30 | 2014-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Szybka akcja,wyraziści bohaterowie,międzynarodowy spisek,którego korzenie sięgają starożytności.Rollins nie zawiódł mnie i tym razem,książka wciąga,czyta się ją szybko!Polecam

Thriller konspiracyjny sięgający do zamierzchłej historii powinien mieć koncept. “Map of bones” takowy posiada. Podbudowany solidną konstrukcją faktograficzną. Złoty piasek, czy w rzeczywistości tak czyste złoto, że zmienia strukturę i wygląda jak szkło, a działa… na różne sposoby, pojawia się u starożytnych, w żydowskiej Torze i później w chrześcijańskich pismach. Da się powiedzieć o nim: “manna”. Da się dowodzić, że to właśnie tę substancję trzymano w Arce Przymierza i Mojżesz o jej reprodukcję prosił kowala. Do tego mamy tajemniczą organizację zakorzenioną co najmniej w średniowiecznych odłamach Templariuszy, “kościół” wewnątrz Watykanu, amerykańskich superbohaterów z supertajnej jednostki megaspecjalnej. Na to nałóżmy romans, serię trudnych (?!) do rozwikłania tajemnic prowadzących jak po sznurku do kulminacji i atrakcyjne plenery plus koszmarne perypetie, które wydają się zabójcze dla bohaterów, a ci oczywiście wychodzą z nich bez szwanku.

Dlatego więc ta powieść tak mnie...

Nole | 2013-05-07

Książka jest po prostu słaba, jakby autor na siłę próbował utworzyć intrygę przystawiając ją do znanego wzoru, a miejsce akcji lokując nad Morzem Śródziemnym w takich krajach jak Włochy czy Egipt. Walka o tajemniczą miksturę która da nam władzę nad światem. Dodatkowo na tyle książki ma nas zachęcić porównanie ów książki do Kodu Leonarda Da Vinci, do której jej daleko.

książek: 1936
Lady_B | 2010-07-27

Akcja nawet wciąga, ale wielokrotnie jej zwroty są moim zdaniem tak nieprzemyślane, że aż denerwujące. Bardzo ciekawe jest jednak tło wydarzeń, tajemnica i nutka historii.

Emi | 2012-02-06

Ta książka to moje pierwsze spotkanie z Rollinsem. Pierwsze i dzięki tej książce - nie ostatnie. Pierwszorzędny temat, akcja, wiele przeplatających się wątków. Polecam wszystkim, którzy lubią przygodę, tajemnicę i zaskakujące zakończenia :)

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Gianrico Carofiglio
    54. rocznica
    urodzin
    Nie ma człowieka, który naprawdę przestałby palić. Palenie można rzucić co najwyżej na chwilę. Na całe dni. Albo miesiące, albo lata. Ale nikt tak naprawdę nie przestaje. Papieros zawsze będzie cię kusić. Niekiedy pojawia się ni stąd, ni zowąd we śnie, nawet pięć lub dziesięć lat po tym, jak "przest... pokaż więcej
  • Ilona Felicjańska
    42. rocznica
    urodzin
    Zło nie czeka na zaproszenie. Zło wypatruje okazji.
  • Jan Strelau
    84. rocznica
  • Billie Letts
    77. rocznica
    urodzin
    - Och, może jeszcze tego nie wiesz. Może nigdy nie miałaś na sumieniu takiego kłamstwa, które by zjadło kawałek ciebie. Ale gdybyś kiedyś miała... to przy odrobinie szczęścia... może się trafić szansa, żeby je naprawić. Jedna jedyna szansa, by to zmienić. Tylko że ta szansa przemija. I już nigdy n... pokaż więcej
  • Ronald Chetwynd-Hayes
    96. rocznica
  • Voltaire
    237. rocznica
    śmierci
    Nie ma bardziej chimerycznego projektu jak projekt doprowadzenia poglądów ludzkich do jednolitości. Jednakże, mówicie, interes polityczny wymaga ustanowienia owej jednolitości, skrzętnego usunięcia wszystkich poglądów przeciwnych poglądom przyjętym przez państwo, to znaczy, wymaga ograniczenia człow... pokaż więcej
  • Tomasz Pacyński
    10. rocznica
    śmierci
    Pijak przy trzepaku czknął, równo z wybiciem północy. Zogniskował z trudem wzrok na przyglądającym mu się uważnie piwnicznym kocurze.
    - Kisssi... kisssi - zabełkotał. - Ciiicha noooc... Powiesz coś, koteczku, luzkim goosem?
    - Spierdalaj. - odparł beznamiętnie kocur i oddalił się z godnością.
  • Borys Pasternak
    55. rocznica
    śmierci
    To dobrze, kiedy człowiek zawodzi nasze oczekiwania, kiedy nie odpowiada z góry powziętym wyobrażeniom. Typowość to koniec człowieka, to wyrok na niego. Jeżeli nie da się go podciągnąć pod żaden wzorzec, jeżeli nie jest typowy, to znaczy, że spełnia co najmniej połowę wymagań, jakie się stawia człow... pokaż więcej
  • Christopher Marlowe
    422. rocznica
    śmierci
    I cannot read, and therefore wish all books burned.
  • Tadeusz Kostecki
    49. rocznica