Droga żelazna

Tłumaczenie: Anna Jeleniewska
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Railroad
dona

Napisana w 1981 roku „Droga żelazna” była trzecią w dorobku Grahama Mastertona książką w kategorii historycznej powieści obyczajowej i zarazem najdłuższą wydaną do tej pory w Polsce publikacją tego autora. Rodzime wydanie liczy sobie bowiem ponad 780 stron niedużą czcionką i zapewnia długie godziny godziwej rozrywki. Nazywanie „Drogi żelaznej” powieścią o budowie pierwszej kolei w Ameryce...

Nazywanie „Drogi żelaznej” powieścią o budowie pierwszej kolei w Ameryce jest jednak sporym nadużyciem. Raczej jest to książka o samych burzliwych przygotowaniach do jej wybudowania, opowieścią o ludzkim przeznaczeniu i o ofiarach, jakie musi pochłonąć, zanim bohaterom uda się dojść do celu.

W prologu książki poznajemy Collisa Edmondsa, postać wzorowaną na prawdziwej osobie, Collisie Potterze Huntingtonie (1821-1900), jednym z pionierów kolejnictwa w USA. U Mastertona bohater ten będzie motorem napędowym gigantycznych przemian gospodarczych, zaistniałych na tle wojny secesyjnej. Edmondsa poznajemy bliżej jako lekkoducha, pijaka, awanturnika, a na dodatek dziwkarza. Młodzian spędza swój wolny czas na zabawie i grze w karty, a także na braniu udziału w różnych zakładach. Tragiczny wypadek prostytutki, która miała z bohaterem stosunki, zmusza bohatera do refleksji nad swoim życiem i do podjęcia radykalnych kroków.

Na naszych oczach Collis staje się obrotnym kupcem, zaczyna wyrabiać sobie kontakty, a także rozkochiwać w sobie kolejne kobiety. Czasami są to osoby wpływowe, a czasem zwykłe szaraki, których losy wymieszane są w jednym, wielkim tyglu przeznaczenia budowy kolei żelaznej. Córki senatorów, przywódcy chińskich ugrupowań, handlarze, podpalacze, topografowie, a nawet Prezydent Lincoln, czy Ulysses Grant – losy ich wszystkich będą miały duży wpływ na historię Stanów Zjednoczonych.

Tłem dla wydarzeń przedstawionych w książce jest wojna secesyjna. Eskalacja napięć pomiędzy północą i południem musi w końcu znaleźć ujście, a konflikty na tle rasowym i gospodarczym ułatwiają rozpoczęcie gigantycznego przedsięwzięcia, jakie planuje bohater powieści. Dlaczego to właśnie kolej stała się wyborem Collisa? Po części była to fascynacja ogromnymi maszynami, a po części miłość do kobiety, która prawie zmarła na żółtą febrę, którą zaraziła się podczas długiej i niewygodnej podróży. Statki i dyliżanse to za mało dla dynamicznie rozwijającego się świata i społeczeństwa.

Akcja „Drogi żelaznej” obejmuje wiele lat. Fabuła oparta jest głównie na dialogach i opisach i rozwija się bardzo powoli. To jedna z najdłuższych powieści Grahama Mastertona, a jej siła leży głównie w silnych, dominujących, a przy tym niezwykle nakreślonych bohaterach i ich charakterach. To postacie są motorem napędowym, który nie pozwala się oderwać od książki. W utrzymaniu czytelnika przy powieści pomaga również interesujące tło i tematyka wydarzeń, której Masterton nigdy wcześniej nie poruszał. Powieść potrafi wzruszyć, przerazić, zafascynować i zadziwić, a to cechy, które we współczesnej literaturze są bardzo pożądane.

Powieść czyta się wolno, powoli wsiąkając w historię. Masterton dba o najmniejsze szczegóły opisywanego środowiska, nawet o zapachy i dźwięki, a także stylizuje język na właściwy tamtym czasom. Niestety, ta dokładność wiąże się też z nierównym tempem akcji, przez co niektóre fragmenty nieznacznie się dłużą. Akcja napiera tempa pod koniec, jednak wtedy równie szybko się urywa. Mam wrażenie, że autor mógł bardziej wykorzystać potencjał płynący z wmieszania w tło wojny secesyjnej i bardziej skupić się na technicznych aspektach pracy nad budową kolei, ale na to nie starczyło już w książce miejsca. Gdyby iść typ tropem, powieść liczyłaby pewnie 2000 stron, ale jednocześnie była by jeszcze ciekawsza.

Powieść tę mogę polecić wszystkim, którzy w książkach szukają doskonale skonstruowanych charakterów, fantastycznych dialogów i szczegółowego rozwoju fabuły, a nie fajerwerków i wartkiej akcji. Do końca „Drogi żelaznej” warto jest dojść, chociażby po to by zobaczyć jak dobrze król horroru radzi sobie z kreowaniem zupełnie odmiennego świata, który znał tylko z książek i fotografii. A radzi sobie zaskakująco dobrze.

źródło opisu: http://grahammasterton.blox.pl

źródło okładki: http://grahammasterton.blox.pl

ceylonka | 2014-04-19
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

„Drogę żelazną” Grahama Mastertona czyta się niczym „Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell. Ten klimat można określić słowem – stary dobry Charleston w Karolinie Południowej.
Masterton z pedantyczną wręcz dokładnością opisuje każdy krok, każdy dźwięk, zapach, smak, wygląd, gest – nie pozostawiając już nic czytelnikowi. Można z łatwością poczuć stęchliznę pokoi, bujanie parowca, smród zanieczyszczonych fekaliami ulic…

Fabuła toczy się leniwie, ale nie sprawia, że książka jest nudna! Jest tak jakby dostosowana do klimatu pojawiającego się za oknem wydarzeń.

Collis Edmonds to typowy „pies na baby” nie przepuści niczemu co nosi spódnicę, bez względu na urodę: Kathrine Mary, Delfina, Hanna, Maria… I oczywiście każda z nich ma w sobie to „coś” co sprawia, że nieustannie jest w stanie mówić „Poraz pierwszy mam w ogóle do czynienia z taką kobietą” - każda gra jest dobra, jeśli prowadzi do upragnionego celu, czyż nie?

No ale przecież książka jest o kolei żelaznej. Jej początki...

123tomek | 2016-05-16
Przeczytana: 16 maja 2016

To jedna z niewielu książek Mastertona w której trudno szukać opisów przemocy i seksu. Jak przystało na powieść historyczną mamy tu wiele wątków, mnóstwo opisów i ciekawy temat przewodni czyli marzenie o budowie kolei. Akcja nie jest tak gibka jak w innych powieściach autora, jednak zupełnie to nie przeszkadza a wręcz nadaje klimatu całej opowieści. Miejscami nagle akcja przyspiesza i jeszcze bardziej porywa a już ostatnie kilkadziesiąt stron nie pozwala się oderwać (nie siadajcie do końcówki wieczorem, mając wizję wczesnego wstawania do pracy bo będzie ciężko ;) ).
Masterton świetnie wplata w prawdziwą historię Stanów Zjednoczonych swoją opowieść a przy tym książka tak wciąga, że niemal ma się wrażenie, że spaceruje się pośród postaci tamtej epoki. Świat brudnej polityki, lewych interesów, moralnych rozterek, miłosnych ekscesów czy ludzkich tragedii staje przed czytelnikiem otworem.
Bohaterem powieści jest młody dżentelmen, który trwoni na lewo i prawo majątek rodzinny i korzysta...

eR_ | 2013-09-27

Spore zaskoczenie,prawie bez makabry :D :D

Firstlight OftheDay | 2015-10-04

Lubię takie "sagowce" :-)

Joanna | 2016-10-23
Przeczytana: 23 października 1991