Ostatnie lato w Arkadii

Seria: Z Kapeluszem
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Last Summer in Arcadia

Trzy przyjaciółki, trzy rodziny i wspólne lato we Francji, które odmienia wszystko... Spokojna, rozważna Tess, serdeczna, spontaniczna Rita i wrażliwa Maddy - oto trzy dobrze sytuowane kobiety, żyjące na pozór beztrosko u boku kochających mężów. Niestety, pewnego lata każda z nich przekonuje się, jak kruche jest jej szczęście. Jedno nieopatrzne słowo, jedna pochopna decyzja i losy trzech przyjaciółek odmienią się na zawsze. Odtąd już nic nie będzie takie samo jak dawniej...

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: www.proszynski.pl

teri | 2012-01-08
Przeczytana: 2010 rok

A mnie sie podobala,lekka i przyjemna.Czasami potrzebuje przeczytac cos takiego,nic serio,nic powaznego.Mozna spokojnie przeczytac.

gwiazdka | 2014-01-23
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 23 stycznia 2014

Po lekturze całej listy thrillerów miło zrobić sobie małą odskocznię i zmienić klimat. Tym razem sięgnęłam po książkę obyczajową. Z panią Purcell spotkałam się po raz drugi- powieść sama w sobie jest sympatyczna, chociaż nie zrobiła na mnie większego wrażenia. Historia trzech przyjaciółek, ich małżeństw i wszelkiego rodzaju kłopotów. W trakcie lektury doszłam do wniosku, że jest przegadana, szczególnie na początku wszystkie trzy bohaterki opowiadają w zasadzie to samo- książka jest opowiedziana z perspektywy trzech bohaterek- pomimo, że niby zmienia się punkt widzenia. W całej powieści pewne fragmenty można byłoby wyciąć bez szkody, a nawet z korzyścią dla całości. Mam poza tym jeszcze zastrzeżenia do dialogów miedzy przyjaciółkami w pierwszych rozdziałach, brzmiały dość sztucznie, potem było ok. pomimo tych usterek czytało się przyjemnie.

Przeczytana: 28 października 2013

Trzy kobiety, które wiodą pozornie szczęśliwe życie. Wydawałoby się, że nie brakuje im nieczego - ale czy tak jest rzeczywiście? Zajmują się domami, latoroślami, jednak gdzieś po drodze tracą kontrolę nad więzią łączącą ich z drugimi połówkami. Ich poświęcenie dla rodziny ma różny wymiar. Maddy dla kariery męża porzuciła wszelkie marzenia, czy jest z tym szczęśliwa? Rita czuje się jak ryba w wodzie w obliczu swego poświęcenia. Tess zmaga się z wyobrażeniami miłości do pierwszego męża.
Wszystkie trzy w kwiecie wieku stają w obliczu zdrady i ciężkiej choroby, i pedofilii. Czy uda im się życie poskładać na nowo? Miłość i przyjaźń w wielu aspektach życia. Polecam

BagatElka | 2013-09-09

Jakiś czas temu czytałam tę książkę ale jak widać była niewarta zapamiętania.Lekko nudna i nie mam chęci przeżywać tego drugi raz.

Deutschland91 | 2014-10-31
Przeczytana: 30 października 2014

Deirdre Purcell to autorka zupełnie mi nieznana. Na książkę natknęłam się w bibliotece i oczarowana opisem oraz pięknym widokiem na okładce postanowiłam ją przeczytać. To historia trzech zaprzyjaźnionych kobiet, których życie pewnego lata obraca się o przysłowiowe 180 stopni.
Przyjaciółki Rita, Tess i Maddy wiodą z pozoru spokojne i beztroskie życie , jednak pewnego lata we Francji każda przekonuje się jak szybko ten spokój może zostać zburzony. Czy już wcześniej były znaki, że coś jest nie tak? Czy przyjaciółki naprawdę są szczęśliwe w swoich małżeństwach?
Historię poznajemy z perspektywy każdej z kobiet. Każda z przyjaciółek opowiada o tragicznych wydarzeniach, które je spotkały. Autorka poruszyła tu temat zdrady, choroby nowotworowej i nieuchronnej śmierci bliskiej osoby, alkoholizmu oraz pedofilii. Plusem jest dla mnie przedstawienie sytuacji ze strony bohaterek i pokazania ich zmagań z przeciwnościami, minusem natomiast było to, że powieść momentami stawała się nużąca i...

Małgorzata Zberowska | 2014-05-28
Przeczytana: 28 maja 2014

książka fajna, jednakże nie powala na kolana. plusem jest to, że patrzymy na problem z perspektywy kilku osób, co spotykam po raz pierwszy.
Drugi plusik za dobitne przedstawienie problemu -kryzysu wieku średniego u faceta, co wiąże się często ze zdradą i chęcią zmian,być może mała podpowiedź od autorki, co kobiety mają w tej sytuacji zrobić, aby do tego nie dopuścić?
minus to napewno to, że wiele scen jest opisanych bardzo ogólnikowo, co mnie trochę raziło, no ale, pomijacąc za i przeciw- sądzę, że miło się czytało :)

aaa i trochę tytuł jest dla mnie dziwny, ciężko mi zinterpretować, co autorka miała na myśli.. bo nikt z tej Arkadii się nie wyprowadził, a nawet nie zamierzał :)

Poziomka | 2014-07-20
Przeczytana: 2014 rok

A mnie się książka podobała, nie jest może wybitna ale fajnie się czyta i bardzo podobała mi się narracja przestawiona z punktu widzenia trzech bohaterek. Poza książka mówi o różnych problemach, które mogą spotkać tak naprawdę każdą rodziną - bo jest tam i zdrada i problem alkoholowy i pedofilia i śmiertelna choroba i ładnie opisana przyjaźń, która mimo własnych problemów każdej z bohaterek trwa między nimi nadal. I jeszcze wyjątkowy Tom - mądry acz bardzo zamknięty w swoim świecie syn jednej z bohaterek. Ogólnie warto przeczytać.

Arkadia... kraina wiecznego szczęścia, przepiękne miejsce, ziemski raj symbolizujący spokój, beztroskę, ład, sielankę.

Takie też z pozoru było życie każdej z trzech przyjaciółek, które od lat pielęgnowały łączące ich więzy poprzez spędzanie wspólnych wakacji wraz z rodzinami w jakimś uroczym zakątku. Rodzinom dobrze się wiodło, a finanse nie stanowiły problemu, toteż wspólnie spędzany czas obfitował w wiele atrakcji.

Rozważna i spokojna Tess, wrażliwa i depresyjna Maddy oraz spontaniczna i kipiąca energią Rita - trzy kobiety i trzy skrajnie różne temperamenty. Mimo to wspaniale się dogadują, dobrze czują się w swoim towarzystwie. Ostatnie wakacje spędzane wspólnie w małej miejscowości Collioure na południu Francji otwierają im oczy na pewne sprawy, które dotąd pozostawały niezauważone. Nie wszystko jest takie, jak może się z pozoru wydawać...

Czy ich małżeństwa faktycznie są takie idealne? Jakie problemy rodzinne skrywa każda z kobiet?

Choć życie płynie dalej przyjaciółki...

beataj | 2013-09-05
Przeczytana: 05 września 2013

Fajna, ale akcja toczy się tak rozciągliwie, spokojnie, flegmatycznie, że momentami nuży, brakuje jej szybkości.

Karolina | 2012-03-12
Przeczytana: 27 marca 2012

Książka strasznie przewidywalna, za dużo w niej zmian akcji, za dużo wymysłów i wątków pobocznych, w których czytelnik może się pogubić. Bohaterowie są strasznie płytcy, chyba nie ma ani jednego, z którym można się zaprzyjaźnić i pozostać w jego "świecie" na dłużej. Książka nie jest zła, jest na siłę urozmaicona, tego wszystkiego jest za dużo, wyszedł z tego straszny bełkot. Chwilami czyta się przyjemnie, chwilami wieje straszną nudą. Jedno jest pewne, książka, o której szybko się zapomni.